Rubrika: VÝZNAMNÉ OSOBNOSTI

Čím dobrosrdečný prezident Masaryk při své cestě do Londýna šokoval anglické úředníky?: 7. března 1850, tedy přesně před 173 lety,  se...
7. března 1850, tedy přesně před 173 lety, se narodil náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk. My vám tuto jedinečnou osobnost naší historie připomeneme v dávno zapomenuté veselé historce, kterou T.G.M. jako nově zvolený prezident zažil při své oficiální návštěvě Londýna. Vše vám popíše článek z roku 1928.
Proč Thomas Alva Edison označil Prahu za „bizarní polské město“?: Vynálezce Thomas Alva Edison patří mezi osobnosti...

Proč Thomas Alva Edison označil Prahu za „bizarní polské město“?

Vynálezce Thomas Alva Edison patří mezi osobnosti, které v pozitivním smyslu změnily celý svět. Věděli jste ale, že ještě za časů Rakousko-Uherské monarchie Edison navštívil Prahu a svého přítele a kolegu Emila Kolbena? Článek z roku 1931 vám tohoto slavného návštěvníka Prahy připomene.
Národní listy - 1931, autor neuveden.
USA v roce 1912: Jak Američané vnímali svého prezidenta, jaký měl plat a jak to fungovalo v Bílém domě?: Zajímá vás, jak v minulosti vnímali Američané...

USA v roce 1912: Jak Američané vnímali svého prezidenta, jaký měl plat a jak to fungovalo v Bílém domě?

Zajímá vás, jak v minulosti vnímali Američané své prezidenta? Dobový text z roku 1912 vás seznámí s tím, jak to bylo s pozicí prezidenta v USA v době, kdy v Bílém domě ve Washingtonu úřadoval prezident William Howard Taft. Jaký byl například plat prezidenta USA ve srovnání s příjmem evropských králů?
Amerika - 1912, autor Dr. Frant. Soukup
George Washington: Voják, který se stal prvním prezidentem USA. Proč byl uctíván českými vlastenci?: Každý zná George Washingtona, jednoho z „otců...

George Washington: Voják, který se stal prvním prezidentem USA. Proč byl uctíván českými vlastenci?

Každý zná George Washingtona, jednoho z „otců zakladatelů“ Spojených států amerických a prvního amerického prezidenta. Než se ale stal prezidentem a bojovníkem za mír, tak byl voják. Text z roku 1872 vám ukáže, jak tuto proměnu a vůbec celou osobnost prezidenta Washingtona vnímali čeští vlastenci.
O Jiřím Washingtonu, zakladateli svobody Americké - 1872, autor Karel Tůma
Zajímavá ukázka klidu prezidenta Masaryka a stylu práce tehdejšího bulvárního tisku: Zajímá vás, jak prezident Tomáš Garrigue...

Zajímavá ukázka klidu prezidenta Masaryka a stylu práce tehdejšího bulvárního tisku

Zajímá vás, jak prezident Tomáš Garrigue Masaryk dokázal i ve vysokém věku zachovávat klid a rozvahu v nečekané situaci? Nebo jaké za dob první republiky panovaly vztahy mezi bulvárním a seriózním tiskem? To všechno vám na dávno zapomenuté epizodě ze života TGM ukáže článek z roku 1928.
Lidové noviny - 1928, autor D.
Jaroslav Hašek: slávu a peníze mu přinesla až jeho smrt: Dnes Jaroslava Haška vnímáme jako mezinárodně...

Jaroslav Hašek: slávu a peníze mu přinesla až jeho smrt

Dnes Jaroslava Haška vnímáme jako mezinárodně uznávaného spisovatele, který napsal legendární román „Osudy dobrého vojáka Švejka“. Za svého života ale Hašek nebyl ani moc slavný, ani oblíbený, a už vůbec ne bohatý. Článek z roku 1933 zavzpomíná, jaké to bylo, když Jaroslav Hašek 3. ledna 1923 zemřel.
Národní listy - 1933, autor —r
„Tolstoj je starý blbec!“ prohlásil poslanec ve sněmovně: Rusko má ve své minulosti několik osobností,...

„Tolstoj je starý blbec!“ prohlásil poslanec ve sněmovně

Rusko má ve své minulosti několik osobností, které doslova uznává celý svět. Jednou z nich je bezesporu i spisovatel a filozof Lev Nikolajevič Tolstoj. Přesto o tomto ruském velikánu kdysi jeden poslanec prohlásil, že je to starý hlupák. Článek z roku 1928 vám o tom prozradí víc.
Lidové noviny - 1928, autor K.
Jaký byl Ing. Václav Havel, stavitel Lucerny a dědeček prezidenta Václava Havla?: U příležitosti smutného výročí úmrtí...

Jaký byl Ing. Václav Havel, stavitel Lucerny a dědeček prezidenta Václava Havla?

U příležitosti smutného výročí úmrtí našeho prvního polistopadového prezidenta Václava Havla vám připomeneme život jeho významného předka, architekta a stavitele Ing. Václava Havla (někdy psané Vácslava Havla). Text pochází z roku 1921, kdy tento stavitel legendární Lucerny zemřel.
Lidové noviny - 1921, autor B.
Jak probíhalo udílení amnestie za časů prezidenta T. G. Masaryka?: Prezidentské amnestie z poslední doby budí řadu...

Jak probíhalo udílení amnestie za časů prezidenta T. G. Masaryka?

Prezidentské amnestie z poslední doby budí řadu kontroverzí. Zajímá vás, jak to s možností amnestie od prezidenta fungovalo za časů, kdy by prezidentem Tomáš Garrigue Masaryk? Zajímavé svědectví vám o tom přináší článek z roku 1924.
Lidové noviny - 1924, autor neuveden.
Kateřina Schrattová, oficiální milenka císaře Františka Josefa I.: I dnes můžeme vidět, jak někteří stárnoucí...

Kateřina Schrattová, oficiální milenka císaře Františka Josefa I.

I dnes můžeme vidět, jak někteří stárnoucí vlivní muži po svém boku potřebují mladou ženu, aby jim dodávala sílu a elán do života. Ve své době to kupodivu platilo i na samotného císaře Rakousko-uherské monarchie. Článek z roku 1928 vám milenku Františka Josefa I. podrobně představí.
Národní listy - 1928, autor neuveden.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 | 5 další
Celkem 18 stránek, zobrazit poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.