Rok 1936: Vrací se Rusko k normálu? Bolševici už nezakazují Vánoce a lidé opět používají tradiční ruská jména: Bolševici, kteří se po roce 1917 chopili v Rusko…
Bolševici, kteří se po roce 1917 chopili v Rusko moci, plánovali ve své zemi změnit úplně všechno a doslova vykořenit všechny staré zvyky. Jak to tak ale bývá, tak podobné smělé plány většinou fungují jen na papíru. Článek z roku 1936 vás seznámí s tím, jak se alespoň v některých ohledech život v tehdejším Sovětském svazu pomalu vracel ke starým zvykům.
Národní listy - 1936, autor neuveden.
Rok 1911: Nová revoluční pneumatika, díky které se řidiči už nemusí bát defektu: Automobily jsou tu s námi už více jak jeden a…

Rok 1911: Nová revoluční pneumatika, díky které se řidiči už nemusí bát defektu

[ rubrika: Automobily a motocykly | téma: 1911, pneumatiky, defekt, automobily, vynález, Westinghouse ]
Automobily jsou tu s námi už více jak jeden a čtvrt století, ale jedna věc se za tu dobu vůbec nezměnila. I když jsou dnešní auta v mnoha ohledech zcela jiná než ta dávná, tak defektu pneumatiky za jízdy se řidiči bojí stále. Historický článek z roku 1911 vás seznámí s vynálezem George Westinghouse, který měl riziko píchlé pneumatiky definitivně vyřešit.
Lidové noviny - 1911, autor neuveden.
Jak Napoleon Bonaparte řešil milostné pletky své krásné sestry?: Napoleon Bonaparte je dodnes znám jako vojevůdce,…

Jak Napoleon Bonaparte řešil milostné pletky své krásné sestry?

[ rubrika: Významné osobnosti | téma: 1911, Napoleon, Bonaparte, láska, milenci ]
Napoleon Bonaparte je dodnes znám jako vojevůdce, kterého nám také neustále popisují nové knihy a filmy. Jaký byl ale Napoleon v soukromém životě? Historický článek z roku 1911 vám přiblíží reálnou historku, jak tento dodnes uznávaný válečník dokázal řešit milostné záležitosti své volnomyšlenkářské sestry Marie Paoly Buonaparte, česky Pavlíny Bonapartové.
Lidové noviny - 1911, autor
Rok 1922: Mají se děti honit za rekordy a specializovat se na jediný sport?: Mnoho rodičů by jistě chtělo mít doma druhého…

Rok 1922: Mají se děti honit za rekordy a specializovat se na jediný sport?

[ rubrika: Sport | téma: 1922, sport, tělocvik, rekordy, děti, žáci, škola ]
Mnoho rodičů by jistě chtělo mít doma druhého Jágra, Čecha, Ledeckou nebo Sáblíkovou. Je ale v pořádku posílat malé děti na náročné tréninky a do sportovních škol, kde se věnují jen jedinému sportu? Je u dětí honba za sportovními rekordy prospěšná, nebo jim spíš škodí? Právě nad touto dodnes důležitou otázkou se zamýšlí historický článek z roku 1922. Sami můžete posoudit, zda jsou tehdejší argumenty ohledně sportování dětí platné i dnes.
Lidové noviny - 1922, autor V. B. Ženatý.
Jedinečná atrakce roku 1930 pro milovníky létání: veřejně přístupný letecký simulátor: Vyzkoušet si řízení letadla je dnes celkem…

Jedinečná atrakce roku 1930 pro milovníky létání: veřejně přístupný letecký simulátor

[ rubrika: Letectví a vzduchoplavba | téma: 1930, simulátor, létání, autosalon, výstava ]
Vyzkoušet si řízení letadla je dnes celkem snadné. Více či méně věrných simulátorů letadel je na počítačích, herních konzolích nebo i v nejrůznějších systémech na virtuální realitu s 3D brýlemi velký výběr. Ale vyzkoušet si řízení letadla v roce 1930? Dobový článek vás seznámí s mimořádnou možností, kde si tehdy mohli zájemci o létání něco takového vyzkoušet.
Národní listy - 1930, autor neuveden.
Rok 1929: Vzhůru do USA! Amerika plánuje uvolnit pravidla pro přistěhovalectví a zahraniční pracovníky: USA v minulosti často představovaly naději pro…

Rok 1929: Vzhůru do USA! Amerika plánuje uvolnit pravidla pro přistěhovalectví a zahraniční pracovníky

[ rubrika: Zajímavosti | téma: 1929, přistěhovalectví, migrace, USA, Amerika ]
USA v minulosti často představovaly naději pro miliony lidí, kteří se ve své původní zemi necítili šťastní. Amerika si přitom moc dobře uvědomovala, že tito lidé sice mohou být pro svou novou vlast užiteční, ale nesmí jich být moc najednou. Proto už v dávných letech zavedla pravidla, který mohutný přísun přistěhovalců omezovala. Článek z roku 1929 vás seznámí s návrhem tato imigrační pravidla částečně uvolnit.
Lidové noviny - 1929, autor neuveden.
Ideální váha a výška člověka podle odborníků z roku 1929: Zajímá vás, jakou by podle odborníků z roku…

Ideální váha a výška člověka podle odborníků z roku 1929

[ rubrika: Lékařství a zdraví | téma: 1929, ideální váha, hubnutí, nadváha, výška ]
Zajímá vás, jakou by podle odborníků z roku 1929 měl mít člověk ideální váhu s ohledem na svou výšku? A jak se před téměř sto lety posuzovalo, kdy je člověk vysoký, má střední vzrůst nebo je naopak malý? Historický článek vás s těmito údaji, z nichž některé vás asi překvapí, podrobně seznámí.
Lidové noviny - 1929, autor yk.
Nahota v umění podle roku 1911: Měli by umělci oslavoval nahé ženské tělo?: Je nahé ženské nebo i mužské tělo přirozenou…

Nahota v umění podle roku 1911: Měli by umělci oslavoval nahé ženské tělo?

[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1911, nahota, akt, umění, morálka, móda ]
Je nahé ženské nebo i mužské tělo přirozenou součástí umění, nebo by mělo být naopak zahalováno a skrýváno? To je otázka, kterou dodnes řeší mnozí umělci i vykladači „pravé morálky“. Zajímavý úhel pohledu na otázku nahoty a aktu v umění vám nabízí historický článek z roku 1911.
Lidové noviny - 1911, autor adv.
Budou sokolové vystupovat na Hitlerově olympiádě? Muži říkají ano, ženy ne!: Olympiáda, pořádaná v nacistickém Německu v…

Budou sokolové vystupovat na Hitlerově olympiádě? Muži říkají ano, ženy ne!

[ rubrika: Sport | téma: 1935, olympiáda, diktatura, Hitler, Sokol, Berlín, Německo, propaganda ]
Olympiáda, pořádaná v nacistickém Německu v roce 1936, budila na celém světě velké vášně a ani názor našeho Sokola nebyl jednotný. Mají se sokolové účastnit akce, kterou Adolf Hitler jistě využije k propagandě svého diktátorského režimu? Složité jednání ohledně možného vystoupení Sokola na olympiádě v Berlíně vám popíše článek z roku 1935.
České slovo - 1935, autor neuveden.
Rok 1935: Majitel brněnské banky zpronevěřil veškeré peníze svých klientů: Banka by měla být důvěryhodná instituce,…

Rok 1935: Majitel brněnské banky zpronevěřil veškeré peníze svých klientů

[ rubrika: Zločin a trest, nehody | téma: 1935, banka, zpronevěra, podvod, krádež, losy, peníze, Brno ]
Banka by měla být důvěryhodná instituce, vždyť jí přece svěřujeme své peníze. Historie nám ale ukazuje, že ne vždy tomu tak doopravdy je. Historický článek z roku 1935 vás seznámí s obří zpronevěrou, ke které tehdy došlo v jedné bance v Brně.
České slovo - 1935, autor neuveden.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 | 5 další
Celkem 440 stránek, zobrazit poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.