Rubrika: ŽELEZNICE

Rok 1937: Nepozorný železničář a jeho štěstí v neštěstí: Práce na železnici je někdy smrtelně...
Práce na železnici je někdy smrtelně nebezpečná, protože rozjetá lokomotiva vážící desítky tun prostě neodpouští lidské chyby. Přesto se ale občas i na železnici stane šťastná náhoda, při které se železničář doslova „podruhé narodí“. Jeden takový šťastný případ z Rýmařova vám popíše článek z roku 1937.
Železnice v roce 1911: Kde mají v Evropě nejlevnější jízdenky a kde je jízda vlakem nejdražší?: Cestujete rádi vlakem? Libí se vás ceny, které u...

Železnice v roce 1911: Kde mají v Evropě nejlevnější jízdenky a kde je jízda vlakem nejdražší?

Cestujete rádi vlakem? Libí se vás ceny, které u nás platíte za jízdenky? Zajímavý pohled do historie železnice a cen jízdenek vám nabízí historický článek z roku 1911. Navíc tam najdete i informaci o jedné zajímavé cenové akci anglické železnice, která bychom jistě jako cestující ocenili i dnes.
Lidové noviny - 1911, autor neuveden.
Důvody železničních neštěstí? I po sto letech stále stejné!: Často se mluví o problémech, které u nás na...

Důvody železničních neštěstí? I po sto letech stále stejné!

Často se mluví o problémech, které u nás na dnešní železnici máme. Jak vám ukáže článek z roku 1897, tak tento stav se ani za více jak jeden a čtvrt století příliš nezměnil. Posuďte sami, co tehdy způsobovalo nejvíce nehod a mimořádných událostí na rakousko-uherské a ruské železnici.
Národní listy - 1897, autor neuveden.
Úplné začátky železniční dopravy na našem území: Česká republika má jednu z nejhustějších...

Úplné začátky železniční dopravy na našem území

Česká republika má jednu z nejhustějších sítí železničních tratí v Evropě, což nám dnes přináší nejeden problém. Víte ale, jak to všechno začalo? Historický článek z roku 1931 vás seznámí s tím, jak kdysi fungovala koněspřežka do Lán a kdy na ní byly koně vyměněny za parní lokomotivu.
Lidové noviny - 1931, autor —ot.
Rok 1927: Novinka, které zlepší bezpečnost na železnici: Bezpečnosti na kolejích není nikdy dost. Článek...

Rok 1927: Novinka, které zlepší bezpečnost na železnici

Bezpečnosti na kolejích není nikdy dost. Článek z roku 1927 vám představí jednoduché opatření, které mělo snížit počet železničních nehod v Československu.
Národní listy - 1927, autor neuveden.
Rok 1910: Tiché vlaky, kde je mluvení zakázáno: Příliš upovídaný nebo hlučný spolucestující...

Rok 1910: Tiché vlaky, kde je mluvení zakázáno

Příliš upovídaný nebo hlučný spolucestující dokáže zkazit celou cestu. Ale zakázat úplně ve vlaku hovořit? To je přece jen trošku extrém. Článek z roku 1910 vám prozradí, ve které části světa zkusili na železnici toto podivné nařízení omezující jakoukoliv komunikaci zavést.
Lidové noviny - 1910, autor neuveden.
Rok 1898: Kolik materiálu a energie je potřeba k výrobě jediné parní lokomotivy?: Zajímá vás, jaké veškeré suroviny byly...

Rok 1898: Kolik materiálu a energie je potřeba k výrobě jediné parní lokomotivy?

Zajímá vás, jaké veškeré suroviny byly zapotřebí k výrobě jedné nové parní lokomotivy? Jaké množství železa, oceli, ale třeba i cínu nebo hliníku bylo potřeba na výrobu stroje, jehož konečná váha byla úctyhodných 47 tun? Toto všechno vám velmi pečlivě vypočítá zajímavý článek z roku 1898.
Z říše vědy a práce - 1898, autor neuveden.
Rok 1912: Proč parní lokomotiva při rozjezdu couvá?: Všimli jste si někdy, že parní lokomotiva při...

Rok 1912: Proč parní lokomotiva při rozjezdu couvá?

Všimli jste si někdy, že parní lokomotiva při rozjezdu často jede kousek zpět? Historický článek z roku 1912 vám vysvětlí, proč k takovému couvání parních vlaků při rozjezdu dochází.
Lidové noviny - 1912, autor neuveden.
Rok 1910: Pokuta jako úřední odměna za statečnou záchranu cizího života: Lidé by si měli pomáhat. A pokud přitom jde o...

Rok 1910: Pokuta jako úřední odměna za statečnou záchranu cizího života

Lidé by si měli pomáhat. A pokud přitom jde o záchranu života, tak by to mělo platit dvojnásob. Jak vám ale ukáže článek z roku 1910, tak někdy vám jako „poděkování“ za statečnou záchranu života může od pozorných úředníků přijít pořádná pokuta.
Lidové noviny - 1910, autor neuveden.
Rok 1907: Popletený strojvedoucí, který na nádraží zapomenul vagony plné lidí: Lidé stále někde něco zapomínají. Někdo...

Rok 1907: Popletený strojvedoucí, který na nádraží zapomenul vagony plné lidí

Lidé stále někde něco zapomínají. Někdo zapomene brýle, jiný třeba klíče a nebo mobilní telefon. Článek z roku 1907 vás ale seznámí se zapomnětlivým strojvedoucím parní lokomotivy, který při odjezdu z nádraží zapomenul něco daleko důležitějšího - osobní vagony s cestujícími.
Lidové noviny - 1907, autor neuveden.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 | 5 další
Celkem 11 stránek, zobrazit poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.