Rubrika: ZAJÍMAVOSTI

Jak dopadl sebevrah, který upsal svou duši ďáblu?: Ať už věříte v boha nebo nikoliv, tak písemně...
Ať už věříte v boha nebo nikoliv, tak písemně upsat svou duší samotnému Luciferovi je zvláštní nápad. Když to udělá mladý muž, původně vychovávaný v klášteře, tak je to ještě podivnější. Jak se dozvíte v článku z roku 1925, tak přesně toto při své sebevraždě učinil jeden bývalý chovanec kláštera Chotěšov.
Způsobila zkázu lodě Titanic prokletá egyptská mumie?: Kolem starých egyptských mumií existuje řada...

Způsobila zkázu lodě Titanic prokletá egyptská mumie?

Kolem starých egyptských mumií existuje řada strašidelných bájí a legend. Článek z roku 1914 vás seznámí s příběhem jedné prokleté mumie, která při převozu z Anglie do Ameriky prý zavinila potopení legendárního Titanicu.
Lidové noviny - 1914, autor neuveden.
Zapomenuté výročí vynálezu psacího pera a násadky: Psali jste kdysi ve škole perem s násadkou, které...

Zapomenuté výročí vynálezu psacího pera a násadky

Psali jste kdysi ve škole perem s násadkou, které jste museli namáčet do kalamáře s inkoustem? Nebo tak dokonce píšete dodnes? Článek z roku 1932 vám prozradí, kdy byl tento bezesporu užitečný psací nástroj vynalezen, jak ovládl trh a jaké využití se pak našlo pro najednou zbytečné husí brky.
Lidové noviny - 1932, autor fk.
Rok 1935: Překvapivá záliba francouzského kata: Dělat práci kata a brát lidem život - to jistě...

Rok 1935: Překvapivá záliba francouzského kata

Dělat práci kata a brát lidem život - to jistě není povolání pro každého. Co ale takový mistr popravčí dělá ve svém volném čase? Článek z roku 1935 vám prozradí překvapivě mírumilovný a poklidný koníček pařížského kata, přezdívaného tehdy »Monsieur de Paris«.
Lidové noviny - 1935
Filipojakubská noc v minulosti: reje čarodějnic v zapomenutých českých legendách: Jak to bylo s čarodějnicemi na našem území za...

Filipojakubská noc v minulosti: reje čarodějnic v zapomenutých českých legendách

Jak to bylo s čarodějnicemi na našem území za časů dávných Čechů? Co staré legendy vypráví o čarodějnických sabatech za poslední dubnové noci? Zajímavý přehled dávno zapomenutých českých bájí o čarodějnicích a čase »pálení čarodějnic« najdete v článku z roku 1935.
Lidové noviny - 1935, autor jSk.
Poslední čarodějnické procesy na Slovensku: jak probíhaly a kdo je v 18. století ukončil?: Dnes večer bude na řadě míst při tradičním...

Poslední čarodějnické procesy na Slovensku: jak probíhaly a kdo je v 18. století ukončil?

Dnes večer bude na řadě míst při tradičním »pálení čarodějnic« jistě pořádně veselo. Skutečné čarodějnické procesy a následné upalování odsouzených žen ale žádnou zábavou nebylo. Článek z roku 1929 vás seznámí s průběhem posledních známých případů upalování čarodějnic na Slovensku.
Lidové noviny - 1929, autor Pak.
Rok 1910: Přehled majetku císařské rodiny: Zajímá vás, co vše v bývalém Rakousko-Uhersku...

Rok 1910: Přehled majetku císařské rodiny

Zajímá vás, co vše v bývalém Rakousko-Uhersku patřilo vládnoucímu habsbursko-lotrinskému rodu? Historický článek z roku 1910 vám nabízí zajímavý seznam jejich pozemků, nemovitostí i firem.
Lidové noviny - 1910, autor neuveden.
Rok 1914: Samozápalný doutník, který si vykouříte i bez sirek nebo zapalovače: Správně zapálit doutník je prý celkem umění....

Rok 1914: Samozápalný doutník, který si vykouříte i bez sirek nebo zapalovače

Správně zapálit doutník je prý celkem umění. Článek z roku 1914 vás ale seznámí s vynálezem, díky němuž je to naopak mimořádně snadné. Jistý německý výrobce doutníků tehdy přišel s novinkou, která umožňovala zapalovat doutníky i tehdy, když jste žádné sirky nebo zapalovač neměli po ruce.
Pozor - 1914, autor neuveden.
Rok 1931: Ruské fake news aneb dělníci v Německu jedí psí maso: Velkým tématem dneška jsou dezinformace....

Rok 1931: Ruské fake news aneb dělníci v Německu jedí psí maso

Velkým tématem dneška jsou dezinformace. Šíření falešných a vymyšlených zpráv ale není vůbec nic nového. Článek z roku 1931 vám ukáže, jak s fake news už před více jak devadesáti lety pracovali sovětští novináři z moskevské Pravdy.
Národní listy - 1931, autor neuveden.
Rok 1899: Zážitky dvojníka amerického prezidenta : Z filmu »Jára Cimrman ležící, spící« jistě...

Rok 1899: Zážitky dvojníka amerického prezidenta

Z filmu »Jára Cimrman ležící, spící« jistě znáte případ jistého Macháně, který pracoval jako dvojník císaře Františka Josefa. Článek z roku 1899 vám ale představí reálné zážitky policisty, který díky své podobnosti s tehdejším prezidentem USA MacKinleyem skutečně fungoval jako jeho dvojník.
Národní listy - 1899, autor neuveden.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 | 5 další
Celkem 43 stránek, zobrazit poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.