Historické články: ARCHITEKTURA A STAVEBNICTVÍ

Jaké je tajemství stavby egyptských pyramid? Diamanty!

Lidové noviny - 1910, autor neuveden.
Jaké je tajemství stavby egyptských pyramid? Diamanty!: Pyramidy v Egyptě nepřestávají fascinovat ani po…
Pyramidy v Egyptě nepřestávají fascinovat ani po tisíciletích od jejich stavby. Jak tehdy lidé mohli něco takového vůbec postavit? V legendárním televizním seriálu Červený trpaslík se říká, že pomocí velkých bičů. To je možná částečně pravda, nicméně jak staří Egypťané dokázali tak přesně opracovávat kámen? To vám prozradí článek z roku 1910.
Rok 1905: Recyklace zdánlivě bezcenných továrních budov přinesla zlatý poklad v hodnotě milionů dolarů!: Když se řekne recyklace, tak vás možná napadnou…

Rok 1905: Recyklace zdánlivě bezcenných továrních budov přinesla zlatý poklad v hodnotě milionů dolarů!

Když se řekne recyklace, tak vás možná napadnou kontejnery na sklo, plasty a papír. Už naši předci ale věděli, že třídit a znova využít se dá i jiný, zdánlivě bezcenný odpad. Článek z roku 1905 vás seznámí s tím, jaké bohatství se tehdy podařilo získat z obyčejného starého továrního prachu.
Epocha 1905, autor —a.
Rok 1933: Proč je u nás stavební materiál tak předražený?: Stavíte dům a zdá se vám, že jsou cihly a…

Rok 1933: Proč je u nás stavební materiál tak předražený?

Stavíte dům a zdá se vám, že jsou cihly a další stavební materiál stále dražší? Jak vám ukáže článek z roku 1933, tak stejný problém trápil i naše předky před 90 lety. Tehdejší novinář si dal dokonce tu práci, aby přesně spočítal výrobní náklady jedné cihly a porovnal jí pak s běžnou prodejní cenou cihel.
České slovo - 1933, autor op.
Obchodní dům z roku 1906, který by i dnes zahanbil řadu moderních hypermarketů: Zdají se vám naše dnešní supermarkety a…

Obchodní dům z roku 1906, který by i dnes zahanbil řadu moderních hypermarketů

Zdají se vám naše dnešní supermarkety a hypermarkety velké? V tom případě vás jistě překvapí, jak obří byl už v roce 1906 jeden obchodní dům v New Yorku v USA. Dobový článek vás s nabídkou zboží, množstvím zaměstnanců i samotným fungováním tohoto amerického obchodu seznámí.
Světozor - 1906, autor neuveden.
Trápí vás nedostatek hřišť ve městě? Takhle to v roce 1923 vyřešily samotné děti!: Máte pocit, že je ve vašem městě málo…

Trápí vás nedostatek hřišť ve městě? Takhle to v roce 1923 vyřešily samotné děti!

Máte pocit, že je ve vašem městě málo dětských hřišť a že by to měl konečně už „někdo“ vyřešit? Jak vám ukáže článek z roku 1923, tak když je opravdová snaha, tak se dá nové hřiště pro děti vyřešit velmi snadno a bez pomoci úřadů. Zajímá vás, jak si s tím tehdy poradily děti z Prahy?
Národní listy - 1923, autor neuveden.
Jak se kdysi v Egyptě stavěly pyramidy a co měla vláda faraonů společného s křesťanstvím?: Tajemný Egypt a jeho majestátní pyramidy…

Jak se kdysi v Egyptě stavěly pyramidy a co měla vláda faraonů společného s křesťanstvím?

Tajemný Egypt a jeho majestátní pyramidy fascinují lidstvo už po tisíce let. Zajímá vás, jak se v této zemi žilo v časech velkých faraonů, jak byly tyto jedinečné symboly Egypta stavěny a v čem tehdy život běžných Egypťanů připomínal pozdější doby křesťanství? To vše vám prozradí článek z roku 1932.
Lidové noviny - 1932, autor kgsk
Vladislavský sál za Rakousko-uherské monarchie: Nově zvolený prezident Petr Pavel dnes složil…

Vladislavský sál za Rakousko-uherské monarchie

Nově zvolený prezident Petr Pavel dnes složil svůj slib ve Vladislavském sálu Pražského hradu. Zajímá vás, jaké postavení měl Vladislavský sál v dobách Rakousko-uherské monarchie a jak tehdy tento jedinečný prostor vypadal? To vám prozradí historický článek z roku 1901.
Besedy lidu 1901, autor neuveden.
Rok 1930: Vláda chystá dotace na výstavbu nových bytů. Vyřeší se tím konečně bytová krize?: Nedostatek bytů je problém, který trápí Česko…

Rok 1930: Vláda chystá dotace na výstavbu nových bytů. Vyřeší se tím konečně bytová krize?

Nedostatek bytů je problém, který trápí Česko a dříve Československo už velmi dlouho. Článek z roku 1930 vám ukáže, jakým způsobem se tehdejší vláda chystala bytovou krizi řešit. Jak ale z článku uvidíte, tak tehdejší návrh na podporu nové bytové výstavby měl ke skutečnému řešení problému daleko.
České slovo - 1930, autor neuveden.
Rok 1933: Krize přináší zlevňování bytů, už ani státní zaměstnanci nemají na nájem: Zajímá vás, jaký vliv na ceny nájemného měla…

Rok 1933: Krize přináší zlevňování bytů, už ani státní zaměstnanci nemají na nájem

Zajímá vás, jaký vliv na ceny nájemného měla v hospodářská krize v časech první republiky? Článek z roku 1933 vám ukáže, jaká překvapivá skupina lidí tehdy patřila k těm nejvíce postihnutým krizí a jak na to reagovali majitelé nemovitostí.
Národní listy - 1933, autor neuveden.
Jak zdravě bydlet? Rady z roku 1909 platí i dnes!: Velkou část svého života trávíme…

Jak zdravě bydlet? Rady z roku 1909 platí i dnes!

Velkou část svého života trávíme „zavřeni“ ve svém bytě nebo domě. Jak by mělo takové bydlení vypadat, aby neškodilo našemu zdraví? Na kterou věc, která naše zdraví velmi ovlivňuje, bychom neměli zapomínat? To vše vám poradí historický článek o zdravém bydlení z roku 1909.
Amerikán - 1909, autor neuveden.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 | 5 další
Celkem 14 stránek, zobrazit poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.