Rubrika: VÁLKA, ZBRANĚ A VOJENSTVÍ

Airsoft – je to sport pro každého?: Airsoft je jedním ze střeleckých sportů, který...
Airsoft je jedním ze střeleckých sportů, který si získává na oblibě. Především proto, že repliky zbraní sloužících k jeho nácviku, stejně jako samotné střílečky, jsou velmi realistické a vzbuzují velké emoce. Airsoft však není jen o fyzické aktivitě, napodobování vojenských bitev a týmové hře. Na své si přijdou i sběratelé zbraní, zájemci o historii a fanoušci cosplaye. Dnes si probereme, kdo v airsoftu pravděpodobně objeví svou vášeň a proč by si...
Jak malým dětem vysvětlit fungování armády? Takhle se to dělalo v roce 1879: Jak dítěti vysvětlit, co dělají vojáci? Jak...

Jak malým dětem vysvětlit fungování armády? Takhle se to dělalo v roce 1879

Jak dítěti vysvětlit, co dělají vojáci? Jak bojují, jak fungují jejich zbraně nebo jaké nadřízené důstojníky musí poslouchat? Zajímavým způsobem to pro nejmenší děti popisuje text z dětské knížky, vydané v roce 1879. Na konci je navíc malý test, pomocí kterého se dalo vyzkoušet, zda děti dávají pozor.
Poupata: čtrnáct obrazů s poučným výkladem - 1879, autor K. V.
Rok 1921: Mohou si lidé zvyknout na bombardování svých domovů?: Bombardování civilních cílů je něco, co by se...

Rok 1921: Mohou si lidé zvyknout na bombardování svých domovů?

Bombardování civilních cílů je něco, co by se ve válce sice stávat nemělo, ale přesto k tomu často dochází. Jak na takové smrtelné nebezpečí reagují obyčejní lidé, kteří v takové oblasti žijí? Zajímavou ukázku života obyvatel v bombardovaném městě vám přináší historický článek z roku 1921.
Lidové noviny - 1921, autor neuveden.
Rok 1921: Jaké odškodné musí zaplatit stát, která začal a následně prohrál válku?: Vyhlásit válku sousední zemi není nic levného....

Rok 1921: Jaké odškodné musí zaplatit stát, která začal a následně prohrál válku?

Vyhlásit válku sousední zemi není nic levného. A když navíc takovou válku prohrajete, tak musíte zaplatit takzvané „válečné reparace“ - tedy odškodné, které poražený stát platí vítězným státům. Článek z roku 1921 vám ukáže, jaké ohromné reparace muselo po první světové válce platit Německo.
Lidové noviny - 1921, autor neuveden.
Jak to bylo s rovnoprávností žen u husitů?: Husité se ve svém boji pokusili o hodně...

Jak to bylo s rovnoprávností žen u husitů?

Husité se ve svém boji pokusili o hodně společenských změn. Zajímá vás, jaké postavení a práva měly v husitských táborech ženy? Zajímavý náhled na téma ženské emancipace ve 14. století v Čechách vám nabízí článek z »měsíčníku pro vzdělání českých žena a dívek« z roku 1905.
Eva - 1905, autorka J. Hl.
Jak Hitler už v roce 1934 plánoval obsadit Prahu a s ní celou Evropu: Hitlerovy snahy o zabrání naší republiky nebylo...

Jak Hitler už v roce 1934 plánoval obsadit Prahu a s ní celou Evropu

Hitlerovy snahy o zabrání naší republiky nebylo nic, co do začalo zajímat až při jednání o Mnichovské dohodě. Historický článek z roku 1934 vám ukáže, že plány na obsazení Evropy měl Adolf Hitler už dřív. Tehdy ale takové německé invazní plány připadaly českým novinářům jako nepovedený vtip.
Národní listy - 1934, autor vm.
Rok 1914: Jak se vyhnout armádě? Seznam postižení a nemocí, které vás zprošťují od branné povinnosti : Branná povinnost byla vždy něco, čeho se část...

Rok 1914: Jak se vyhnout armádě? Seznam postižení a nemocí, které vás zprošťují od branné povinnosti

Branná povinnost byla vždy něco, čeho se část mladých mužů bála. V době první světové války byl navíc takový strach zcela oprávněný. Historický článek z roku 1914 vám nabídne zajímavý seznam tělesných vad, díky které jste se tehdy mohli vyhnout boji v armádě jeho veličenstva Františka Josefa I.
Lidové noviny - 1914, autor neuveden.
Rok 1933: Konečně zákaz protistátní propagandy v médiích a politické agitace ve školách!: Nepřátelská agitace se může zdát neškodná,...

Rok 1933: Konečně zákaz protistátní propagandy v médiích a politické agitace ve školách!

Nepřátelská agitace se může zdát neškodná, ale ve výsledku může způsobit ohromné morální škody. Článek z roku 1933 vám ukáže, že si to v plné míře konečně uvědomilo i Československo a vyhlásilo boj proti fašistické propagandě z Německa a komunistické z Ruska. Jak ale další historický vývoj bohužel ukázal, tak v roce 1933 již bylo na boj proti nepřátelské agitaci pozdě.
Národ - 1933, autor neuveden.
Rok 1924: Fungující paprsky smrti, schopné na dálku ničit letadla a způsobovat explozi munice: Novodobá historie válek je plná snahy o nalezení...

Rok 1924: Fungující paprsky smrti, schopné na dálku ničit letadla a způsobovat explozi munice

Novodobá historie válek je plná snahy o nalezení zázračných zbraní. Jednou z nich je i „paprsek smrti“, který ve svém díle Válka světů původně představil spisovatel H. G. Wells. Článek a video z roku 1924 vás ale seznámí paprsky smrti, které byly zcela reálné a skutečně se mohly stát revoluční zbraní.
Lidové noviny - 1924, autor S.
Rok 1904: Ruští vojáci nemají co jíst, dokonce i generálové trpí hlady: Současný ruský vojenský vpád na Ukrajinu...

Rok 1904: Ruští vojáci nemají co jíst, dokonce i generálové trpí hlady

Současný ruský vojenský vpád na Ukrajinu ukázal řadu problémů, které má ruská armáda se zásobováním. Jak vám ale ukáže článek z roku 1904, tak vůbec nejde o žádný nový problém. Zajímá vás, jakým hladem trpěli ruští vojáci za časů cara Mikuláše II.?
Lidové noviny - 1904, autor neuveden.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 | 5 další
Celkem 17 stránek, zobrazit poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.