Rok 1909: Zásoby uhlí dochází, co nejdříve za něj musíme najít náhradu!: Před sto lety bylo uhlí stejně důležité, jako…
Před sto lety bylo uhlí stejně důležité, jako je pro nás dnes důležitá ropa a plyn. Článek z roku 1909 vám ukáže, jak to tehdy vypadalo se světovými zásobami uhlí a proč už tehdy odborníci upozorňovali na nutnost hledat místo fosilních paliv alternativní zdroje energie.
Rok 1893: Revoluční elektrický ohňostroj, kde efekty místo raket a pyrotechniky vytváří jen elektřina: Patříte mezi fanoušky klasických ohňostrojů…

Rok 1893: Revoluční elektrický ohňostroj, kde efekty místo raket a pyrotechniky vytváří jen elektřina

Patříte mezi fanoušky klasických ohňostrojů plných pyrotechnických efektů, nebo máte raději moderní světelné show typu videomapping na budovy nebo efekty vytvářené pomocí létajících dronů? Jak vám ukáže článek z roku 1893, tak už tehdy lidé hledali lepší náhradu za nebezpečnou pyrotechniku.
Národní listy - 1893, autor neuveden.
Rok 1890: Ropy je přebytek, některé ropné vrty musely být ucpány: Ropy je dnes čím dál tím méně a musí se…

Rok 1890: Ropy je přebytek, některé ropné vrty musely být ucpány

Ropy je dnes čím dál tím méně a musí se těžit stále složitějšími metodami. Před více jak sto lety byla ale situace úplně opačná. Historický článek z roku 1890 vám přiblíží, jak tehdy s těžbou ropy (dříve označované jako petrolej) bylo v Americe, v Rusku i u nás v Rakousko-Uhersku.
Vesmír - 1890, autor n.
Rok 1928: Nechutné podmínky, ve kterých žijí a pracují horníci v Sovětském svazu: Pamatujete doby, kdy minulý režim rád vyzdvihoval…

Rok 1928: Nechutné podmínky, ve kterých žijí a pracují horníci v Sovětském svazu

Pamatujete doby, kdy minulý režim rád vyzdvihoval horníky nad jiné profese? Historický článek z roku 1928 vám ukáže zcela jiný přístup k horníkům, a to přímo v socialistickém Rusku. Postele bez matrací, mizerné jídlo a knihovny sloužící jako záchody - takový byl život horníků v SSSR. Mimochodem, v článku zmiňované Doněcké uhelné pánvi se dnes říká Donbas. Asi jste o něm v poslední době slyšeli.
Národní listy - 1928, autor Bis.
Rok 1924: Dochází zásoby ropy i uhlí! Jakou energií můžeme fosilní paliva nahradit?: Celá Evropa dnes řeší nedostatek plynu z Ruska.…

Rok 1924: Dochází zásoby ropy i uhlí! Jakou energií můžeme fosilní paliva nahradit?

Celá Evropa dnes řeší nedostatek plynu z Ruska. Budoucí problémy s dodávkami fosilních paliv a jejich strategický význam si ale uvědomovali už naši předci. Článek z roku 1924 vás seznámí s tehdejším názorem na budoucnost využívání uhlí, ropy a potřebou hledání alternativních zdrojů energie.
Lidové noviny - 1924, autor neuveden.
Rok 1912: Budeme místo uhlí spalovat obilí?: Celá Evropa dnes řeší vážné energetické…

Rok 1912: Budeme místo uhlí spalovat obilí?

Celá Evropa dnes řeší vážné energetické problémy, zapříčiněné ruskou válkou na Ukrajině. Hledání alternativních zdrojů energií místo plynu a uhlí ale není nic nového. Článek z roku 1912 vás seznámí s tím, jak může být z energetického hlediska výhodné topit obilím nebo kukuřicí.
Řeznické noviny - 1912, autor Horník.
Rok 1932: Návrh sociální demokracie na znárodnění uhelných dolů: Myslíte, že snahy o znárodňování soukromých…

Rok 1932: Návrh sociální demokracie na znárodnění uhelných dolů

Myslíte, že snahy o znárodňování soukromých podniků pochází jen od krajně levicových politiků? Článek z roku 1932 vám ukáže, že znárodňovat továrny a doly v minulosti nechtěli jen komunisté, ale stejný nápad měla například i sociální demokracie.
Lidové noviny - 1932, autor d.
Rok 1929: Neoprávněný odběr elektřiny není krádež!: Děsí vás prudce stoupající ceny energií?…

Rok 1929: Neoprávněný odběr elektřiny není krádež!

Děsí vás prudce stoupající ceny energií? Článek z roku 1929 vás vezme do doby, kdy se technika rozvíjela rychleji než naše legislativa. Díky tomu v Čechách nastala situace, že neoprávněný odběr elektrické energie neporušoval žádné zákony a černý odběr elektřiny byl proto zcela legální.
Národní listy - 1929, autor J. V.
Ten slavný den, kdy k nám byl zaveden elektrický proud… : Život bez elektřiny nám nevadí, když několik…

Ten slavný den, kdy k nám byl zaveden elektrický proud…

Život bez elektřiny nám nevadí, když několik dnů stanujeme, nebo sjíždíme řeku, ale dlouhodobě je takový život prakticky nemyslitelný. Přitom doba, kdy došlo k úplné elektrifikaci naší země není tak dávná, je to šedesát let.
Rok 1931: Proč by měly evropské země propojit své elektrické sítě?: Dnes pokládáme propojení národních…

Rok 1931: Proč by měly evropské země propojit své elektrické sítě?

Dnes pokládáme propojení národních elektrických sítí za běžnou záležitost. V první polovině minulého století šlo ale o odvážnou myšlenku, která narážela na řadu problémů. Článek z roku 1931 vám prvopočátky Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny popíše.
Lidové noviny - 1931, autor B š.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 další
Celkem 4 stránky, zobrazit poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.