Bejvávalo.cz
nejnavštěvovanější český server věnovaný historii
Rubrika: ENERGETIKA
Rok 1924: Dochází zásoby ropy i uhlí! Jakou energií můžeme fosilní paliva nahradit?
Lidové noviny - 1924, autor neuveden.Celá Evropa dnes řeší nedostatek plynu z Ruska. Budoucí problémy s dodávkami fosilních paliv a jejich strategický význam si ale uvědomovali už naši předci. Článek z roku 1924 vás seznámí s tehdejším názorem na budoucnost využívání uhlí, ropy a potřebou hledání alternativních zdrojů energie.
Rok 1912: Budeme místo uhlí spalovat obilí?
Celá Evropa dnes řeší vážné energetické problémy, zapříčiněné ruskou válkou na Ukrajině. Hledání alternativních zdrojů energií místo plynu a uhlí ale není nic nového. Článek z roku 1912 vás seznámí s tím, jak může být z energetického hlediska výhodné topit obilím nebo kukuřicí.
Řeznické noviny - 1912, autor Horník.Rok 1932: Návrh sociální demokracie na znárodnění uhelných dolů
Myslíte, že snahy o znárodňování soukromých podniků pochází jen od krajně levicových politiků? Článek z roku 1932 vám ukáže, že znárodňovat továrny a doly v minulosti nechtěli jen komunisté, ale stejný nápad měla například i sociální demokracie.
Lidové noviny - 1932, autor d.Rok 1929: Neoprávněný odběr elektřiny není krádež!
Děsí vás prudce stoupající ceny energií? Článek z roku 1929 vás vezme do doby, kdy se technika rozvíjela rychleji než naše legislativa. Díky tomu v Čechách nastala situace, že neoprávněný odběr elektrické energie neporušoval žádné zákony a černý odběr elektřiny byl proto zcela legální.
Národní listy - 1929, autor J. V.Ten slavný den, kdy k nám byl zaveden elektrický proud…
Život bez elektřiny nám nevadí, když několik dnů stanujeme, nebo sjíždíme řeku, ale dlouhodobě je takový život prakticky nemyslitelný. Přitom doba, kdy došlo k úplné elektrifikaci naší země není tak dávná, je to šedesát let.
Rok 1931: Proč by měly evropské země propojit své elektrické sítě?
Dnes pokládáme propojení národních elektrických sítí za běžnou záležitost. V první polovině minulého století šlo ale o odvážnou myšlenku, která narážela na řadu problémů. Článek z roku 1931 vám prvopočátky Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny popíše.
Lidové noviny - 1931, autor B š.Rok 1928: Nikola Tesla a další vynálezci v anglo-americkém souboji o bezdrátový přenos elektřiny
Nebylo by úžasné, pokud bychom dokázali bezdrátově přenášet elektrickou energii na dlouhé vzdálenosti? Kromě známých pokusů Nikoly Tesly se o to v dávných časech snažili i mnozí další vynálezci i celé firmy. Více vám o tom prozradí článek z roku 1928.
Národní listy - 1928, autor jat.Rok 1929: Řada tragických nehod při výstavbě elektrárny na Šumavě
Zajímá vás, s jakými problémy se potýkala výstavba dodnes funkční přečerpávací vodní elektrárny Černé jezero, kdo za tuto stavbu zaplatil vlastním životem nebo jak se na tento projekt dívali tehdejší ochránci přírody? Prozradí vám to článek z roku 1929.
Národní listy - 1929, autor neuveden.Zapomenutý nápad, jak žárovkám radikálně snížit spotřebu elektřiny
Elektrické osvětlení přineslo světu velký pokrok, ale nebylo rozhodně zadarmo. Proto vznikala řada nápadů, jak spotřebu elektřiny potřebné ke svícení snížit. Jeden z možných způsobů vám popíše článek z roku 1908.
Vynalezy a pokroky 1908, autor neuveden.Nový typ větrné elektrárny, slibující lepší účinnost za slabého i silného větru
Už naši předci se snažili nahradit docházející fosilní paliva za lepší a nevyčerpatelný zdroj energie. Jednu zajímavou konstrukci nového typy větrné elektrárny, která měla odstranit nevýhody klasických větrných elektráren s vrtulí, vám představí článek z roku 1913.
Vynálezy a pokroky 1913, autor neuveden.