Rok 1896: Děsivá železniční tragédie na Sibiři - žena se dvěma děti uhořela před očima svého zoufalého manžela

rubrika: historické články / železnice, původně vyšlo: Národní listy - 1896, autor neuveden.
Železnice je skvělý dopravní prostředek, který umožňuje relativně rychlé a pohodlné cestování i na velmi dlouhé vzdálenosti. Bohužel se ale i na železnici mohou stát nehody s velmi tragickými důsledky. Historický článek z roku 1896 vám přiblíží, jaká tragédie tehdy v Rusku potkala vlak, projíždějící přes zamrzlou Sibiř.
Následující text pochází z roku 1896

Katastrofa na dráze sibiřské.

O katastrofě rodiny hr. Golovina na dráze sibiřské, o níž jsme svého času již přinesli zprávu, podává »Novoje Vremja« dle líčení očitého svědka následující podrobnosti.

»Jeli jsme v noci na 16. prosince z poslední stanice na řece Obi, směrem ke stanici Bolotnyj. Tu pojednou ozval se pokřik : »Hoří! Vlak hoři! Zachraňte se!«

Vyběhli jsme — byla sibiřská zima s 30° mrazu — vlak zastavil ozářen planoucí záplavou; hořel poslední vagon, jenž s největším namaháním byl odepnul. Vůz obstupovali v největším rozčilení cestující, v jichž středu pán poněkud tělnatý, jenž se srdcervoucím nářkem chtěl se vrhnouti do plamenů a prosil úpěnlivě přítomné, aby zachránili jeho manželku a jeho dítky, jež se dosud nalezaly ve vagoně.

Bohužel, nezbylo nám, než býti nečinnými diváky při tomto příšerném dramatu, poněvadž ani nebylo možno, přiblížit se ku plamenům a hasit nebylo čím.«

Dle vypravováni zachráněných seděli cestující ve vagonu tak, že v prvním kupé nalezala se hraběnka Golovinova s dceruškou, ve druhém svakyně hraběte s druhým děckem, ve třetím kojná s nemluvnětem a ve čtvrtém konečně br. Golovin s jakýms p. Marčenkem.

Cestující probudili se teprve, když vagon byl v plamenech. Hrabě vyběhl na můstek, aby dal poplašný signál, ale nebylo mu to možno. Dostati se po můstku do nejbližšího vagonu nebylo lze, poněvadž to byl vůz se zavazadly, jenž měl toliko postranní otvor. Aby za živa neuhořely, nezbylo ohroženým, než seskočit s vlaku, jenž právě jel jen mírnou rychlostí.

Nejprve vyskočila kojná s nemluvnětem a sice štastně, na to hrabě, jemuž měla hraběnka obě dítky podat z vozu a pak sama seskočit. Nešťastníci však nepovážili ve svém zmatku, že vůz pojede dále. S druhé strany můstku zatím seskočila svakyně hraběte a při tom sestrčila p. Marčenka, jenž se nemohl ku skoku odhodlat a tím mu bezpochyby zachránila život.

Zatím rozdmýchal průvan hrozný žár a nešťastná hraběnka, jež nechtěla uskočit a opustit obě svoje dítky, uhořela i s dítkami. Hrabě a jeho svakyně zatím běželi za vlakem jedoucím zvolna do vrchu po dvě versty v hrozné úzkosti; po dvakráte podařilo se statečně dohonili vlak a zadrželi se na stupátku hořícího vagonu.

Konečně při záhybu zpozoroval strojvedoucí neštěstí a zastavil vlak. Bohužel bylo již pozdě — z trosek vagonu vytaženy toliko tři zuhelnělé mrtvoly.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1896, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
19. listopadu 2023


Diskuze k článku „Rok 1896: Děsivá železniční tragédie na Sibiři - žena se dvěma děti uhořela před očima svého zoufalého manžela“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.