Rubrika: LÉKAŘSTVÍ A ZDRAVÍ

Rok 1927: Víte, že skutečně existuje bacil lenosti, který nakaženým bere chuť do práce?: Když se řekne, že se někdo nakazil bacilem...
Když se řekne, že se někdo nakazil bacilem lenosti, tak to vypadá jako vtipné konstatování faktu, že se oné osobě prostě nechce nic dělat. Nicméně taková nemoc kupodivu skutečně existuje. Článek z roku 1927 vás seznámí s původcem této nemoci i metodou, jak se dá léčit.
Podivuhodná závěť, která městu na všechny budoucí časy zajistila lékaře: Obsahem závěti bývá většinou jen dělení...

Podivuhodná závěť, která městu na všechny budoucí časy zajistila lékaře

Obsahem závěti bývá většinou jen dělení majetku mezi příbuzné. Jistý významný muž z Lipska místo toho ale ve své závěti myslel na celé město a zajistil mu tím vskutku potřebný a do všech detailů promyšlený dar. Více v článku z roku 1917.
Národní listy - 1917, autor neuveden.
Rok 1920: Jak správně sedět u klávesnice, aby vás nebolela záda?: Trávíte dlouhé hodiny u počítače a trápí...

Rok 1920: Jak správně sedět u klávesnice, aby vás nebolela záda?

Trávíte dlouhé hodiny u počítače a trápí vás nejrůznější bolesti zad, krku nebo rukou? Možná se vám bude hodit návod na správné a zdravé sezení u pracovního stolu, který původně pochází z roku 1920. Tehdy samozřejmě nešlo o klávesnici počítače, ale o psaní na psacím stroji. Problémy ale byly stejné.
Lidové noviny - 1920, autor neuveden.
Rok 1902: Tajemná série sebevražd zdravotních sester: Pracovat jako zdravotní sestra v nemocnici je...

Rok 1902: Tajemná série sebevražd zdravotních sester

Pracovat jako zdravotní sestra v nemocnici je psychicky i fyzicky velmi náročné, což občas může vést k tragickým koncům. Článek z roku 1902 vás seznámí s podivnými událostmi v jedné české nemocnici, kde nedošlo k jedinému tragickému konci, ale hned k pěti různým sebevraždám ošetřovatelek.
Národní listy - 1902, autor neuveden.
Rok 1931: Jak vynálezce pyžama pomáhal léčit psychicky nemocné osoby: Dlouhodobý pobyt v nemocnici nebývá pro pacienty...

Rok 1931: Jak vynálezce pyžama pomáhal léčit psychicky nemocné osoby

Dlouhodobý pobyt v nemocnici nebývá pro pacienty příjemný, což v případě lidí s duševními problémy jistě platí dvojnásob. Jeden vynikající francouzský psychiatr ale přišel na zajímavý způsob, jak pacientům blázince zlepšit jejich psychický stav a uspíšit léčení. Více v článku z roku 1931.
Lidové noviny - 1931, autor neuveden.
Podivné a zapomenuté přírodní léky na bolest hlavy: Trápí vás bolesti hlavy? Nabízíme vám několik...

Podivné a zapomenuté přírodní léky na bolest hlavy

Trápí vás bolesti hlavy? Nabízíme vám několik 100% přírodních léků, které ve čtvrtém století našeho letopočtu doporučoval na migrénu známý řecký lékař Theodorus Priscianus. Měli byste na takovou léčbu odvahu, nebo si raději zvolíte moderní prášek? Článek popisující léky pochází z roku 1928.
Lidové noviny - 1928, autor F. S.
Rok 1910: Zajímavé rozdíly mezi kuřáky a nekuřáky: Je všeobecně známo, že kouření může...

Rok 1910: Zajímavé rozdíly mezi kuřáky a nekuřáky

Je všeobecně známo, že kouření může poškozovat lidské zdraví. Má ale kouření i nějaké pozitivní důsledky? Jak se například liší fyzická kondice nebo inteligence kuřáků a nekuřáků? Článek z roku 1910 vás seznámí s velmi zajímavou statistikou, která tyto rozdíly porovnávala.
Lidové noviny - 1910, autor neuveden.
Rok 1932: Jak se zbavit krátkozrakosti? Trénujte své oči!: Trápí vás krátkozrakost? Nebo se bojíte, že...

Rok 1932: Jak se zbavit krátkozrakosti? Trénujte své oči!

Trápí vás krátkozrakost? Nebo se bojíte, že budou v dospělosti krátkozrakostí trpět vaše děti a budou proto muset nosit brýle nebo kontaktní čočky? Historický článek z roku 1932 vám nabízí jednoduchý návod, jak se dají tyto nepříjemné problémy se zrakem radikálně omezit.
Lidové noviny - 1932, autor jm.
Rok 1929: Co je to láska? Jen nakažlivá nemoc, která se šíří jako epidemie: Nejrůznější epidemie přicházejí a naštěstí...

Rok 1929: Co je to láska? Jen nakažlivá nemoc, která se šíří jako epidemie

Nejrůznější epidemie přicházejí a naštěstí časem i odcházejí. Podle jistého francouzského vědce existuje ale jedna nebezpečná a nakažlivá nemoc, která lidstvo trápí trvale. Tou nemocí je láska. Článek z roku 1929 vám o tomto podivném tvrzení prozradí víc.
Národní listy - 1929, autor neuveden.
Rok 1907: Proč se nechal císař František Josef I. očkovat?: O našem rakousko-uherském králi a císaři...

Rok 1907: Proč se nechal císař František Josef I. očkovat?

O našem rakousko-uherském králi a císaři Františku Josefovi bylo známo, že nepatřil mezi velké přívržence novot. Jednou z novinek jeho doby bylo očkování, které mělo chránit proti neštovicím. Článek z roku 1907 vám vysvětlí, proč bez ohledu na svůj vysoký věk císař očkování podstoupil.
Lidové noviny - 1907, autor neuveden.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 | 5 další
Celkem 30 stránek, zobrazit poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.