Historické články: VÁLKA, ZBRANĚ A VOJENSTVÍ

Překvapivá historie legendární pistole Browning: vynalezena při pokusu o sebevraždu, proslavena při pokusu o vraždu: Název „browning“ znají i lidé, kterým jinak…
Název „browning“ znají i lidé, kterým jinak zbraně nic neříkají. Jak ale kdysi John Moses Browning svou slavnou pistoli vynalezl a díky jaké události se z této zajímavé pistole stal komerční hit? To vše vám prozradí historický článek z roku 1927.
Lidové noviny - 1927, autor RC
Rok 1916: Na co skutečně myslí voják ve válce?: Jak se změní myšlení člověka, pokud se z něj…

Rok 1916: Na co skutečně myslí voják ve válce?

[ téma: 1916, válka, psychologie, vojáci ]
Jak se změní myšlení člověka, pokud se z něj v době války stane voják? Historický článek z roku 1916 vám nabízí zajímavý pohled na to, jak se obyčejný voják cítil v době první světové války. Myslíte, že z hlediska psychologie došlo k nějaké změně a že se například dnešní vojáci při obraně Ukrajiny před útočníky cítí podobně?
Národní listy - 1916, autor neuveden.
Rok 1900: Jak se bohatne na krvavých suvenýrech z války?: Válka je strašná věc, přesto ale fascinuje…

Rok 1900: Jak se bohatne na krvavých suvenýrech z války?

[ téma: 1900, válka, peníze, suvenýr, obchod, smrt, zisk ]
Válka je strašná věc, přesto ale fascinuje mnoho lidí, kteří jí mohou nezúčastněně pozorovat z bezpečné vzdálenosti. Dodnes fungujícím oborem, který této podivné lidské záliby využívá, je obchod s válečnými suvenýry. Zajímá vás, jak se památkami na smrt ve válce obchodovalo v roce 1900 a kolik peněz se na takových suvenýrech dalo už tehdy vydělat?
Národní listy - 1900, autor neuveden.
Rok 1938: Vinaři žádají armádu, aby vojákům zavedla pravidelné příděly vína: Nedávno bylo celkem velkým politickým tématem…

Rok 1938: Vinaři žádají armádu, aby vojákům zavedla pravidelné příděly vína

[ téma: 1938, víno, armáda, vinaři, alkohol ]
Nedávno bylo celkem velkým politickým tématem daňové zvýhodnění vína. Jak vám ukáže článek z roku 1938, tak i v dávno minulých časech měli vinaři nápady, jak by jim měl stát v jejich podnikání pomáhat. Zajímá vás, proč by se podle nich mělo v naší československé armádě konzumovat více vína?
Národní listy - 1938, autor tk.
Skutečný vynálezce prvního tanku? Geniální český válečník Jan Žižka!: V první světové válce způsobilo využití…

Skutečný vynálezce prvního tanku? Geniální český válečník Jan Žižka!

[ téma: 1927, tank, válka, Jan Žižka, husité ]
V první světové válce způsobilo využití tanků na válečném poli doslova revoluci ve vedení moderních válek. Přesto je ale podle mnohých odborníků samotný vynález tanku o hodně starší. Historický článek z roku 1927 vás seznámí s tím, že prapůvod tanků je potřeba hledat u našich husitů a Jana Žižky z Trocnova a Kalicha.
Naše vojsko - 1927, autor E. Tůma.
Rok 1910: Podivná, směšná, ale přitom logická pravidla, kterými se musí řídit vojáci v Anglii: Proč se vysocí důstojníci musí ženit, ale…

Rok 1910: Podivná, směšná, ale přitom logická pravidla, kterými se musí řídit vojáci v Anglii

[ téma: 1910, Anglie, vojáci, humor, pravidla ]
Proč se vysocí důstojníci musí ženit, ale nejnižší to mají naopak přísně zakázáno? Nebo proč si vojáci ve službě nesmí voskovat své kníry? Všechna tato podivná pravidla, platící pro anglické vojáky, vám přiblíží článek z roku 1910. Myslíte, že by se taková pravidla hodila i pro dnešní vojsko?
Lidové noviny - 1910, autor neuveden.
Rok 1922: Komunistický předák označil legionáře za komunisty. Co mu na to odpověděli samotní legionáři?: Naši legionáři v době první světové války…

Rok 1922: Komunistický předák označil legionáře za komunisty. Co mu na to odpověděli samotní legionáři?

[ téma: 1922, legie, legionáři, komunisté ]
Naši legionáři v době první světové války bojovali za lepší budoucnost naší země a za více sociální stát, než jaká byla monarchie. Znamenalo to, že naši legionáři v Rusku byli vlastně komunisté? Jednoznačnou odpověď na to vám dá článek z roku 1922.
Hlas lidu - 1922, autor neuveden.
Rok 1935: První úspěšné testy vojenských dronů, schopných bombardovat vzdálené cíle: Bezpilotní letadla, dnes často označovaná jako…

Rok 1935: První úspěšné testy vojenských dronů, schopných bombardovat vzdálené cíle

[ téma: 1935, dron, válka, bezpilotní letadlo, bombardování ]
Bezpilotní letadla, dnes často označovaná jako drony, ukazují své velké vojenské využití v současném konfliktu na Ukrajině. Jak vám ale ukáže článek z roku 1935, tak dálkově navigované drony se schopností automatického letu řízeného „robotem“ nejsou žádnou novinkou. Zajímá vás, co tehdejší vojenské drony dokázaly a jaké se plánovalo jejich vojenské využití?
Lidové noviny - 1935, autor fk.
Co ve válce zabije víc lidí než zbraně?: Válka znamená smrt. Překvapivé ale je, že…

Co ve válce zabije víc lidí než zbraně?

[ téma: 1913, válka, epidemie, smrt ]
Válka znamená smrt. Překvapivé ale je, že většina obětí válečného šílenství není přímo zaviněna zbraněmi použitými k boji, ale něčím úplně jiným. Historický článek z roku 1913 vám to přesně ukáže na jedné zajímavé statistice obětí posledních válek.
Hlas lidu - 1913, autor neuveden.
Vedoucí představitelé českého hazardu odsoudili ruskou válku na východě Evropy: Všichni velcí provozovatelé hazardních her na…

Vedoucí představitelé českého hazardu odsoudili ruskou válku na východě Evropy

Všichni velcí provozovatelé hazardních her na našem území podpořili válečné uprchlíky desítkami milionů korun a plánují v tom pokračovat.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 | 5 další
Celkem 19 stránek, zobrazit poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.