Jak se dříve svítilo aneb pokrok nezastavíš

článek je inzerce, nejde o historický text
Osvětlení je nedílnou součástí našich životů a ovlivnilo naše prostředí i způsob, jakým vnímáme a využíváme prostor kolem sebe. V průběhu historie se osvětlení vyvíjelo od primitivních a jednoduchých zdrojů světla k sofistikovaným a efektivním technologiím. V tomto článku se podíváme na způsoby, jak se dříve svítilo a jakým vývojem prošlo osvětlení.

Co máme dnes

Osvětlení prošlo během historie obrovským vývojem, od ohnišť a pochodní až po moderní LED technologie. Tyto inovace umožnily lepší a bezpečnější osvětlení našich domovů, veřejných prostorů a ulic. Umíte si nyní představit, že si nerozsvítíte jedním kliknutím ve vašem obývacím pokoji? Neexistovaly ani různé druhy osvětlení jako jsou lampičky, bezdrátové osvětlení, lampa podlahová anebo stolní, bodové osvětlení apod.

Původní osvětlení

Jedním z nejstarších způsobů osvětlení bylo používání ohnišť a pochodní. Lidé využívali oheň jako zdroj světla a tepla. Ohniště sloužila k vaření jídla a ohřívání prostoru, zatímco pochodně se používaly při pohybu ve tmě. I když tyto zdroje světla byly efektivní, byly také nebezpečné a měly omezenou životnost. Olejové lampy představovaly další krok v rozvoji osvětlení. Byly vyrobeny ze skla nebo keramiky a obsahovaly olej jako palivo. Když byl olej zapálen a umístěn knotem, vytvořil stabilní plamen, který poskytoval světlo. Olejové lampy byly využívány po tisíce let a jejich konstrukce se postupně zdokonalovala.

V 19. století se objevily petrolejové lampy, které používaly petrolej jako palivo. Tyto lampy poskytovaly jasnější a stabilnější světlo než svíčky. Petrolejové lampy byly velmi rozšířené, zejména ve venkovských oblastech a v průmyslových podnicích. Přesto měly petrolejové lampy nevýhody, jako byla nebezpečnost manipulace s petrolejem a tvorba kouře a sazí.

Pokrok nezastavíš

Revolučním průlomem v osvětlovací technologii bylo objevení elektrického osvětlení. Vynález žárovky Thomase Edisona přinesl novou éru v osvětlování. Žárovka využívala žhavého vlákna uvnitř skleněného pouzdra a elektrického proudu k vytvoření světla. Tento vynález byl následován dalšími inovacemi, jako jsou kompaktní zářivky a LED diody, které postupně zlepšovaly energetickou účinnost, životnost a jas osvětlovacích zařízení.

Dnešní doba je plná pokročilých osvětlovacích technologií. LED osvětlení se stalo stále populárnějším díky své energetické účinnosti, dlouhé životnosti a možnosti nastavení různých barev a jasu. Inteligentní osvětlení, které lze ovládat pomocí chytrých zařízení a nastavit podle potřeby, umožňuje jedinečné a personalizované osvětlení.Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
29. června 2023


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.