Rubrika: VÝZNAMNÉ OSOBNOSTI

Kateřina Schrattová, oficiální milenka císaře Františka Josefa I.: I dnes můžeme vidět, jak někteří stárnoucí...
I dnes můžeme vidět, jak někteří stárnoucí vlivní muži po svém boku potřebují mladou ženu, aby jim dodávala sílu a elán do života. Ve své době to kupodivu platilo i na samotného císaře Rakousko-uherské monarchie. Článek z roku 1928 vám milenku Františka Josefa I. podrobně představí.
Česká šlechta za časů Rakousko-Uherska. Kdo z nich byl největší český vlastenec?: Šlechtické rody, které kdysi měly majetek na...

Česká šlechta za časů Rakousko-Uherska. Kdo z nich byl největší český vlastenec?

Šlechtické rody, které kdysi měly majetek na území Čech a Moravy, jsou známé dodnes. Který z oněch rodů se ale nejvíc hlásil ke svému češství? Jak velkým vlastencem byl kníže Thurn-Taxis, kníže Lobkovic (Lobkowicz), hrabě Kolovrat (Kolowrat), hrabě Harrach nebo hrabě Kounic? Zajímavý text z roku 1918 vám prozradí, kdo ze zástupců české šlechty měl tehdy k Čechům skutečně nejblíže.
Česká šlechta, výklady časové i historické - 1918, autor Josef Holeček
Jak se z knížete Václava stal svatý Václav a jaké zázraky tento patron české země vykonal?: Celý stát dnes slaví Den české státnosti,...

Jak se z knížete Václava stal svatý Václav a jaké zázraky tento patron české země vykonal?

Celý stát dnes slaví Den české státnosti, svátek neodmyslitelně spojený se svatým Václavem, patronem české země. Jakým způsobem se ale český kníže Václav stal patronem české země? Jaké zázraky vykonal, že si vysloužil označení sv. Václav? To vám podrobně vysvětlí historický text z roku 1885.
Příběhové svatých patronů českých - 1885, autor Jan Tykač.
Skandální příčina smrti korunního prince Rudolfa, syna císaře Františka Josefa I.: Smrt korunního prince Rudolfa, budoucího...

Skandální příčina smrti korunního prince Rudolfa, syna císaře Františka Josefa I.

Smrt korunního prince Rudolfa, budoucího následníka trůnu, v roce 1889 šokovala celé Rakousko-Uhersko. Kolem jeho smrti ale panovala řada nejasností: oficiální místa hovořila o mrtvici, neoficiální o společné sebevraždě prince Rudolfa s jeho těhotnou milenkou. Článek z roku 1932 vám ale ukáže ještě jednu verzi, podle které bylo vše úplně jinak.
Česko slovo - 1932, autor neuveden.
Jak doopravdy vypadal Jan Žižka?: Do kin právě vstupuje dlouho očekávaný...

Jak doopravdy vypadal Jan Žižka?

Do kin právě vstupuje dlouho očekávaný velkofilm o legendárním husitském vojevůdci Janu Žižkovi z Trocnova a Kalicha. Zajímá vás, jak věrně filmoví tvůrci vystihli podobu samotného Jana Žižky? Následující Žižkův popis, starý několik staletí, zveřejnily v roce 1920 Lidové noviny.
Lidové noviny - 1920, autor neuveden.
Rok 1930: Nobelova cena za mír pro továrníka Henryho Forda: Proč na světě propukají války a kdo může...

Rok 1930: Nobelova cena za mír pro továrníka Henryho Forda

Proč na světě propukají války a kdo může zajistit světový mír? Článek z roku 1930 vám představí zajímavý názor, podle kterého není trvalý mír pouze v rukou politiků. Souhlasíte s důvodem, proč byl tehdy na Nobelovu cenu za mír navržen legendární americký průmyslník Henry Ford?
České slovo - 1930, autor neuveden.
Byl zbrojní magnát Alfred Krupp homosexuál?: Firma Krupp je dodnes známa jako obří výrobce...

Byl zbrojní magnát Alfred Krupp homosexuál?

Firma Krupp je dodnes známa jako obří výrobce zbraní v Německu. Možná si i vzpomenete na skvělou scénku s granátem Krupp Essen z filmu „Svět patří nám“ s Voskovcem a Werichem. Jaký byl ale jeden z dlouhé řady šéfů této rodinné firmy v Essenu, průmyslník Friedrich Alfred Krupp? Dávno zapomenutý skandál „král děl“ vám prozradí text z roku 1902, vydaný u příležitosti jeho úmrtí.
Hlas lidu - 1902, autor neuveden.
Zajímavosti o svatbě Jana Amose Komenského: Jan Amos Komenský nebyl jen „učitel národů“,...

Zajímavosti o svatbě Jana Amose Komenského

Jan Amos Komenský nebyl jen „učitel národů“, ale i normální člověk se soukromým životem. Zajímá vás, jak probíhala svatba Jana Amose Komenského a jak zněla jeho svatební smlouva? Seznámí vás s tím historický článek z roku 1925.
Lidové noviny - 1925, autor neuveden.
Gregor Mendel - za života jako vědec zapomenut, po smrti oslavován jako génius: Přesně před 200 lety se narodil Gregor Johann...

Gregor Mendel - za života jako vědec zapomenut, po smrti oslavován jako génius

Přesně před 200 lety se narodil Gregor Johann Mendel, česky Řehoř Jan Mendel. Jak za jeho života na výzkum dědičnosti reagoval vědecký svět? A jak se opata Mendela, uznávané osobnosti církevního i politického života, najednou stala světově uznávaná vědecká veličina? Přesně tohle vám podrobně popíše text z roku 1922, vydaný tehdy k výročí 100 let od Mendelova narození.
Lidové noviny - 1922, autor Bohumil Němec.
Rok 1932: Tomáš Baťa je mrtev! Letecká katastrofa ve Zlíně šokovala celou zem: Přesně před devadesáti lety se odehrála...

Rok 1932: Tomáš Baťa je mrtev! Letecká katastrofa ve Zlíně šokovala celou zem

Přesně před devadesáti lety se odehrála tragická událost, která šokovala celou zem. Tomáš Baťa zemřel při nehodě letadla. Co přesně se tehdy odehrálo? Kam Tomáš Baťa plánoval letadlem letět? Co všechno Tomáš Baťa za svého života dokázal a jak bude jeho obuvnické impérium pokračovat? To vše se dozvíte v článku, který vyšel už odpoledne v den jeho smrti, tedy 12. července 1932.
Lidové noviny - 1932, autor F. K. Zeman.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 | 5 další
Celkem 17 stránek, zobrazit poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.