Bejvávalo.cz
nejnavštěvovanější český server věnovaný historii
Rubrika: VÁLKA, ZBRANĚ A VOJENSTVÍ
Rok 1924: Fungující paprsky smrti, schopné na dálku ničit letadla a způsobovat explozi munice
Lidové noviny - 1924, autor S.Novodobá historie válek je plná snahy o nalezení zázračných zbraní. Jednou z nich je i „paprsek smrti“, který ve svém díle Válka světů původně představil spisovatel H. G. Wells. Článek a video z roku 1924 vás ale seznámí paprsky smrti, které byly zcela reálné a skutečně se mohly stát revoluční zbraní.
Rok 1904: Ruští vojáci nemají co jíst, dokonce i generálové trpí hlady
Současný ruský vojenský vpád na Ukrajinu ukázal řadu problémů, které má ruská armáda se zásobováním. Jak vám ale ukáže článek z roku 1904, tak vůbec nejde o žádný nový problém. Zajímá vás, jakým hladem trpěli ruští vojáci za časů cara Mikuláše II.?
Lidové noviny - 1904, autor neuveden.Rok 1904: Poslanecký návrh, aby vládu nad armádou získal jediný člověk
Měl by mít jediný člověk neomezenou moc nad celou armádou? Historie již mnohokrát dokázala, že taková pravomoc nepřináší nic dobrého a vede jen k nesmyslným válkám. Přesto chtěl v roce 1904 tento návrh na rozšíření císařských pravomocí poslanec Julius Derschatta von Standhalt prosadit.
Národní listy - 1904, autor neuveden.Rok 1911: Pomník ženě, která za války jako telegrafistka prokázala mimořádnou odvahu
Telegraf byl vynález, který radikálně zjednodušil komunikaci na dlouhé vzdálenost. Jeho obsluha byla přitom relativně jednoduchá a rozhodně nevyžadovala žádnou speciální odvahu. Jak vám ale ukáže článek z roku 1911, tak jistá francouzská telegrafistka si za svou statečnost přesto vysloužila pomník.
Ženské listy - 1911, autor neuveden.Rok 1928: Civilní oběti při testech nových ruských chemických zbraní
V dnešních válečných konfliktech by již nemělo docházet k využívání chemických zbraní. V době mezi světovými válkami ale žádná taková dohoda neexistovala a tak se řada zemí na jejich vývoj zaměřila. Článek z roku 1928 vás seznámí s tím, jak se tehdy chemické zbraně testovaly v Sovětském svazu.
Národní listy - 1928, autor neuveden.Rok 1919: Ukrajina přepadena armádou ruských bolševiků. Co na to ukrajinská vláda?
Celý svět už čtvrt roku sleduje nesmyslné přepadeni Ukrajiny vojsky řízenými z Moskvy. Jak vám ale připomene článek z roku 1919, tak to zdaleka nebyl první novodobý útok Ruska na Ukrajinu. Už tehdy ruští bolševici bez předchozího vyhlášení války na Ukrajinu zaútočili a snažili se jí ovládnout.
Národní listy - 1919, autor ČTK.Rok 1920: Polské ozbrojené jednotky přepadly naše obce na Těšínsku
V dnešní době pokládáme Poláky za blízké spojence, se kterými máme mnoho společného. Krátce po vzniku Československa měly ale naše vztahy k Polsku k dnešnímu stavu daleko. Článek z roku 1920 vám popíše tehdejší průběh polského teroristického přepadení několika obcí na Těšínsku.
Lidové noviny - 1920, autor neuveden.Rok 1914: Tragický osud čtyř bratrů, kteří ve válce museli bojovat proti sobě
Článek z roku 1914 vám přiblíží smutný osud jedné velké rodiny, kterou válka nemilosrdně rozdělila. Dva z bratrů museli narukovat do armády na jednu stranu konfliktu, další dva bratři k jejich protivníkovi. A jak vám ukáže dobový článek, tak ve skutečné válce šťastné konce nebývají.
Lidové noviny - 1914, autor neuveden.Rok 1939: Budoucnost vztahů mezi Čechy, Němci a Rusy podle německého tisku na začátku války
Zajímá vás, jak na začátku druhé světové války popisoval tehdejší německý válečný tisk budoucnost ruského, německého a českého národa? Prozradí vám to článek, který u nás v protektorátním tisku vyšel v prosinci 1939.
Hlas lidu - 1939, autor pzd.Rok 1910: Veselá historka z nákupu velbloudů pro ruskou armádu
Kolem armádních zakázek často panuje řada nejasností a podezření na osobní obohacení zainteresovaných osob. Zajímavá historka z roku 1910 vám ukáže, jak tehdy armádní nákupy fungovaly v carském Rusku. Myslíte, že dnes to někdy funguje podobně?
Lidové noviny - 1910, autor neuveden.