Rubrika: RODINA, MÓDA A ŽIVOTNÍ STYL

Rok 1936: Jak by se pracující ženy měly chovat ke svým mužům, starajícím se o domácnost?: V dnešní době je celkem běžné, když si žena...
V dnešní době je celkem běžné, když si žena „buduje kariéru“ a manžel se stará o domácnost a o děti. Článek z roku 1936 vám ukáže, že kupodivu nejde o nic nového. Navíc vás určitě překvapí, jak moc jsou tehdejší rady pracujícím ženám ohledně jejich mužů v domácnosti aktuální i dnes.
Rok 1937: Až 70% žáků v SSSR propadá! Proti zoufalému stavu školství v Rusku zasáhl sám Stalin: Nové vedení Sovětského svazu potřebovalo pro...

Rok 1937: Až 70% žáků v SSSR propadá! Proti zoufalému stavu školství v Rusku zasáhl sám Stalin

Nové vedení Sovětského svazu potřebovalo pro rozvoj své země co nejdříve získat velké množství vzdělaných lidí a proto se snažilo radikálně pozvednout úroveň ruského školství. Jak vám ale ukáže článek z roku 1937, tak ani dvacet let po bolševické revoluci se tento ambiciózní plán moc nedařil.
České slovo - 1937, autor -H-
Rok 1909: Bouřlivé demonstrace proti zdražování mléka: Někdy se potraviny zdražují, protože stoupají...

Rok 1909: Bouřlivé demonstrace proti zdražování mléka

Někdy se potraviny zdražují, protože stoupají náklady na jejich produkci. Ale někdy se zdražují také proto, že jejich bohatí producenti chtějí být ještě bohatší. Alespoň tak to podle článku z roku 1909 bylo v tehdy na Šumpersku s mlékem. Zajímá vás, jak tehdy lidé na prudké zdražování reagovali?
Hlas lidu - 1909, autor neuveden.
Jak se v roce 1900 propagovalo životní pojištění?: Reklamy na životní pojištění dnes můžeme...

Jak se v roce 1900 propagovalo životní pojištění?

Reklamy na životní pojištění dnes můžeme vidět ve všech médiích. Zajímá vás, jak bylo „pojištění smrti“ propagováno na začátku minulého století? A pro koho bylo tehdy životní pojištění vůbec určeno? To vše vám ukáže text, který pochází z roku 1900.
Nový Pražský Kalendář pro město i venkov - 1900, autor neuveden.
Proč je advent nejkrásnějším obdobím v roce? Vysvětlení z roku 1926 potěší i ateisty: Zapálili jste na adventním svícnu první svíčku...

Proč je advent nejkrásnějším obdobím v roce? Vysvětlení z roku 1926 potěší i ateisty

Zapálili jste na adventním svícnu první svíčku? Byli jste se podívat na slavnostní rozsvěcení vánočního stromu ve vašem městě? Navštívili jste první vánoční trhy? Článek z roku 1926 vám ukáže, proč je adventní doba bez ohledu na vaše náboženství tak krásná.
Národní listy - 1926, autor hc.
Celosvětová statistika spotřeby piva a vína z roku 1897: Která země byla rekordmanem v pití alkoholu?: Co myslíte, vypilo se před jeden a čtvrt...

Celosvětová statistika spotřeby piva a vína z roku 1897: Která země byla rekordmanem v pití alkoholu?

Co myslíte, vypilo se před jeden a čtvrt stoletím na celém světě víc vína nebo piva? Která země byla tehdy světovým rekordmanem v pití alkoholu? Tyto zajímavé údaje o výrobě a spotřebě alkoholu vám prozradí dobový článek z roku 1897.
Z říše vědy a práce - 1897, autor neuveden.
Etiketa z roku 1899: Jak správně napsat dopis a jaké oslovení používat pro důležité osoby a úřady?: V době internetu píšeme velké množství...

Etiketa z roku 1899: Jak správně napsat dopis a jaké oslovení používat pro důležité osoby a úřady?

V době internetu píšeme velké množství elektronických „dopisů“ neboli emailů. Jak by ale taková písemná korespondence měla podle dávné etikety vypadat? A jak byste v nich měli správně oslovovat císaře, knížete nebo třeba městskou radu či soud? S tím vším vám pomůže náš článek z roku 1899.
Bon ton pro dámy a pány - 1899, autor Karel Bochovský.
Jedinečné vzpomínky nejstaršího moravského učitele, narozeného v roce 1841: Jak se žilo učitelům v časech Rakousko-uherské...

Jedinečné vzpomínky nejstaršího moravského učitele, narozeného v roce 1841

Jak se žilo učitelům v časech Rakousko-uherské monarchie a v začátcích Československa? Jak tehdy probíhala výuka? To se můžete dozvědět ze vzpomínek pana Vojtěcha Janovského, který je v roce 1937 svěřil tehdejšímu tisku. V té době bylo tomuto nejstaršímu moravskému učiteli 96 let.
České slovo - 1937, autor Vojtěch Janovský
Jaké dámské zimní boty vybrat?: Pokud chcete být v letošní sezóně in, vsaďte...

Jaké dámské zimní boty vybrat?

Pokud chcete být v letošní sezóně in, vsaďte na stylové dámské zimní boty. Jestliže nejste zrovna módní guru, nezoufejte! Na následujících řádcích vám povíme, podle jakých kritérií boty na zimu pro ženy vybírat. Čtěte a nechte se inspirovat s námi!
Humor z roku 1909: Jak vybrat ideální povolání pro své dítě, i když není úplně nejchytřejší a nejšikovnější?: Myslíte, že se svět za posledních sto let nějak...

Humor z roku 1909: Jak vybrat ideální povolání pro své dítě, i když není úplně nejchytřejší a nejšikovnější?

Myslíte, že se svět za posledních sto let nějak výrazně změnil? Humoristická báseň z roku 1909 vám ukáže, že v něčem se nezměnil ani trošičku. Schválně si od ní zkuste nechat poradit, jaké zaměstnání se nejlépe hodí právě pro vaše dítě - ať už je geniální, úplně obyčejné, nebo třeba i trochu hloupé.
Humoristické listy - 1909, autor neuveden.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 | 5 další
Celkem 98 stránek, zobrazit poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.