Historické články: ZAJÍMAVOSTI

Zapomenutá lidová moudrost: Prosinec vám předpoví počasí na celý příští rok!: Meteorologové dnes mají k dispozici satelitní…
Meteorologové dnes mají k dispozici satelitní snímky, radary, supervýkonné počítače - a přesto jsou jejich dlouhodobé předpovědi často jen velmi orientační a nezávazné. Zajímá vás, jak dlouhodobé počasí na celý následující rok vytvářeli naši předci? Historický článek z roku 1904 vás seznámí se zajímavou metodou, pomocí které dokázali už v prosinci předpovídat, jaké počasí bude příští léto a příští zima.
Lidové noviny - 1904, autor neuveden.
Rok 1939: Prahu opět zaskočil sníh, město nezvládá zimní údržbu: Neuklizený sníh a nebezpečné náledí bývají…

Rok 1939: Prahu opět zaskočil sníh, město nezvládá zimní údržbu

[ téma: 1939, zima, sníh, kalamita, náledí, Praha, silnice ]
Neuklizený sníh a nebezpečné náledí bývají častou součástí zimy zimního koloritu v Praze, ale i v řadě jiných městech. A jak vám ukáže článek z roku 1939, tak skutečně nejde o žádný novodobý problém a zimní kalamita sněhová trápila už naše předky. Zajímá vás, na co si tehdy obyvatelé Prahy stěžovali?
Národní listy - 1939, autor E.
Rok 1936: Vrací se Rusko k normálu? Bolševici už nezakazují Vánoce a lidé opět používají tradiční ruská jména: Bolševici, kteří se po roce 1917 chopili v Rusko…

Rok 1936: Vrací se Rusko k normálu? Bolševici už nezakazují Vánoce a lidé opět používají tradiční ruská jména

[ téma: 1936, Rusko, bolševici, Vánoce, jména, tradice ]
Bolševici, kteří se po roce 1917 chopili v Rusko moci, plánovali ve své zemi změnit úplně všechno a doslova vykořenit všechny staré zvyky. Jak to tak ale bývá, tak podobné smělé plány většinou fungují jen na papíru. Článek z roku 1936 vás seznámí s tím, jak se alespoň v některých ohledech život v tehdejším Sovětském svazu pomalu vracel ke starým zvykům.
Národní listy - 1936, autor neuveden.
Rok 1929: Vzhůru do USA! Amerika plánuje uvolnit pravidla pro přistěhovalectví a zahraniční pracovníky: USA v minulosti často představovaly naději pro…

Rok 1929: Vzhůru do USA! Amerika plánuje uvolnit pravidla pro přistěhovalectví a zahraniční pracovníky

[ téma: 1929, přistěhovalectví, migrace, USA, Amerika ]
USA v minulosti často představovaly naději pro miliony lidí, kteří se ve své původní zemi necítili šťastní. Amerika si přitom moc dobře uvědomovala, že tito lidé sice mohou být pro svou novou vlast užiteční, ale nesmí jich být moc najednou. Proto už v dávných letech zavedla pravidla, který mohutný přísun přistěhovalců omezovala. Článek z roku 1929 vás seznámí s návrhem tato imigrační pravidla částečně uvolnit.
Lidové noviny - 1929, autor neuveden.
Historie vývoje online kasina: Rozvoj online kasin a jejich nabídky napříč 21.…

Historie vývoje online kasina

Rozvoj online kasin a jejich nabídky napříč 21. stoletím – přehledná osa modernizace herních portálů pro hráče online. Čtěte nyní.
Budou bílé Vánoce? Dávno zapomenuté pranostiky o sněhu vám to prozradí: Citelně se ochlazuje a hory už začínají být…

Budou bílé Vánoce? Dávno zapomenuté pranostiky o sněhu vám to prozradí

[ téma: 1925, sníh, Vánoce, pranostiky, lidová moudrost, sněžení, bláto, Velikonoce, zima ]
Citelně se ochlazuje a hory už začínají být bílé. Bude ale sníh i na Vánoce? Jak dlouho sníh letos vydrží? A jak sníh vlastně vzniká? Na všechny tyto otázky hledali naši předci odpověď ve lidových pranostikách a legendách. Zajímavý souhrn zimních lidových pranostik o sněhu, sněžení a bílých Vánocích vám nabízí historický článek z roku 1925.
Lidové noviny - 1925, autor Jan V. Krecar.
Jaké „výkupné“ museli zaplatit Rusové, kteří se chtěli vystěhovat ze SSSR? A proč je jiné země nechtěly přijmout?: Komunisté z celého světa rádi prezentovali…

Jaké „výkupné“ museli zaplatit Rusové, kteří se chtěli vystěhovat ze SSSR? A proč je jiné země nechtěly přijmout?

[ téma: 1932, Rusko, bolševici, migrace, výkupné, SSSR, clo, peníze ]
Komunisté z celého světa rádi prezentovali Sovětský svaz jako „ráj na zemi“ pro všechny jeho obyvatele. Přesto byl život v tomto bolševickém ráji pro mnoho lidí utrpením a toužili se vystěhovat pryč. Historický článek z roku 1928 vás seznámí s tím, jak těžké bylo se tehdy z Ruska vystěhovat i jak těžké bylo najít zemi, která následně ruské uprchlíky přijme.
Národní listy - 1932, autor neuveden.
Rok 1907: Má prezident právo dát si alkohol, nebo se musí tvářit jako abstinent?: Prezident alkoholik jistě není dobrá kombinace.…

Rok 1907: Má prezident právo dát si alkohol, nebo se musí tvářit jako abstinent?

[ téma: 1907, alkohol, alkoholismus, prezident, USA, Amerika, skandál, abstinent, Roosevelt ]
Prezident alkoholik jistě není dobrá kombinace. Nicméně má prezident právo dát si v přiměřeném množství alkohol, nebo se musí kvůli veřejnému mínění falešně tvářit jako zapřisáhlý abstinent? Jak vám ukáže článek z roku 1907, tak právě okolo této otázky tehdy vyvolal menší skandál tehdejší prezident USA Theodore Roosevelt.
Národní listy - 1907, autor neuveden.
Jaké bude počasí? Zapomenuté pranostiky na listopad vám to prozradí: Těšíte se na bílou zimu? Myslíte, že letos…

Jaké bude počasí? Zapomenuté pranostiky na listopad vám to prozradí

[ téma: 1927, pranostiky, počasí, listopad, zima, sníh ]
Těšíte se na bílou zimu? Myslíte, že letos „přijede svatý Martin na bílem koni“? Meteorologové vám sice na letošní zimu mohou na základě složité vědy a satelitních snímků nabídnout nejrůznější předpovědi počasí, ale ani přesto bychom neměli zapomínat na staré pranostiky a lidovou moudrost. Článek z roku 1927 vám nabízí zajímavý souhrn listopadových pranostik, které vám mohou pomoci odhadnout letošní zimu.
Lidové noviny - 1927, autor Jan V. Krecar.
Nečekaný původ „zlatých čísel“ pro telefony: začalo to před 100 lety v Japonsku: Má váš mobil „zlaté číslo“ nebo nějaké…

Nečekaný původ „zlatých čísel“ pro telefony: začalo to před 100 lety v Japonsku

[ téma: 1921, telefon, telefonní číslo, Japonsko, štěstí, smůla, pověry ]
Má váš mobil „zlaté číslo“ nebo nějaké jiné, vámi speciálně zvolené číslo? Stálo vám takové číslo pro váš mobilní telefon za extra příplatek při jeho pořízení? Jak vám ukáže článek z roku 1921, tak zvyk důkladného výběru telefonního čísla kupodivu pochází ze vzdáleného Japonska. Zajímá vás, o jaká čísla tehdy měli Japonci největší zájem a jakým telefonním číslům se naopak vyhýbali?
Lidové noviny - 1921, autor neuveden.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 | 5 další
Celkem 52 stránek, zobrazit poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.