Rubrika: RODINA, MÓDA A ŽIVOTNÍ STYL

Kdy ve společnosti mluvit a kdy raději mlčet? Rady z roku 1913 o komunikaci s lidmi vás překvapí svou aktuálností!: Lidé dnes komunikují více než kdykoliv v...
Lidé dnes komunikují více než kdykoliv v minulosti. Mluvíme spolu, telefonujeme si, píšeme emaily a komunikujeme přes sociální sítě. Děláme to ale správně a slušně? Níže uvedené rady z roku 1913 jsou sice původně určené pro dospívající mládež, ale jak sami uvidíte, jsou vhodné i pro dnešní dospělé.
Rok 1937: Bývalí horníci se bojí o své bydlení, těžaři je chtějí vystěhovat z levných bytů: Práce horníka je těžká a nebezpečná. Jak se...

Rok 1937: Bývalí horníci se bojí o své bydlení, těžaři je chtějí vystěhovat z levných bytů

Práce horníka je těžká a nebezpečná. Jak se ale žije bývalým horníkům, kteří jsou již v důchodu? Jak vám ukáže článek z roku 1937, tak ani na „zaslouženém odpočinku“ tehdy na vysloužilé horníky ze strany majitelů uhelných dolů ve Vítkovicích nečekalo nic dobrého.
České slovo - 1937, autor vb
Jak se kdysi žilo ševcům a proč dnes už „ševcovina“ nemá takovou pověst jako dřív?: Zajímá vás, jak se před sto lety žilo ševcům?...

Jak se kdysi žilo ševcům a proč dnes už „ševcovina“ nemá takovou pověst jako dřív?

Zajímá vás, jak se před sto lety žilo ševcům? Jaký zvuk toto důležité povolání kdysi mělo? A také proč najednou začalo být čím dál těžší sehnat dobrého ševce, který vám opraví nebo dokonce ušije boty? To všechno vám prozradí zajímavý historický článek z roku 1937. Hodně z tehdejšího textu jistě platí i dnes.
České slovo - 1937, autor Josef Novák.
Rok 1895: Nejnovější móda anglických dam: kouření čajových cigaret, které místo tabáku obsahují čajové lístky: Módní záležitostí se občas stávají...

Rok 1895: Nejnovější móda anglických dam: kouření čajových cigaret, které místo tabáku obsahují čajové lístky

Módní záležitostí se občas stávají nejrůznější podivnosti. Článek z roku 1895 vás seznámí s módou, která tehdy zachvátila život vznešených anglických dam „z lepší společnosti“ a pomalu se z Anglie šířila i do zbytku světa.
Národní listy - 1895, autor neuveden.
Rok 1925: Proč pošta doručuje stále méně balíků a dopisů?: Využíváte rádi služby naši České pošty,...

Rok 1925: Proč pošta doručuje stále méně balíků a dopisů?

Využíváte rádi služby naši České pošty, nebo po špatných zkušenostech raději volíte nějaké konkurenční alternativy? Historický článek z roku 1925 vám ukáže, že statistiky té doby byly jednoznačné - lidé přestávají využívat služeb pošty. Zajímá vás, jaké to tehdy mělo příčiny?
Lidové noviny - 1925, autor D. K.
Rok 1937: Proč potřebujeme zákon, který městům nařizuje zakládat moderní dětská hřiště?: Jste spokojeni s počtem a výbavou dětských...

Rok 1937: Proč potřebujeme zákon, který městům nařizuje zakládat moderní dětská hřiště?

Jste spokojeni s počtem a výbavou dětských hřišť ve vašem městě? Článek z roku 1937 vás seznámí se zákonem, který měl tehdy zakládání dětských hřišť městům nařizovat. Také vám připomene názor prezidenta Masaryka na dětská hřiště a popíše, jaké vybavení by moderní dětské hřiště mělo mít. Jistě vás překvapí, že nárokům z roku 1937 neodpovídá ani většina dnešních dětských hřišť.
České slovo - 1937, autor Josef Bradáč, tajemník Ymky.
Rok 1916: Je čas zrušit učitelkám ponižující celibát, ony své povolání spolu s manželstvím zvládnou!: Dnes se to může zdát neuvěřitelné, ale v...

Rok 1916: Je čas zrušit učitelkám ponižující celibát, ony své povolání spolu s manželstvím zvládnou!

Dnes se to může zdát neuvěřitelné, ale v dobách před sto lety měly učitelky nařízen celibát. Učitelka se nesměla vdát, ani mít děti. Pokud se rozhodla pro manželství, musela svou práci učitelky a výuku žáků ukončit. Článek z roku 1916 se nad tím zamýšlí a vysvětluje, proč je nejvyšší čas takové omezení zrušit.
Národní listy - 1916, autor Zevloun.
Tip z roku 1902 na velmi pohodlné a přitom mimořádně levné matrace: Reklamy nás neustále přesvědčují, že...

Tip z roku 1902 na velmi pohodlné a přitom mimořádně levné matrace

Reklamy nás neustále přesvědčují, že kvalitní a pohodlné matrace musí být drahé. Článek z roku 1902 vám ale poradí, jak se i za minimální cenu krásně vyspat. Zajímá vás, s čeho se tehdy vyráběly levné matrace, které kvalitou a pohodlím překonávaly drahé matrace z dovozu.
Hlas - 1902, autor neuveden.
Přijímačky bez strachu? Jde to! : Má váš potomek před sebou přijímací zkoušky...

Přijímačky bez strachu? Jde to!

Má váš potomek před sebou přijímací zkoušky na střední školu? A má z nich strach? Pokud se bude držet našich tipů, bude moci veškeré obavy hodit za hlavu.
Kdo byl „tichý tanečník“ a co bylo náplní jeho práce?: Nová doba přináší nové možnosti a nové...

Kdo byl „tichý tanečník“ a co bylo náplní jeho práce?

Nová doba přináší nové možnosti a nové povolání. Historický článek z roku 1920 vás s jednou zcela novou prací seznámí. Zajímá vás, kdo to byl tichý tanečník, čím přesně se živil a jaké byly předpoklady pro výkon jeho zajímavého povolání?
Lidové noviny - 1920, autor neuveden.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 | 5 další
Celkem 102 stránek, zobrazit poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.