Čím platilo před začátkem používání peněz nebo zlata?: Zamysleli jste se někdy nad tím, čím se platilo...
Zamysleli jste se někdy nad tím, čím se platilo před zavedením peněz? Zdaleka to nebylo jen zlato, jak si dnes mnoho lidí myslí. Zajímavý článek z roku 1925 vás seznámí s tím, kde ve světě se jako platidlo místo peněz používalo například víno, pepř nebo dokonce lidské lebky.
Jak si správně vybrat manžela či manželku? Dvacet moudrých rad do manželství z roku 1924 platí dodnes!: Zajímá vás, jaké rady k volbě partnera...

Jak si správně vybrat manžela či manželku? Dvacet moudrých rad do manželství z roku 1924 platí dodnes!

[ Rodina, móda a životní styl ]
Zajímá vás, jaké rady k volbě partnera dostávali lidé před sto lety? Myslíte, že něco z tehdejších rad pro šťastné manželství může platit i dnes? Když si přečtete následující dobré rady z roku 1924, tak možná s překvapením zjistíte, že od té doby neztratily vůbec nic ze své aktuálnosti.
Lidové noviny - 1924, autor neuveden.
Péče o zuby v roce 1880: Vyzkoušejte recepty na výrobu domácí zubní pasty a ústní vody: Zdá se vám, že jsou zubní pasty a ústní vody...

Péče o zuby v roce 1880: Vyzkoušejte recepty na výrobu domácí zubní pasty a ústní vody

[ Lékařství a zdraví ]
Zdá se vám, že jsou zubní pasty a ústní vody prodávané v obchodech zbytečně drahé? Potom jistě oceníte návody z roku 1880, podle kterých si můžete doma vyrobit svou vlastní „ústní vodičku“, zubní pastu a nebo tinktury a prášky na zuby. Ale jestli budou fungovat lépe než ty dnešní, to musíte vyzkoušet sami.
Sbírka nejnovějších receptů - 1880, autor V.K.
Rok 1930: Proč Praha chystá zrušení Olšanských hřbitovů?: Olšanské hřbitovy jsou největší pražské...

Rok 1930: Proč Praha chystá zrušení Olšanských hřbitovů?

[ Zajímavosti ]
Olšanské hřbitovy jsou největší pražské pohřebiště, na kterém je pohřbeno přibližně 2 miliony zesnulých. Historický článek z roku 1930 vás seznámí s tím, kdy a za jaké mimořádné události byly Olšanské hřbitovy otevřeny, ale i s tím, proč musí být toto největší české pohřebiště uzavřeno.
Lidové noviny - 1930, autor neuveden.
Květiny nejsou jen na ozdobu aneb nemáte chuť na květ lilie, růže nebo chryzantémy?: Každá země a každý národ má své vlastní...

Květiny nejsou jen na ozdobu aneb nemáte chuť na květ lilie, růže nebo chryzantémy?

[ Recepty, vaření a jídlo ]
Každá země a každý národ má své vlastní oblíbené pochoutky, které mohou cizincům připadat zvláštní a nepochopitelné. Historický článek z roku 1924 vás seznámí s tím, kde si lidé pochutnávají na květech okrasných rostlin. Měli byste chuť některou z těchto květin také ochutnat?
Lidové noviny - 1924, autor neuveden.
Jak u dospívajících dětí zvládat jejich „klackovitost“, surovost a zlomyslnost?: Dnešní děti sice mohou mít v kapse nejnovější...

Jak u dospívajících dětí zvládat jejich „klackovitost“, surovost a zlomyslnost?

[ Rodina, móda a životní styl ]
Dnešní děti sice mohou mít v kapse nejnovější mobil a v něm dostupné všechny informace světa, ale stejně s jejich výchovou mohou být podobné problémy, jaké byly s jejich pradědečky. Historický text z roku 1916 se vám proto pokusí poradit, jak u problematických dětí zvládat jejich surovost a zlomyslnost.
Povahové chyby u dětí a rady, jak je výchovou odstraniti - 1916, autor H. Kietz.
Rok 1932: Řidič přejel a zabil malé dítě. Proč se soudy nemohou shodnout, zda je vinen nebo nevinen?: I opatrnému řidiči se může stát tragická...

Rok 1932: Řidič přejel a zabil malé dítě. Proč se soudy nemohou shodnout, zda je vinen nebo nevinen?

[ Zločin a trest, nehody ]
I opatrnému řidiči se může stát tragická nehoda, při které přijde někdo o život. Zaslouží si ale řidič trest, pokud šlo o nešťastnou náhodu a on sám tomu mohl jen těžko zabránit? Historický článek z roku 1932 vám ukáže, jak se tehdejší soudy na otázce viny řidiče za zabití malého chlapce nemohly shodnout.
České slovo - 1932, autor neuveden.
Jak na lidi působí alkohol? Zapomenutá legenda o Rozumu a žábě vám vtipně ukáže následky střídmého i nadměrného pití alkoholu: Dáte si občas rádi skleničku alkoholu? A nebo...

Jak na lidi působí alkohol? Zapomenutá legenda o Rozumu a žábě vám vtipně ukáže následky střídmého i nadměrného pití alkoholu

[ Lékařství a zdraví ]
Dáte si občas rádi skleničku alkoholu? A nebo spíš dvě, tři, čtyři a víc? Historický článek z roku 1925 vám na dnes už dávno zapomenuté legendě o veselých žábách názorně vysvětlí, proč trochu alkoholu způsobí veselou náladu, ale hodně alkoholu má za následek především bolest hlavy.
Lidové noviny - 1925, autor hgr.
Rok 1932: Opravy našich silnic už stály miliardy, ale stále jsou ve špatném stavu: Jak jste jako řidiči spokojeni se stavem našich...

Rok 1932: Opravy našich silnic už stály miliardy, ale stále jsou ve špatném stavu

[ Automobily a motocykly ]
Jak jste jako řidiči spokojeni se stavem našich silnic a s průběhem jejich rekonstrukcí a oprav? Historický článek z roku 1932 vám ukáže, že už tehdy měly naše silnice k ideálu velmi daleko.
České slovo - 1932, autor neuveden.
Rok 1921: Jak dopadl velký závod žen v kouření cigaret?: Soutěžit se dá v nejrůznějších věcech. Ale...

Rok 1921: Jak dopadl velký závod žen v kouření cigaret?

[ Sport ]
Soutěžit se dá v nejrůznějších věcech. Ale závodit v tom, která moderní dáma dokáže nejvíce elegantním způsobem vykouřit cigaretu? Něco takového by vás nejspíš nenapadlo. Jak vám ale ukáže článek z roku 1921, tak právě takové závody se kdysi skutečně odehrály. Zajímá vás, jak vypadala šampionka v kouření?
Lidové noviny - 1921, autor neuveden.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 | 5 další
Celkem 414 stránek, zobrazit poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.