Historické články: VÁLKA, ZBRANĚ A VOJENSTVÍ

Skutečný vynálezce prvního tanku? Geniální český válečník Jan Žižka!: V první světové válce způsobilo využití…
V první světové válce způsobilo využití tanků na válečném poli doslova revoluci ve vedení moderních válek. Přesto je ale podle mnohých odborníků samotný vynález tanku o hodně starší. Historický článek z roku 1927 vás seznámí s tím, že prapůvod tanků je potřeba hledat u našich husitů a Jana Žižky z Trocnova a Kalicha.
Rok 1910: Podivná, směšná, ale přitom logická pravidla, kterými se musí řídit vojáci v Anglii: Proč se vysocí důstojníci musí ženit, ale…

Rok 1910: Podivná, směšná, ale přitom logická pravidla, kterými se musí řídit vojáci v Anglii

Proč se vysocí důstojníci musí ženit, ale nejnižší to mají naopak přísně zakázáno? Nebo proč si vojáci ve službě nesmí voskovat své kníry? Všechna tato podivná pravidla, platící pro anglické vojáky, vám přiblíží článek z roku 1910. Myslíte, že by se taková pravidla hodila i pro dnešní vojsko?
Lidové noviny - 1910, autor neuveden.
Rok 1922: Komunistický předák označil legionáře za komunisty. Co mu na to odpověděli samotní legionáři?: Naši legionáři v době první světové války…

Rok 1922: Komunistický předák označil legionáře za komunisty. Co mu na to odpověděli samotní legionáři?

Naši legionáři v době první světové války bojovali za lepší budoucnost naší země a za více sociální stát, než jaká byla monarchie. Znamenalo to, že naši legionáři v Rusku byli vlastně komunisté? Jednoznačnou odpověď na to vám dá článek z roku 1922.
Hlas lidu - 1922, autor neuveden.
Rok 1935: První úspěšné testy vojenských dronů, schopných bombardovat vzdálené cíle: Bezpilotní letadla, dnes často označovaná jako…

Rok 1935: První úspěšné testy vojenských dronů, schopných bombardovat vzdálené cíle

Bezpilotní letadla, dnes často označovaná jako drony, ukazují své velké vojenské využití v současném konfliktu na Ukrajině. Jak vám ale ukáže článek z roku 1935, tak dálkově navigované drony se schopností automatického letu řízeného „robotem“ nejsou žádnou novinkou. Zajímá vás, co tehdejší vojenské drony dokázaly a jaké se plánovalo jejich vojenské využití?
Lidové noviny - 1935, autor fk.
Co ve válce zabije víc lidí než zbraně?: Válka znamená smrt. Překvapivé ale je, že…

Co ve válce zabije víc lidí než zbraně?

Válka znamená smrt. Překvapivé ale je, že většina obětí válečného šílenství není přímo zaviněna zbraněmi použitými k boji, ale něčím úplně jiným. Historický článek z roku 1913 vám to přesně ukáže na jedné zajímavé statistice obětí posledních válek.
Hlas lidu - 1913, autor neuveden.
Vedoucí představitelé českého hazardu odsoudili ruskou válku na východě Evropy: Všichni velcí provozovatelé hazardních her na…

Vedoucí představitelé českého hazardu odsoudili ruskou válku na východě Evropy

Všichni velcí provozovatelé hazardních her na našem území podpořili válečné uprchlíky desítkami milionů korun a plánují v tom pokračovat.
Specifický výrobce vzduchových zbraní s názvem CROSMAN: Značka Crosman je americkým designérem, výrobcem…

Specifický výrobce vzduchových zbraní s názvem CROSMAN

Značka Crosman je americkým designérem, výrobcem a dodavatelem vzduchových zbraní a příslušenství k nim. Byla založena v roce 1924 a od té doby mnohokrát změnila vlastnické struktury a dodnes patří mezi nejúspěšnější komerční značky vzduchových zbraní.
Jak se žilo našim legionářům po návratu do republiky? Tehdejší „vlastenci“ jim vyčítali moc vysoké výplaty!: Legionáři měli nezpochybnitelný podíl na vzniku…

Jak se žilo našim legionářům po návratu do republiky? Tehdejší „vlastenci“ jim vyčítali moc vysoké výplaty!

Legionáři měli nezpochybnitelný podíl na vzniku Československa. To ale neznamená, že tu na ně čekala jen sláva a obdiv, naopak museli čelit i řadě útoků od ostatních spoluobčanů. Článek z roku 1922 vám ukáže, jaké nesmyslné výčitky na legionáře směřovali naši „našinci“ a také římsko-katolická církev.
Pozor - 1922, autor ec.
Slavná historie českých pušek: světu přinášely technologický pokrok, ale naše armáda o ně nestála: Je všeobecně známo, že se v naší zemi dodnes…

Slavná historie českých pušek: světu přinášely technologický pokrok, ale naše armáda o ně nestála

Je všeobecně známo, že se v naší zemi dodnes vyrábí zbraně světové kvality. Víte ale, jaké zásadní vynálezy v oboru výroby pušek pochází původně od nás? Kdo například jako první na světě vymyslel opakovací pušku, kdo vylepšil americké „Winchestrovky“ nebo čí nápad je využit v kulometech Maxim? To vše o slavné historii českých vojenských i loveckých pušek vám prozradí článek z roku 1925.
Lidové noviny - 1925, autor il.
Jaký smysl má válka a zabíjení? Zajímavé zamyšlení z roku 1912 o válce a velbloudech vám nabízí odpověď: Jaký smysl má útočná válka? Co její…

Jaký smysl má válka a zabíjení? Zajímavé zamyšlení z roku 1912 o válce a velbloudech vám nabízí odpověď

Jaký smysl má útočná válka? Co její účastníci získají za to, že zabíjejí své protivníky a sami mohou být zabiti svým nepřítelem? Zajímavý úhel pohledu na tento problém vám nabízí hypotetický arabsko-italský rozhovor, který původně vyšel v roce 1912.
Hlas lidu - 1912, autor neuveden.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 | 5 další
Celkem 19 stránek, zobrazit poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.