Bejvávalo.cz
nejnavštěvovanější český server věnovaný historii
Rubrika: LETECTVÍ A VZDUCHOPLAVBA
Rok 1925: Co zažívají piloti letadel při nouzovém seskoku padákem?
Lidové noviny - 1925, autor F. R.Padák je úžasný vynález, který zachránil život tisícům pilotů v nesnázích. Minimálně v jeho začátcích bylo ale použití padáku často spojené s rizikem, že se včas neotevře. Historický článek z roku 1925 vás seznámí s tím, jaké pocity tehdy piloti nouzově vyskakující z letadla s padákem na zádech zažívali.
Inženýr Jan Kašpar nebyl jediný aneb zapomenutá historie našeho letectví
Navštívili jste o víkendu Aviatickou pouť v Pardubicích a obdivovali historická letadla i jejich piloty? V tom případě vás jistě bude zajímat text z roku 1914, popisující počátky létání v naší zemi i předpověď letectví do budoucna. Myslíte, že vývoji našeho letectví dnes brání stejná překážka jako v roce 1914?
Aviatika - 1914, autor Jar. KalvaRok 1908: Rekordní let, při které letadlo zvládlo uletět vzdálenost 10 kilometrů!
Letadla dnes létají z jednoho kontinentu na jiný, dosahují ohromných výšek a rychlostí - a nám to připadá jako samozřejmost. Článek z roku 1908 vám přiblíží náladu doby, kdy si tehdejší odvážní piloti prvních letadel mohli o podobných leteckých výkonech jen nechat zdát.
Lidové noviny - 1908, autor neuveden.Rok 1926: Představení nejnovější české stíhačky Avia BH-21, která se vyrovná světové konkurenci
V období první republiky v Československu beze zbytku platilo heslo „Vzduch je naše moře“. Měli jsme jak piloty na úrovni světové špičky, tak se u nás vyvíjela a vyráběla i velká řada moderních letadel. Článek z roku 1926 vám představí novinku z továrny Avia od legendárních konstruktérů P. Beneše a M. Hajna.
Národní listy - 1926, autor jat.Bojové letouny budoucnosti: F-35 Lightning II, Jas-39 Gripen a F-22 Raptor
V současné době se světové armády spoléhají na moderní technologie a stíhačky, aby zajistily vzdušnou nadvládu a ochránily své zájmy. Mezi ty nejvýznamnější a nejmodernější stíhačky patří F-35 Lightning II, Jas-39 Gripen a F-22 Raptor. Tyto letouny představují vrchol leteckého inženýrství a slouží jako základní stavební kámen pro armády mnoha zemí. V následujícím článku se zaměříme na obecné vlastnosti těchto stíhaček, jejich přednosti a...
Rok 1925: Budoucnost letectví podle generála Williama Mitchella: vzducholodě a rádiem řízené drony
Americký generál William „Billy“ Mitchell je dnes pokládán za jednoho z nejvýznamnějších otců letectva Spojených států. Zajímá vás, jakou budoucnost letadel kdysi tento vizionář předpovídal? Prozradí vám to historický článek z roku 1925.
Národní listy - 1925, autor F. L. I. S.
Rok 1911: Velká modernizace letadla bratří Wrightů, která radikálně zvýšila bezpečnost létání
První letadla trpěla řadou závažných konstrukčních chyb, které ohrožovaly životy pilotů. Platilo to samozřejmě i pro první úspěšné motorové letadlo, které sestrojili bratři Wrightové. Článek z roku 1911 vás seznámí s tím, jakou zásadní bezpečnostní úpravu toho roku bratři na svém letadle udělali.
Vynálezy a pokroky - 1911, autor neuveden.Bylo létání prvními letadly skutečně tak nebezpečné, jak říkají legendy?
Mnoho lidí pokládá piloty prvních letadel za hazardéry, kteří neustále riskovali život a často při leteckých nehodách umírali. Článek z roku 1928 vás seznámí se zajímavou statistikou, podle které ve skutečnosti v začátcích letectví ke smrtelným nehodám docházelo je výjimečně.
Lidové noviny - 1928, autor b. I.Rok 1911: Nečekaný důvod prvního úspěšného letu ing. Kašpara do Prahy
Pardubický rodák ing. Jan Kašpar je znám jako průkopník létání u nás a první člověk, který podnikl úspěšný dálkový let do Prahy. Víte ale, jaký byl skutečný důvod pro jeho let 13. května 1911? Dobový článek vám ukáže, že Kašparovi šlo tehdy i o něco jiného než o samotný rekord.
Osvěta americká - 1911, autor neuveden.Rok 1932: Zavinil pád svého letadla sám Tomáš Baťa?
Tragické letecké neštěstí Tomáše Bati z 12. července 1932 vyvolávalo řadu otázek. Jak a proč se letadlo s Tomášem Baťou na palubě zřítilo? Byla to chyba pilota, nebo za to mohlo počasí? A co se dělo hned po pádu na místě neštěstí? To vám prozradí článek, který vyšel hned následující den po havárii.
Národní listy - 1932, autor neuveden.