Rubrika: VĚDA A VÝZKUM

Rok 1908: Kde v Evropě žijí nejhezčí ženy? Výsledek výzkumu univerzity v Německu byl jasný: jsou to Češky!: Mnoho národů si myslí, že právě jejich ženy...
Mnoho národů si myslí, že právě jejich ženy jsou ty nejkrásnější na světě. Jistá německá univerzita se proto rozhodla tento problém prozkoumat vědecky a hledala, kde se rodí nejkrásnější Evropanky. Článek z roku 1908 vám ukáže, k čemu tehdy výzkumníci došli i co k tomu s ohledem na tehdejší napjaté vztahy mezi Čechy a Němci nezapomenuli dodat.
Rok 1932: Odvážný student, který ve své raketě plánoval let na Měsíc: Možnost létat do vesmíru fascinovala snílky už...

Rok 1932: Odvážný student, který ve své raketě plánoval let na Měsíc

Možnost létat do vesmíru fascinovala snílky už od dávný časů. Článek z roku 1932 vás seznámí s mladým studentem, který tehdy pracoval na stavbě své rakety, ve které se chystal na odvážný let až na Měsíc. Dobový článek vás seznámí s podrobnostmi jeho plánu.
Národní listy - 1932, autor k.
Vědci versus básníci: Kdo z nich má naději na delší život?: Jaké povolání by si měl člověk zvolit, pokud...

Vědci versus básníci: Kdo z nich má naději na delší život?

Jaké povolání by si měl člověk zvolit, pokud se chce dožít vysokého věku? Zajímá vás, zda je dlouhý život pravděpodobnější spíše u básníka nebo u vědce? A jaké okolnosti jedněm z nich nejvíce zkracují jejich život? Odpovědi na tyto zajímavé otázky vám nabízí článek z roku 1924.
Lidové noviny - 1924, autor rč.
Mají lidé čím dál menší žaludek?: Co myslíte, mají dnes lidé stejně velký...

Mají lidé čím dál menší žaludek?

Co myslíte, mají dnes lidé stejně velký žaludek jako naši dávní předci? Historický článek z roku 1912 se vám na tuto zajímavou otázku lidské evoluce pokusí odpovědět.
Lidové noviny - 1912, autor neuveden.
Vynálezce Tesla a jeho světelná kouzla s milionem voltů: Legendární vynálezce Nikola Tesla zaměřoval...

Vynálezce Tesla a jeho světelná kouzla s milionem voltů

Legendární vynálezce Nikola Tesla zaměřoval svou pozornost na nejrůznější obory. Historický článek z roku 1905 vás seznámí s tím, jakým způsobem dokázal už tehdy Tesla využívat střídavý proud o napětí milionu voltů k osvětlování.
Národní listy - 1905, autor neuveden.
Věda v roce 1909: Kde ve vesmíru žijí mimozemšťané?: Je ve vesmíru inteligentní život? Žijí na...

Věda v roce 1909: Kde ve vesmíru žijí mimozemšťané?

Je ve vesmíru inteligentní život? Žijí na Měsíci, Marsu nebo třeba Venuši ještě jeho původní obyvatelé? Uznávaný francouzský astronom Camille Flammarion se vám v textu z roku 1909 pokusí na otázky ohledně mimozemšťanů odborně odpovědět. Posuďte sami, zda tehdejší znalosti o vesmíru platí i dnes.
Výlety do nebe - 1909, autor Camille Flammarion
Rok 1920: Proč nás Numové, mimozemšťané z planety Mars, zatím nekontaktovali?: Je na Marsu inteligentní život? Tato otázka...

Rok 1920: Proč nás Numové, mimozemšťané z planety Mars, zatím nekontaktovali?

Je na Marsu inteligentní život? Tato otázka trápila lidstvo dlouhé roky. Historický článek z roku 1920 vám popíše jak tajemné obyvatele planety Mars, tak i důvod, proč nás zatím nijak nekontaktovali. Co na tento sto let starý popis rozdílů života Marťanů a Pozemšťanů říkáte?
Vídeňské illustrované noviny - 1920, autor neuveden.
Rok 1905: Teslův bezdrátový přenos elektrické energie je už téměř dokončen!: V roce 1905 skoro nikdo nepochyboval, že Nikola...

Rok 1905: Teslův bezdrátový přenos elektrické energie je už téměř dokončen!

V roce 1905 skoro nikdo nepochyboval, že Nikola Tesla už brzy svým bezdrátovým přenosem elektrické energie změní celý svět. Dobový článek vám ukáže, jak se o tom tehdy psalo v našem tisku i kdo Teslu s jeho vynálezy finančně podporoval.
Vynálezy a pokroky - 1905, autor neuveden.
Rok 1930: Revoluční vynález Guglielma Marconiho - bezdrátový přenos elektrické energie na dlouhé vzdálenosti: Bezdrátový přenos elektrické energie na velké...

Rok 1930: Revoluční vynález Guglielma Marconiho - bezdrátový přenos elektrické energie na dlouhé vzdálenosti

Bezdrátový přenos elektrické energie na velké vzdálenosti je problém, který trápí vynálezce už dlouhá desetiletí. Existují legendy o tom, jak tento problém zvládl Nikola Tesla, ale článek z roku 1930 vám představí někoho úplně jiného. Zajímá vás, co měl tehdy světu představit Guglielmo Marconi, který je dnes známý hlavně jako vynálezce bezdrátového telegrafu?
České slovo - 1930, autor neuveden.
Rok 1932: Budoucnost ve znamení rádia a radioaktivity: Rádio a radium jsou sice podobná slova, ale jejich...

Rok 1932: Budoucnost ve znamení rádia a radioaktivity

Rádio a radium jsou sice podobná slova, ale jejich význam je zcela odlišný. Zajímavý článek z roku 1932 o těchto dvou slovech, budoucnosti rozhlasového vysílání a o možnostech využívání radioaktivního prvku radium prozradí více.
Lidové noviny - 1932, autor Inž. Jaroslav Kubeš.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 | 5 další
Celkem 12 stránek, zobrazit poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.