Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Koření našich babiček aneb co by vám nemělo chybět v kuchyni

Dívka v domácnosti 1873, autor Tom. J. Ronek.
Koření našich babiček aneb co by vám nemělo chybět v kuchyni: Zajímá vás, jaké koření se dalo najít v...
Zajímá vás, jaké koření se dalo najít v kuchyni našich babiček a prababiček, odkud pocházelo a k čemu se používalo? To vše vám popíše historický článek z roku 1873.
120 let starý test: elektromobil je pro dopravu po městě lepší, než automobil se spalovacím motorem: Řada lidí dnes řeší, zda je lepší...

120 let starý test: elektromobil je pro dopravu po městě lepší, než automobil se spalovacím motorem

[ Automobily a motocykly ]
Řada lidí dnes řeší, zda je lepší elektromobil nebo auto s klasickým benzínovým či naftovým motorem. Řešili to i naši prapředci a článek z roku 1898 vám přesně vypočítá, k jakým výsledkům tehdy v Paříži první automobiloví nadšenci dospěli.
Epocha 1898, autor neuveden.
Proč se člověk musí učit plavat, ale zvířata umí plavat od narození?: Plavání je báječný a zdravý způsob pohybu,...

Proč se člověk musí učit plavat, ale zvířata umí plavat od narození?

[ Sport ]
Plavání je báječný a zdravý způsob pohybu, ale pamatujete jak pro vás bylo v dětství složité naučit se plavat? Proč se to vlastně člověk musí učit, ale čtyřnohá zvířata dokáží plavat už od narození? Na to se vám pokusí odpovědět text z roku 1874.
Nauka o plování 1874, autor J. Z. Veselý.
Základem přesné výroby jsou kvalitní dílenská měřidla (PR): Vysoká přesnost je v profesionálních dílnách,...

Základem přesné výroby jsou kvalitní dílenská měřidla (PR)

[ Automobily a motocykly ]
Vysoká přesnost je v profesionálních dílnách, a především v oblastech strojírenství a kovoobrábění klíčovým parametrem. K tomu, aby se stala vaší devizou, díky které budete pravidelně produkovat dokonale přesné výrobky dle přání zákazníků, jsou zapotřebí kvalitní a spolehlivá měřidla. Kde ale taková sehnat?
Čokoládový přehrávač hudby, sladká funkční hračka dětí z přelomu minulého století: Pro dnešní děti je sice běžné pouštět si...

Čokoládový přehrávač hudby, sladká funkční hračka dětí z přelomu minulého století

[ Zajímavosti ]
Pro dnešní děti je sice běžné pouštět si písničky na Youtube a nebo na mobilu, ale dávné děti mohly i něco navíc. Když už je oblíbené písničky přestaly bavit, tak je mohly sníst! Více vám o tom zajímavém hudebním vynálezu řekne článek z roku 1904.
Vynálezy a pokroky 1904, autor J. K.
Proč se evropští šlechtici ženili s dcerami amerických milionářů? Kvůli ohromnému věnu: Láska je láska, ale peníze prý někdy taky...

Proč se evropští šlechtici ženili s dcerami amerických milionářů? Kvůli ohromnému věnu

[ Rodina, móda a životní styl ]
Láska je láska, ale peníze prý někdy taky nejsou k zahození... Článek z roku 1909 vás seznámí s tím, jak velké věno tehdy dostávaly dcery amerických milionářů při svatbě s evropskými šlechtici.
Česká hospodyně 1909, autor neuveden.
Jak se kdysi testovalo odpružení parních lokomotiv a vagonů: Kvalitní odpružení je u všech dopravních...

Jak se kdysi testovalo odpružení parních lokomotiv a vagonů

[ Železnice ]
Kvalitní odpružení je u všech dopravních prostředků důležité jak pro komfort, tak i pro bezpečnosti jízdy. Jak bylo testováno odpružení dávných parních lokomotiv a vagonů, s tím vás podrobně seznámí článek z roku 1904.
Vynálezy a pokroky 1904, autor neuveden.
Malý krok pro člověka… nebo to bylo jinak? (PR): Malý krok pro člověka, velký skok pro lidstvo....

Malý krok pro člověka… nebo to bylo jinak? (PR)

[ Věda a výzkum ]
Malý krok pro člověka, velký skok pro lidstvo. Tuto větu mají lidé neodmyslitelně spojenou s přistáním Neila Armstronga a Buzze Aldrina na Měsíci v roce 1969. Jenže ne všichni jsou přesvědčeni o tom, že tihle dva po povrchu našeho jediného přirozeného satelitu skutečně chodili.
Zelená velkoměsta - projekt starý více jak 100 let: Často se mluví o nutnosti dostat do měst více...

Zelená velkoměsta - projekt starý více jak 100 let

[ Architektura a stavebnictví ]
Často se mluví o nutnosti dostat do měst více zeleně. Některá města to realizují, jiná naopak zeleň nahrazují dlažbou a betonem. Článek z roku 1907 vám přiblíží projekt zatravňování střech amerických velkoměst, aby si i městské děti mohly užít přírodu.
Epocha 1907, autor —i—
Rodina se skutečně bizarně propletenými rodinnými vztahy: Některé rodiny mají tak zamotané rodinné vztahy...

Rodina se skutečně bizarně propletenými rodinnými vztahy

[ Rodina, móda a životní styl ]
Některé rodiny mají tak zamotané rodinné vztahy, že byste se s tím nesetkali ani v mexické telenovele nebo v divadelním díle našeho mistra Járy Cimrmana. Jednu takovou rodinu s velmi neobvyklými vztahy v rodině vám představí článek z roku 1903.
Česká hospodyně 1903, autor neuveden.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 | 5 další
Celkem 168 stránek, zobrazit poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: