Rubrika: VÁLKA, ZBRANĚ A VOJENSTVÍ

Rok 1908: Ženy chtějí vstoupit do armády a bránit svou vlast! Jak reagoval ministr?: Rovnoprávnost žen může mít různé podoby....
Rovnoprávnost žen může mít různé podoby. Článek z roku 1908 vás seznámí s tím, jak tehdy chtěly mladé Angličanky vstoupit do armády a zapojit se do obrany své vlasti. Zajímá vás, proč to tehdejší ženy chtěly a jak na tuto žádost reagoval tehdejší ministr?
Rok 1922: Jak chtěli českoslovenští legionáři zachránit děti trpící hladem v Rusku?: Českoslovenští legionáři v Rusku zažili jak...

Rok 1922: Jak chtěli českoslovenští legionáři zachránit děti trpící hladem v Rusku?

Českoslovenští legionáři v Rusku zažili jak podporu místních obyvatel, tak i jejich ozbrojený odpor. Přesto když se ale po návratu domů dozvěděli o strašlivém hladu v Rusku a tamních hlady umírajících dětech, tak se jim všem rozhodli pomoci. Více vám o tom řekne článek z roku 1922.
Národní listy - 1922, autor Sv.
Rok 1904: Podvod italského výrobce neprůstřelných vest připravil Rusko o miliony: Kvalitní neprůstřelná vesta je něco, co...

Rok 1904: Podvod italského výrobce neprůstřelných vest připravil Rusko o miliony

Kvalitní neprůstřelná vesta je něco, co dokáže vojákům nebo policistům zachránit život. Jak vám ale ukáže článek z roku 1904, tak někdy je to i způsob, jak snadno přijít k velkým penězům. Zajímá vás, jak to tehdy dopadlo s velkou objednávkou neprůstřelných vest pro Rusko?
Národní listy - 1904, autor neuveden.
Rok 1936: Ženy v Polsku se připravují na válku a obranu vlasti: Ve válce je potřeba každého, kdo může pomoci...

Rok 1936: Ženy v Polsku se připravují na válku a obranu vlasti

Ve válce je potřeba každého, kdo může pomoci bránit svou vlast před útočníkem. V roce 1936 si to moc dobře uvědomovali i v Polsku a proto se zde začaly zřizovat ženské vojenské jednotky. Dobový článek vám o ženách v Polsku i jinde, podstupujících brannou výchovu, prozradí víc.
České slovo - 1936, autor F.
Rok 1919: Rudá armáda na Donu: znásilňování žen, zabíjení dětí i mužů, ničení celých vesnic: Jaký byl v Rusku život krátce po ruské revoluci?...

Rok 1919: Rudá armáda na Donu: znásilňování žen, zabíjení dětí i mužů, ničení celých vesnic

Jaký byl v Rusku život krátce po ruské revoluci? Smutné svědectví o šíleném řádění ruských bolševiků na horním toku Donu vám přiblíží článek z roku 1919.
Vídeňské illustrované noviny - 1919, autor neuveden.
Mladý Winston Churchill: Do armády je potřeba investovat i v dobách míru: Měl by se po vyhrané válce snížit armádě...

Mladý Winston Churchill: Do armády je potřeba investovat i v dobách míru

Měl by se po vyhrané válce snížit armádě její rozpočet? A jak řešit válečné dluhy, které za války vznikly mezi spojenci? Historický článek z roku 1919 vám ukáže, co si o budoucnosti britské armády i bezpečnosti celé Anglie tehdy myslel Winston Churchill.
Vídeňské illustrované noviny - 1919, autor neuveden.
Proč vznikají války? Statistika za několik posledních století vám odhalí jejich pravé důvody: Války se oficiálně vyhlašují z...

Proč vznikají války? Statistika za několik posledních století vám odhalí jejich pravé důvody

Války se oficiálně vyhlašují z nejrůznějších „vznešených“ důvodů. Co je ale jejich skutečnou příčinou? Článek z roku 1910 vám přiblíží statistiku téměř 300 válek za několik posledních století, které vám odhalí jejich pravé důvody. Myslíte, že dnešní války a „speciální vojenské operace“ mají stejné příčiny?
Lidové noviny - 1910, autor neuveden.
Airsoft – je to sport pro každého?: Airsoft je jedním ze střeleckých sportů, který...

Airsoft – je to sport pro každého?

Airsoft je jedním ze střeleckých sportů, který si získává na oblibě. Především proto, že repliky zbraní sloužících k jeho nácviku, stejně jako samotné střílečky, jsou velmi realistické a vzbuzují velké emoce. Airsoft však není jen o fyzické aktivitě, napodobování vojenských bitev a týmové hře. Na své si přijdou i sběratelé zbraní, zájemci o historii a fanoušci cosplaye. Dnes si probereme, kdo v airsoftu pravděpodobně objeví svou vášeň a proč by si...
Jak malým dětem vysvětlit fungování armády? Takhle se to dělalo v roce 1879: Jak dítěti vysvětlit, co dělají vojáci? Jak...

Jak malým dětem vysvětlit fungování armády? Takhle se to dělalo v roce 1879

Jak dítěti vysvětlit, co dělají vojáci? Jak bojují, jak fungují jejich zbraně nebo jaké nadřízené důstojníky musí poslouchat? Zajímavým způsobem to pro nejmenší děti popisuje text z dětské knížky, vydané v roce 1879. Na konci je navíc malý test, pomocí kterého se dalo vyzkoušet, zda děti dávají pozor.
Poupata: čtrnáct obrazů s poučným výkladem - 1879, autor K. V.
Rok 1921: Mohou si lidé zvyknout na bombardování svých domovů?: Bombardování civilních cílů je něco, co by se...

Rok 1921: Mohou si lidé zvyknout na bombardování svých domovů?

Bombardování civilních cílů je něco, co by se ve válce sice stávat nemělo, ale přesto k tomu často dochází. Jak na takové smrtelné nebezpečí reagují obyčejní lidé, kteří v takové oblasti žijí? Zajímavou ukázku života obyvatel v bombardovaném městě vám přináší historický článek z roku 1921.
Lidové noviny - 1921, autor neuveden.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 | 5 další
Celkem 18 stránek, zobrazit poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.