Rubrika: ENERGETIKA

Rok 1928: Nechutné podmínky, ve kterých žijí a pracují horníci v Sovětském svazu: Pamatujete doby, kdy minulý režim rád vyzdvihoval...
Pamatujete doby, kdy minulý režim rád vyzdvihoval horníky nad jiné profese? Historický článek z roku 1928 vám ukáže zcela jiný přístup k horníkům, a to přímo v socialistickém Rusku. Postele bez matrací, mizerné jídlo a knihovny sloužící jako záchody - takový byl život horníků v SSSR. Mimochodem, v článku zmiňované Doněcké uhelné pánvi se dnes říká Donbas. Asi jste o něm v poslední době slyšeli.
Rok 1924: Dochází zásoby ropy i uhlí! Jakou energií můžeme fosilní paliva nahradit?: Celá Evropa dnes řeší nedostatek plynu z Ruska....

Rok 1924: Dochází zásoby ropy i uhlí! Jakou energií můžeme fosilní paliva nahradit?

Celá Evropa dnes řeší nedostatek plynu z Ruska. Budoucí problémy s dodávkami fosilních paliv a jejich strategický význam si ale uvědomovali už naši předci. Článek z roku 1924 vás seznámí s tehdejším názorem na budoucnost využívání uhlí, ropy a potřebou hledání alternativních zdrojů energie.
Lidové noviny - 1924, autor neuveden.
Rok 1912: Budeme místo uhlí spalovat obilí?: Celá Evropa dnes řeší vážné energetické...

Rok 1912: Budeme místo uhlí spalovat obilí?

Celá Evropa dnes řeší vážné energetické problémy, zapříčiněné ruskou válkou na Ukrajině. Hledání alternativních zdrojů energií místo plynu a uhlí ale není nic nového. Článek z roku 1912 vás seznámí s tím, jak může být z energetického hlediska výhodné topit obilím nebo kukuřicí.
Řeznické noviny - 1912, autor Horník.
Rok 1932: Návrh sociální demokracie na znárodnění uhelných dolů: Myslíte, že snahy o znárodňování soukromých...

Rok 1932: Návrh sociální demokracie na znárodnění uhelných dolů

Myslíte, že snahy o znárodňování soukromých podniků pochází jen od krajně levicových politiků? Článek z roku 1932 vám ukáže, že znárodňovat továrny a doly v minulosti nechtěli jen komunisté, ale stejný nápad měla například i sociální demokracie.
Lidové noviny - 1932, autor d.
Rok 1929: Neoprávněný odběr elektřiny není krádež!: Děsí vás prudce stoupající ceny energií?...

Rok 1929: Neoprávněný odběr elektřiny není krádež!

Děsí vás prudce stoupající ceny energií? Článek z roku 1929 vás vezme do doby, kdy se technika rozvíjela rychleji než naše legislativa. Díky tomu v Čechách nastala situace, že neoprávněný odběr elektrické energie neporušoval žádné zákony a černý odběr elektřiny byl proto zcela legální.
Národní listy - 1929, autor J. V.
Ten slavný den, kdy k nám byl zaveden elektrický proud… : Život bez elektřiny nám nevadí, když několik...

Ten slavný den, kdy k nám byl zaveden elektrický proud…

Život bez elektřiny nám nevadí, když několik dnů stanujeme, nebo sjíždíme řeku, ale dlouhodobě je takový život prakticky nemyslitelný. Přitom doba, kdy došlo k úplné elektrifikaci naší země není tak dávná, je to šedesát let.
Rok 1931: Proč by měly evropské země propojit své elektrické sítě?: Dnes pokládáme propojení národních...

Rok 1931: Proč by měly evropské země propojit své elektrické sítě?

Dnes pokládáme propojení národních elektrických sítí za běžnou záležitost. V první polovině minulého století šlo ale o odvážnou myšlenku, která narážela na řadu problémů. Článek z roku 1931 vám prvopočátky Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny popíše.
Lidové noviny - 1931, autor B š.
Rok 1928: Nikola Tesla a další vynálezci v anglo-americkém souboji o bezdrátový přenos elektřiny: Nebylo by úžasné, pokud bychom dokázali...

Rok 1928: Nikola Tesla a další vynálezci v anglo-americkém souboji o bezdrátový přenos elektřiny

Nebylo by úžasné, pokud bychom dokázali bezdrátově přenášet elektrickou energii na dlouhé vzdálenosti? Kromě známých pokusů Nikoly Tesly se o to v dávných časech snažili i mnozí další vynálezci i celé firmy. Více vám o tom prozradí článek z roku 1928.
Národní listy - 1928, autor jat.
Rok 1929: Řada tragických nehod při výstavbě elektrárny na Šumavě: Zajímá vás, s jakými problémy se potýkala...

Rok 1929: Řada tragických nehod při výstavbě elektrárny na Šumavě

Zajímá vás, s jakými problémy se potýkala výstavba dodnes funkční přečerpávací vodní elektrárny Černé jezero, kdo za tuto stavbu zaplatil vlastním životem nebo jak se na tento projekt dívali tehdejší ochránci přírody? Prozradí vám to článek z roku 1929.
Národní listy - 1929, autor neuveden.
Zapomenutý nápad, jak žárovkám radikálně snížit spotřebu elektřiny: Elektrické osvětlení přineslo světu velký...

Zapomenutý nápad, jak žárovkám radikálně snížit spotřebu elektřiny

Elektrické osvětlení přineslo světu velký pokrok, ale nebylo rozhodně zadarmo. Proto vznikala řada nápadů, jak spotřebu elektřiny potřebné ke svícení snížit. Jeden z možných způsobů vám popíše článek z roku 1908.
Vynalezy a pokroky 1908, autor neuveden.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 další
Celkem 3 stránky, zobrazit poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.