Historické články: RODINA, MÓDA A ŽIVOTNÍ STYL

Počátky emancipace žen: Mladá vdova se v roce 1896 ucházela o místo policistky

Kalendář Čechů vídeňských - 1896, autor neuveden.
Počátky emancipace žen: Mladá vdova se v roce 1896 ucházela o místo policistky: Dnes pokládáme za samozřejmé, že ženy mohou…
Dnes pokládáme za samozřejmé, že ženy mohou vykonávat tu samou práci, jako muži. A to včetně práce u policie, případně i v armádě. Když se ale o něco takového v roce 1896 pokusila jedna odvážná mladá žena v Americe, tak o tom psala média po celém světě. Zajímá vás, jaký byl tehdy příběh Lily A. Thompsonové?
Nejnovější trendy podzimní dámské módy z roku 1904: Každá žena chce být krásná a oblékat se podle…

Nejnovější trendy podzimní dámské módy z roku 1904

Každá žena chce být krásná a oblékat se podle nejnovějších módních trendů. Stejně jako to platí pro dnešní ženy, tak to platilo i pro jejich prababičky. Zajímá vás, jaká byla podzimní móda v roce 1904? Přinášíme vám detailní popis z jednoho tehdejšího dámského módního magazínu.
Nové pařížské mody - 1904, autor neuveden.
Cesta k levnějším nákupům vede přes slevové kupóny: Vysoká míra inflace nutí Čechy šetřit. A to je…

Cesta k levnějším nákupům vede přes slevové kupóny

Vysoká míra inflace nutí Čechy šetřit. A to je možné hned několika způsoby. Jedním z nich jsou slevové akce, slevové kupóny a kódy.
Módní poradna z roku 1893: Jak by měl vypadat dokonalý účes pro mladé dívky, ženy i starší dámy?: Volba ideálního účesu je pro mnoho žen (a…

Módní poradna z roku 1893: Jak by měl vypadat dokonalý účes pro mladé dívky, ženy i starší dámy?

Volba ideálního účesu je pro mnoho žen (a jistě i pro mnoho mužů) důležitá otázka. Pokud máte pocit, že by se vám s tímto módním problémem hodila pomoc, tak jí tu pro vás máme. Níže uvedené rady týkající se vlasů, účesu a módy sice pochází už z roku 1893, ale ani sto třicet let od jejich napsání jim neubralo nic z jejich užitečnosti.
Co sluší a nesluší - 1893, autorka V. Lužická
Kdy muži začínají stárnout? Odpovědi žen z roku 1918 na téma mužského mládí vás pobaví i dnes!: Říká se, že muži nestárnou. Je to ale…

Kdy muži začínají stárnout? Odpovědi žen z roku 1918 na téma mužského mládí vás pobaví i dnes!

Říká se, že muži nestárnou. Je to ale skutečně pravda? Jak dlouho jsou muži mladí a když už začínají stárnou? Jedny velké noviny se na to v roce 1918 zeptaly svých čtenářek a my vám přinášíme jejich originální a vtipné odpovědi. Sami uvidíte, že se svět mužů a žen za těch více jak sto let vlastně vůbec nezměnil.
Národní listy - 1918, autor neuveden.
Rok 1918: Jak vyzrát na cenzuru? Zkuste napsat cenzorovi hezký veřejný dopis: Myslíte si, že dnes panuje v médiích cenzura?…

Rok 1918: Jak vyzrát na cenzuru? Zkuste napsat cenzorovi hezký veřejný dopis

Myslíte si, že dnes panuje v médiích cenzura? Historický článek z roku 1918 vám ukáže dobu první světové války, kdy byla tisková cenzura realitou. Stačilo napsat nevhodný článek - a místo něj se v novinách ukázalo čtenářům jen prázdné místo. Jeden novinář vymyslel vtipný a originální způsob, jak na cenzuru vyzrát. A jestli se mu to povedlo? Článek vyšel, přestože kolem něj je v novinách řada bílých míst. Takže rozhodně uspěl.
Národní listy - 1918, autor Zevloun.
Rok 1929: Požádal o rozvod se svou mrtvou ženou, důvodem je plastická operace!: Touha vypadat mladší a pomáhat si ke zdánlivému…

Rok 1929: Požádal o rozvod se svou mrtvou ženou, důvodem je plastická operace!

Touha vypadat mladší a pomáhat si ke zdánlivému mládí pomocí plastických operací není nic nového. Článek z roku 1929 vás seznámí s podivným příběhem, kdy právě úspěšně provedená plastika stála za žádostí o rozvod s mrtvou manželkou.
Národní listy - 1929, autor neuveden.
Nápady na podzimní outfity: Hnědé boty v hlavní roli: Podzim je obdobím, kdy se mění nejen listí na…

Nápady na podzimní outfity: Hnědé boty v hlavní roli

Podzim je obdobím, kdy se mění nejen listí na stromech, ale také náš šatník. S příchodem chladnějšího počasí začínáme hledat vhodné outfity, které nám pomohou zůstat v pohodlí a teple. Jednou z klíčových kousků jsou boty, které byste pro podzimní plískanice měli vybírat obzvlášť pečlivě.
Desatero pro mladé čtenáře z roku 1913: Proč by dívky neměly číst romány a proč si vzít ke čtení knížky tužku?: Se začátkem školního roku je tu pro mnohé…

Desatero pro mladé čtenáře z roku 1913: Proč by dívky neměly číst romány a proč si vzít ke čtení knížky tužku?

Se začátkem školního roku je tu pro mnohé školáky nepříliš oblíbená povinná četba. V téhle souvislosti vám nabízíme deset rad pro mladé čtenářky a čtenáře, které pochází z roku 1913. Zajímavá je už první rada, která nápadně připomíná dnešní dobu. Jen dnes už nejde o knihy, ale počítače, mobily nebo herní konzole.
Vychovatelské kapitolky - 1913, autor Isidor Kahlig,
Rok 1922: Úředníci v Československu se odmítali naučit česky. Na co se Němci mezi úředníky vymlouvali?: V dobách Rakousko-uherské monarchie příliš…

Rok 1922: Úředníci v Československu se odmítali naučit česky. Na co se Němci mezi úředníky vymlouvali?

V dobách Rakousko-uherské monarchie příliš nevadilo, že velká část úředníků v Čechách mluvila jen německy a na Slovensku maďarsky. Po vzniku Československa tito úředníci na svých místech často zůstali, přestože neuměli nový státní jazyk a dokonce se ho odmítali učit. Článek z roku 1922 vás seznámí s tím, na co se tehdy Němci a Maďaři na nejrůznějších úředních postech ohledně neznalosti češtiny vymlouvali.
Pozor - 1922, autor neuveden.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 | 5 další
Celkem 111 stránek, zobrazit poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.