Jak se vyrábí zápalky? Tento stroj jich za rok vyráběl miliony!
[ rubrika: Zajímavosti | téma: 1905, výroba, dřevo, sirky, zápalky, oheň ]I přes veškerý pokrok jsou dodnes obyčejné dřevěné sirky nepostradatelné. Jak se ale vyrábí? S tím vás detailně seznámí historický text z roku 1905.
Vynálezy a pokroky 1905, autor Inž. J. M.Recept našich prababiček na dokonalou sekanou a karbanátky
[ rubrika: Recepty, vaření a jídlo | téma: 1915, recepty, vaření, kuchařka ]Máte rádi sekanou nebo karbanátky? I méně zkušené kuchařky a kuchaři si je mohou zkusit připravit podle našeho historického receptu z roku 1915.
Kuchařka České dívky 1915, autorka Marie Holubová.Jak dlouho už se používají papírové ručníky? Déle, než myslíte!
[ rubrika: Lékařství a zdraví | téma: 1897 ]Zajímavou novinku v oblasti osobní hygieny vám představí historický článek z roku 1897.
Epocha 1897, autor neuveden.Jak probíhala rekonstrukce pražského mostu císaře Františka Josefa?
[ rubrika: Architektura a stavebnictví | téma: 1897, praha, most, oprava, rekonstrukce ]Jak v Praze probíhala rekonstrukce most císaře Františka Josefa v době, kdy se o mosty opravdu dbalo a nenechávaly se zřítit? S tím vás seznámí článek z roku 1897.
Epocha 1897, autor neuveden.T. G. Masaryk o vlastencích a vlastenčení. Platí jeho slova i dnes?
[ rubrika: Významné osobnosti | téma: 1897, masaryk, tgm, vlastenectví, vlast, pravda ]Myslíte, že to co se dnes děje v naší společnosti je něco nového? Není. Přečtěte si, co již v roce 1897 psal o vlastenectví tehdy ještě obyčejný profesor Tomáš Garrigue Masaryk.
Naše doba 1897, autor Tomáš Garrigue Masaryk.Proč parníky nezpůsobily konec provozu velkých plachetnic?
[ rubrika: Námořnictvo a lodě | téma: 1902, plachetnice, moře ]Parní stroje přinesly lodím řadu výhod, přesto se ale dále stavěly a na moře vydávaly nové velké plachetnice. Proč, na to vám odpoví článek z roku 1902.
Epocha 1902, autor J. M-r.Profesor Schenk: Dokáži ovlivnit, jaké pohlaví bude mít zatím nenarozené dítě!
[ rubrika: Lékařství a zdraví | téma: 1897, děti, pohlaví ]Profesor Schenk, přednosta embryologického ústavu ve Vídni, údajně dokázal ovlivňovat pohlaví zatím nenarozeného dítěte. Článek z roku 1897 vám o tom prozradí víc.
Epocha 1897, autor neuveden.Recepty našich prababiček na poctivé bramborové knedlíky s masem
[ rubrika: Recepty, vaření a jídlo | téma: 1910, recepty, knedlíky ]Máte rádi bramborové knedlíky na slano? Máme tu pro vás řadu receptů na bramborové knedlíky z roku 1910, určitě je vyzkoušejte a ochutnejte.
Česká hospodyně 1910, autor neuveden.Důležitá vojenská otázka z roku 1911: Mohou letadla shazovat velké a těžké bomby?
[ rubrika: Válka, zbraně a vojenství | téma: 1911, letadla, létání, válka, bomba ]Dnes pokládáme bombardování za běžnou součást vojenské strategie. Článek z roku 1911 vám ale popíše stav, kdy byla možnost něčeho takového teprve součástí vojenského výzkumu. Shazování těžkých bomb z letícího stroje totiž přináší pro letadlo i pilota řadu rizik.
Vynálezy a pokroky 1911, autor M. P.Pánové, váš mužný knír nepatří jen vám!
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1902, móda, rodina, muž, knír ]Pokud nosíte vousy, tak si určitě myslíte, že patří pouze vám. Článek z roku 1902 vám ukáže, jak je to doopravdy a komu vaše mužná ozdoba vlastně patří!
Česká hospodyně 1902, autor neuveden.