Jak zachránit staré maso, které už začalo smrdět? Takhle to dělaly naše prababičky v roce 1918
[ téma: 1918, maso, vaření, peníze, šetrnost ]Dokážete si představit život bez fungující chladničky, ve které můžete bezpečně skladovat maso? Naše prababičky takový luxus neznaly a tak občas musely zachraňovat maso, které už začínalo zapáchat. Článek z roku 1918 vám ukáže, jak šetrné hospodyňky tehdy podobné problémy řešily.
Česká hospodyně 1918, autor neuveden.Krabicové mléko v roce 1929: Jak se vyráběly první papírové obaly na mléko?
[ téma: 1929, mléko, obal, krabice, recyklace, USA, Amerika, Anglie ]Mléko v papírové krabici mnoho lidí pokládá za relativně nový vynález. Jak vám ale ukáže článek z roku 1929, tak už v téhle době se ve velkém vyráběly a používaly speciální papírové obaly na mléko.
Lidové noviny - 1929, autor a. d.Jedenáct tradičních receptů našich prababiček na přípravu kapra
[ téma: 1904, kapr, Vánoce, recepty ]Máte už doma vánočního kapra a přemýšlíte, jak ho letos připravit? Pokud chcete zkusit něco jiného než „českou klasiku“, tedy smaženého kapra s bramborovým salátem, tak tu pro vás máme řadu zajímavých receptů na kapra z roku 1904. Zajímá vás, jak tehdy naše prababičky připravovaly vařeného kapra, kapra s kmínem nebo třeba kapra v rosolu?
Rybí kuchyně - 1904, autorka Hana DumkováKuchařka z roku 1908: Jak správně zabít kapra, jak si připravit rybí koření a jak udělat rybí polévku?
[ téma: 1904, kapr, ryby, Vánoce, recepty, rybí polévka, koření ]Zabíjíte na Vánoce kapra, nebo ho kupujete už zabitého a třeba rovnou i naporcovaného? A jaké používáte na ryby koření? S nejlepším zabitím a následným praním a uchováváním ryb vám poradí článek z roku 1908. Navíc se dozvíte návod na přípravu pravého poctivého českého koření na ryby a hned čtyři recepty na rybí polévku.
Rybí kuchyně - 1904, autorka Hana DumkováRecepty našich prababiček na vanilkové cukroví
[ téma: 1921, Vánoce, cukroví, vanilka, recepty, pečení ]Máte už napečeno na Vánoce? Pokud ještě všechno napečeno nemáte, tak máme něco pro milovníky vanilky. Zajímá vás, jak naše prababičky připravovaly vanilkové kopečky, vanilkové preclíčky, vanilkové máslo i jak se tehdy pekly dodnes běžné vanilkové rohlíčky? To vše vám prozradí recepty na vanilkové cukroví z roku 1921.
Velká illustrovaná kuchařka, sestavená dle nejosvědčenějších vzorů českých i cizích - 1921, autor neuvedenRecepty na vánoční cukroví z roku 1912: zázvorky, brambůrky, jaterničky a další zapomenuté sladké dobroty
[ téma: 1912, cukroví, Vánoce, recepty, pečení ]K českým Vánocům neodmyslitelně patří pečení domácího cukroví. Chtěli byste vyzkoušet, jaké cukroví před více jak sto lety pekly na Vánoce české hospodyňky? Historický článek z roku 1912 vám nabízí čtrnáct vánočních receptů, podle kterých můžete zkusit upéct například čokoládové holubinky, zázvorky, lusky nebo třeba dominové kostky.
Rozkvět - 1912, autor neuveden.Rok 1936: Bílý chléb je zdraví škodlivý, tvrdí francouzští vědci
[ téma: 1936, chléb, zdraví, nostalgie, potraviny, Francie ]Máte rádi bílý chléb, nebo preferujete náš tradiční tmavý chléb? Historický článek z roku 1936 vás seznámí s tím, že vědci ve Francii tehdy přišli s překvapivým zjištěním, že tradiční francouzská světlá bageta škodí zdraví a jako její náhradu vymysleli nový a daleko zdravější bílý chléb. Zajímá vás, jak na tuto novinku reagovali Francouzi?
Národní listy - 1936, autor neuveden.Jak zhubnout? Naučte se jíst pomalu a málo!
[ téma: 1907, dieta, hubnutí, zlozvyk, nadváha, obezita, jídlo ]Trápí vás nadváha či dokonce obezita? Jak uvidíte v článku z roku 1907, tak nadměrná konzumace jídla není žádný novodobý problém. Zajímá vás, co tehdy radili odborníci lidem, kteří chtěli zhubnout a zbavit se závislosti na jídle? Po přečtení možná s překvapením zjistíte, že vám tyto více jak sto let staré rady mohou se shazováním nadbytečných kilogramů pomoci i dnes.
Čech - 1907, autor neuveden.Deset zapomenutých receptů na kuře podle našich prababiček
[ téma: 1921, kuchařka, recepty, kuře, drůbež ]Máte rádi kuře, ale chcete ho vyzkoušet připravené podle nějakého méně známého receptu? Nabízíme vám deset zajímavých receptů na kuře z kuchařky z roku 1921, ze kterých si určitě vyberete. Co třeba zkusit kuře se šparglem, s knedlíčky, s hříbky nebo s majonézou? Nebo dáte přednost klasickému pečenému kuřeti?
Praktická kuchařka - 1921, autor M. RetigováOves v české kuchyni? Pouze nouzová náhražka potravin z doby první světové války!
[ téma: 1917, oves, potraviny, náhražky, válka ]Oves dnes pokládáme za tradiční a navíc zdravou součást stravy, která se na našem území jedla snad odjakživa. Jak vám ale ukáže článek z roku 1917, tak před „velkou válkou“ se tu oves, ovesná kaše nebo ovesná rýže jedla jen výjimečně a až válečná nouze udělala z ovsa užitečnou náhražku za jiné potraviny.
Lidové noviny - 1917, autor neuveden.