Rubrika: ELEKTROTECHNIKA A ELEKTRONIKA

Rok 1925: Zapomenutá přírodní síla, která by mohla znamenat revoluci ve výrobě čisté energie: Lidstvo neustále hledá zdroj čisté, ekologické...
Lidstvo neustále hledá zdroj čisté, ekologické a obnovitelné energie. Historický článek z roku 1925 vám jeden takový skutečně čistě přírodní zdroj ohromného množství energie představí. Je jistě velká škoda, že se od té doby na možnosti jeho využívání úplně zapomenulo.
Rok 1897: Jak může elektřina pomoci proti zlodějům?: Dnes jsou elektronické bezpečností zařízení...

Rok 1897: Jak může elektřina pomoci proti zlodějům?

Dnes jsou elektronické bezpečností zařízení vybavená s nejrůznějšími čidly a alarmy běžnou věcí. Jak vám ale ukáže článek z roku 1897, tak tehdy to byla novinka, o které mělo smysl psát i na druhém konci světa. Zajímá vás, jak tehdy popisované americké zabezpečovací zařízení fungovalo?
Z říše vědy a práce - 1897, autor E. K.
4 výhody (a 4 nevýhody) zářivek: Zářivka je nízkotlaká rtuťová výbojka...

4 výhody (a 4 nevýhody) zářivek

Zářivka je nízkotlaká rtuťová výbojka (uzavřená trubice naplněná směsí různých par a plynů), která se používá jako světelný zdroj. U uživatelů je oblíbená díky delší životnosti a menší energetické spotřebě, než nabízejí klasické žárovky. Posviťme si na tento světelný vynález.
Vzpomínky Františka Křižíka na první pokusy vyrobit v Čechách Edisonovu žárovku: Vynález spolehlivé a trvanlivé žárovky Thomase...

Vzpomínky Františka Křižíka na první pokusy vyrobit v Čechách Edisonovu žárovku

Vynález spolehlivé a trvanlivé žárovky Thomase Alvy Edisona změnil svět. Zajímá vás, kdy došlo k prvním pokusům vyrábět žárovky tohoto typu v Čechách? S čím měl tehdy český technický génius František Křižík největší problém a jak to nakonec dopadlo? To vám prozradí článek z roku 1929.
Národní listy - 1929, autor neuveden.
Vynálezci TFT displeje obdrželi medaili až roku 2011: TFT displeje jsou dnes běžnou součástí našich...

Vynálezci TFT displeje obdrželi medaili až roku 2011

TFT displeje jsou dnes běžnou součástí našich životů. Pokud jste si nedávno kupovali monitor, jistě jste se setkali s označeními TN či IPS. Právě ty značí dvě kategorie TFT displejů. Kde se ale vzaly?
První elektrická kalkulačka z roku 1910: Před několika dny zemřel Sir Clive Sinclair,...

První elektrická kalkulačka z roku 1910

Před několika dny zemřel Sir Clive Sinclair, legendární britský vynálezce, médii chybně označovaný za tvůrce první přenosné elektronické kalkulačky. Pokud vás zajímá praprapředek dnešních kalkulaček, tak vám ho představí článek z roku 1910.
Lidové noviny - 1910, autor neuveden.
Rok 1908: Telefon - společná vášeň papeže, dalajlámy a indických knížat: Napadlo by vás, že v dávných dobách patřil...

Rok 1908: Telefon - společná vášeň papeže, dalajlámy a indických knížat

Napadlo by vás, že v dávných dobách patřil papež nebo tibetský dalajláma mezi fanoušky jedné z nejmodernějšího ukázek moderní komunikační techniky své doby - tedy telefonu? Historický článek z roku 1908 vám ukáže, že to mu tak tehdy skutečně bylo.
Lidové noviny - 1908, autor neuveden.
Elektrické žárovky, plyn nebo chemie? Nejlepší umělé osvětlení podle roku 1899: Spolehlivé umělé osvětlení přineslo do...

Elektrické žárovky, plyn nebo chemie? Nejlepší umělé osvětlení podle roku 1899

Spolehlivé umělé osvětlení přineslo do životů našich předků velkou revoluci a doslova zde dne na den změnilo svět. Zajímá vás, jaké možnosti umělého osvětlení měli lidé v roce 1899 a jaký typ světla tehdy vypadal nejperspektivněji?
Národní listy - 1899, autor Fr. Hromádko.
Rok 1912: Nesmyslná ministerská podmínka pro práci telefonistky: Zdají se vám občas nápady dnešních úřadů...

Rok 1912: Nesmyslná ministerská podmínka pro práci telefonistky

Zdají se vám občas nápady dnešních úřadů přinejmenším podivné? Článek z roku 1912 vám přiblíží nepochopitelnou podmínku přímo z ministerstva, kterou tehdy musela splňovat každá zájemkyně o práci poštovní telefonistky.
Lidové noviny - 1912, autor neuveden.
Technika, díky které přišli školníci v Hradci Králové o práci: Říká se, že pokrok nic nezastaví a že moderní...

Technika, díky které přišli školníci v Hradci Králové o práci

Říká se, že pokrok nic nezastaví a že moderní technika bere lidem práci. Jak vám ukáže článek z roku 1930, tak v nové škole v Hradci Králové se o tom na vlastní kůži mohli přesvědčit školníci. Žákům a učitelům ale taková změna určitě nevadila, a i samotní školníci ten pokrok jistě časem ocenili.
Národní listy - 1930, autor neuveden.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 další
Celkem 4 stránky, zobrazit poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.