Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz
Hledáte práci? Pozor na inzeráty, které nabízí rychlé zbohatnutí: Nacházíte na internetu nebo v novinách inzeráty,...
Nacházíte na internetu nebo v novinách inzeráty, nabízející hromady peněz za minimum práce? Jak vám ukáže článek z roku 1905, tak podobné nabídky na rychlé zbohatnutí oslovovaly už naše předky.
U Milosrdných bratří - místo, kde v Praze nacházeli lékařskou péči a jídlo i ti nejchudší lidé: Zajímá vás, jakou prospěšnou práci už před...

U Milosrdných bratří - místo, kde v Praze nacházeli lékařskou péči a jídlo i ti nejchudší lidé

[ Lékařství a zdraví ]
Zajímá vás, jakou prospěšnou práci už před dávnými lety vykovával řád Milosrdných bratří v Praze? Prozradí vám to historický článek z roku 1905.
Besedy lidu 1905, autor neuveden.
Proč mají čeští Židé německá jména a jak se vyvíjel vztah Čechů a Židů: Na připomínku Mezinárodního dne památky obětí...

Proč mají čeští Židé německá jména a jak se vyvíjel vztah Čechů a Židů

[ Rodina, móda a životní styl ]
Na připomínku Mezinárodního dne památky obětí holocaustu vydáváme zajímavý text z roku 1930, který popisuje jak se měnil vztah zde žijících Židů k češtině a k většinovému obyvatelstvu naší země.
Židé a židovství v české literatuře 19. a 20. století - 1930, autor Oskar Donath.
Historické recepty na výborné domácí koblihy: Máte rádi koblihy, ale ty dnes prodávané v...

Historické recepty na výborné domácí koblihy

[ Recepty a vaření ]
Máte rádi koblihy, ale ty dnes prodávané v obchodech vám nechutnají? Vyzkoušejte řadu osvědčených receptů na domácí jemné, bramborové i další koblihy z roku 1929.
Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autor neuveden.
Jak zachovat svou krásu i ve vyšším věku? Rady našich prababiček pomohou i dnes: Toužíte být stále krásná a zachovat si...

Jak zachovat svou krásu i ve vyšším věku? Rady našich prababiček pomohou i dnes

[ Rodina, móda a životní styl ]
Toužíte být stále krásná a zachovat si mladistvý vzhled i duši? Zkuste se inspirovat tím, jak o sebe dbaly ženy před sto lety. V článku z roku 1913 jistě i dnes najdete užitečné tipy, které vám s tímto úkolem pomohou.
Česká hospodyně 1913, autor neuveden.
Mariánský sloup: jeho význam pro naše předky a důvod, proč nebyl v roce 1918 znovu postaven: O obnově Mariánského sloupu v Praze se dnes...

Mariánský sloup: jeho význam pro naše předky a důvod, proč nebyl v roce 1918 znovu postaven

[ Historické události ]
O obnově Mariánského sloupu v Praze se dnes hodně mluví. Jak byl ale Čechy vnímán v době svého postavení? A mohl po vzniku republiky vůbec Mariánský sloup zůstat na pražském Staroměstském náměstí? To vám prozradí náš text z roku 1918.
Hlas 1918, autor Gamma (Gustav Jaroš).
Tipy našich prababiček: jak pečovat o dětské vlásky: Jak často bychom měli malým dětem mýt vlasy? A...

Tipy našich prababiček: jak pečovat o dětské vlásky

[ Lékařství a zdraví ]
Jak často bychom měli malým dětem mýt vlasy? A jak o dětské vlásky správně pečovat? To vám prozradí článek z roku 1904. Jistě shledáte, že rady pro tehdejší maminky a jejich děťátka týkající se péče o vlasy jsou platné i dnes.
Česká hospodyně 1904, autor M. W.
Chystáte se na hory? Jak vybrat nosiče lyží a snowboardů? (PR): Pokud plánujete první zimní dovolenou, zřejmě...

Chystáte se na hory? Jak vybrat nosiče lyží a snowboardů? (PR)

[ Automobily a motocykly ]
Pokud plánujete první zimní dovolenou, zřejmě přemýšlíte nad způsobem, jak přepravit sportovní vybavení. Právě k takovým účelům slouží speciální nosiče lyží a snowboardů, které se montují na střechu automobilu. Prvně byste se měli rozhodnout, jestli chcete samostatný střešní nosič lyží, či rovnou střešní box, který má mnohem širší uplatnění. V následujících řádcích vám s výběrem poradíme.
Proč byl stržen Mariánský sloup v Praze? Osobní zpověď člověka, který zboření organizoval: Stržení Mariánského sloupu v Praze na...

Proč byl stržen Mariánský sloup v Praze? Osobní zpověď člověka, který zboření organizoval

[ Historické události ]
Stržení Mariánského sloupu v Praze na Staroměstském náměstí a jeho případné obnovení budí vášně dodnes. Proč byl ale kdysi Mariánský sloup zbořen? V textu z roku 1923 vám to prozradí sám Franta Sauer - Kysela, který měl v roce 1918 stržení sloupu na svědomí.
Naše luza jesuité a diplomaté - 1923, autor Franta Sauer - Kysela.
Historický recept na dokonalé naložení a uzení vepřového masa : Milujete poctivě připravené uzené maso? Zkuste...

Historický recept na dokonalé naložení a uzení vepřového masa

[ Recepty a vaření ]
Milujete poctivě připravené uzené maso? Zkuste si ho sami připravit podle receptu z roku 1904, podle kterého se vepřové maso nakládalo a udilo za dob našich prababiček.
Česká hospodyně 1904, autor neuveden.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 | 5 další
Celkem 204 stránek, zobrazit poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: