Rubrika: RODINA, MÓDA A ŽIVOTNÍ STYL

Rok 1878: Proč je pošta nespolehlivá? Místo listonošů poštu doručují děti!: Zdá se vám, že pošta funguje pomalu a...
Zdá se vám, že pošta funguje pomalu a nespolehlivě? Článek z roku 1878 vám ukáže, jak probíhalo doručování pošty na našem venkově před téměř sto padesáti lety. Zkusíte si tipnout, jak dlouhá doba doručení dopisu byla, bez dnešních poštovních automobilů a počítačů, pokládána za pomalou?
Rok 1910: Kdo může za úpadek země a jak zajistit její budoucí prosperitu?: V případě jakékoliv krize nebo problémů...

Rok 1910: Kdo může za úpadek země a jak zajistit její budoucí prosperitu?

V případě jakékoliv krize nebo problémů politici vždy hledají viníka, který za všechno může. Článek z roku 1910 vám ukáže názor jistého politika z Velké Británie, který takového univerzálního viníka všech hospodářských problémů našel. Myslíte, že se s tím dá souhlasit i dnes?
Lidové noviny - 1910, autor neuveden.
Rok 1925: Moudrá žena dokáže i nelichotivou poznámku obrátit ve svůj prospěch: Každému se jistě někdy stalo, že jím...

Rok 1925: Moudrá žena dokáže i nelichotivou poznámku obrátit ve svůj prospěch

Každému se jistě někdy stalo, že jím vyřčená nebo napsaná věta byla pochopena zcela obráceně. Navíc někdy stačí jen málo a z dobře míněné pochvaly se může najednou stát urážka. Článek z roku 1925 vám ukáže, s jakým vtipem tehdy dokázala podobnou situaci vyřešit jedna moudrá žena.
Lidové noviny - 1925, autor uv.
Rok 1922: Obří inflace, které z Rakouska udělala zemi milionářů: Jaké to je, když se ze všech obyvatel země...

Rok 1922: Obří inflace, které z Rakouska udělala zemi milionářů

Jaké to je, když se ze všech obyvatel země doslova přes noc stanou milionáři? To si v roce 1922 mohli na vlastní kůži vyzkoušet obyvatelé Rakouska. Jak vám ale ukáže dobový článek, tak Rakušanům takové zdánlivé zbohatnutí žádnou velkou radost neudělalo. Mohla za to totiž hyperinflace.
Lidové noviny - 1922, autor neuveden.
Rok 1913: Jak v parných dnech pečovat o kojence?: Podle meteorologů nás dnes čeká další velmi...

Rok 1913: Jak v parných dnech pečovat o kojence?

Podle meteorologů nás dnes čeká další velmi teplý den. Za takové situace jistě nejenom čerstvým maminkám přijde vhod článek z roku 1913, který tehdy radil s péčí o kojence v době vysokých veder. Po přečtení jistě uznáte, že více než sto let staré rady mohou být užitečné i dnešním rodičům.
Lidové noviny - 1913, autor neuveden.
Rok 1899: Za kolik peněz se dá v Anglii na trhu prodat vlastní manželka?: Patří podle vás možnost prodat svou ženu na...

Rok 1899: Za kolik peněz se dá v Anglii na trhu prodat vlastní manželka?

Patří podle vás možnost prodat svou ženu na trhu jako obyčejné zboží do novodobého demokratického světa? Určitě ne. Jak vám ale ukáže článek z roku 1899, tak ještě v 19. století k takovým prodejům manželek na trhu v jinak pokrokové Anglii celkem běžně docházelo.
Národní listy - 1899, autor neuveden.
Proč se děti bojí a jak dětský strach překonat?: Některé děti se bojí tmy, jiné zcela...

Proč se děti bojí a jak dětský strach překonat?

Některé děti se bojí tmy, jiné zcela neškodných domácích zvířat, další třeba nemocí. Zajímá vás, jak takový strach v dětech vzniká, kdo za něj může, ale hlavně jak takový strach porazit? S tím se vám pokusí poradit článek z roku 1929, který se tématem dětského strachu detailně zabýval.
Národní listy - 1929, autor dr. Kimmins.
Plastikové modely pro každého: Potřebujete sehnat dárek muži, ať už je mu 8...

Plastikové modely pro každého

Potřebujete sehnat dárek muži, ať už je mu 8 nebo 30 let? Máme tip na něco, co v pánském světě nikdy nezestárne. Plastikové modely aut, letadel, lodí a dalších prostředků. S nimi ve většině případů nešlápnete vedle. A ten výběr!
Rok 1932: Stávka horníků, která díky komunistům skončila zastřeleným horníkem: Práce v dolech je mimořádně těžké, ale také...

Rok 1932: Stávka horníků, která díky komunistům skončila zastřeleným horníkem

Práce v dolech je mimořádně těžké, ale také odpovědné povolání - což v době před 90 lety jistě platilo dvojnásob. Proto také horníci někdy neváhají vyjít do ulic a bojovat za svá práva. Článek z roku 1932 vám ale popíše stávku na Karvinsku, kdy komunisté zneužívali hornické protesty k vlastním cílům.
Lidové noviny - 1932, autor la.
Rok 1909: Zakázaný lesbický podnik nebo obyčejný dámský klub? Rozhodnout musí soud: Začátek minulého století rozhodně nebyl světu...

Rok 1909: Zakázaný lesbický podnik nebo obyčejný dámský klub? Rozhodnout musí soud

Začátek minulého století rozhodně nebyl světu LGBT příliš nakloněn, lesby a gayové tehdy raději svou sexuální orientaci skrývali. Když byl proto v roce 1909 jeden dámský klub v novinách označen za »homosexuální klub«, tak celý případ skončil u soudu. Dobový článek vám o tom prozradí více.
Národní listy - 1909, autor neuveden.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 | 5 další
Celkem 88 stránek, zobrazit poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.