Jaké aprílové vtípky vymýšlel Napoleon nebo ruský car Petr Veliký?
[ téma: 1897, apríl, humor, Napoleon, car, Petr Veliký ]Když se řekne Napoleon Bonaparte nebo ruský car Petr Veliký, tak vás asi na prvním místě nenapadne jejich smysl pro humor. Jak vám ale ukáže článek z roku 1897, tak ani těmto historickým osobnostem nebyl humor cizí a dokázali si ze svého okolí tropit aprílové žerty.
Moravské noviny - 1897, autor D—x.Vize Thomase Alvy Edisona ohledně budoucnosti Německa, Japonců v USA a možnosti světového míru
[ téma: 1921, Edison, budoucnost, válka, vize ]Thomas Alva Edison se svými vynálezy nesmazatelně zapsal do novodobé historie lidstva. Jak ale on sám viděl budoucnost světa? Článek z roku 1921 vás seznámí s tím, jakou budoucnost světu Edison předpovídal při oslavě svých 74. narozenin.
Národní listy - 1921, autor neuveden.Jaké to bylo dělat za války ochranku T. G. Masarykovi při jeho pobytu na Ukrajině?
[ téma: 1930, TGM, ochranka, Ukrajina, legionáři, Rusko, válka, Masaryk ]Než se stal Tomáš Garrigue Masaryk prvním československým prezidentem, tak byl hledaným disidentem, za jehož dopadení vypsaly úřady Rakousko-Uherska vysokou odměnu. I proto se mu naši legionáři za jeho pobytu v Rusku rozhodli zorganizovat osobní ochranku, která na něj měla nenápadně dohlížet. Zajímá vás, jak taková ochrana probíhala a jak na ní T.G.M reagoval?
Lidové noviny - 1930, autor Frant. Langer.Proč ruský car zakázal, aby rodina básníka Alexandra Sergejeviče Puškina dál bohatla na autorských právech?
[ téma: 1886, autorská práva, Puškin, Rusko, car ]Někteří by autorská práva nejraději zrušili úplně, jiní se naopak snaží o jejich maximální prodloužení a zpřísnění. Jak vám ale ukáže článek z roku 1886, tak už tehdy byla délka platnosti autorských práv aktuální. Zajímá vás, jak to v carském Rusku bylo s autorskými právy na díla, která napsal básník Alexandr Sergejevič Puškin, a proč do nich musel v zájmu celého ruského národa zasáhnout car Alexandr III. Alexandrovič?
Národní listy - 1886, autor neuveden.Geniální a vtipný způsob, jak císař Karel IV. vyřešil vážný konflikt mezi dvěma ženami
[ téma: 1922, Karel IV., soud, hádka, ženy, vtip, moudrost ]Vyřešit konflikt dvou znepřátelených stran jako nestranný soudce je těžký úkol. A pokud jde o nesmiřitelnou hádku dvou žen šlechtického původu, tak je to téměř nemožné. Tedy, pokud nejste moudrý císař Karel IV., který si i za této situace věděl rady. Článek z roku 1922 vám ukáže, s jakou moudrostí, nadhledem a vtipem dokázal Karel IV. tento složitý problém vyřešit.
Lidové noviny - 1922, autor neuveden.Proč americký velvyslanec označil hlavu svého prezidenta za králíkárnu?
[ téma: 1936, velvyslanec, Amerika, USA, prezident, Wilson ]Měl by velvyslanec za všech okolností hájit kroky svého prezidenta? V ideální světě určitě, nicméně i diplomaté a politici jsou „také jenom lidi“. Historický článek z roku 1936 vás seznámí s tím, jaký zvláštní vztah byl tehdy panoval prezidentem Wilsonem a velvyslancem Bullitem.
Národní listy - 1936, autor R.M.Co čeká malé země ve spojené Evropě? Takhle naši budoucnost předpovídal T. G. Masaryk
[ téma: 1929, T.G.M., Masaryk, Evropa, EU, Panevropa ]Dnes společenství evropský států říkáme Evropská unie, v době před druhou světovou válkou se používalo označení Panevropa. Zajímá vás, jak v roce 1929 viděl prezident Masaryk postavení malých evropských států ve spojené Evropě, jak vnímal riziko balkanizace a co byla podle něj nejdůležitější podmínka toho, aby se vůbec mohla Evropa spojit?
Lidové noviny - 1929, autor E.Byl nalezen hrob Jana Amose Komenského? Čeští vědci hlásí úspěch, Holanďané nález zpochybňují
[ téma: 1929, Komenský, Naarden, Holandsko, Nizozemsko, hrob ]Patříte mezi fanoušky díla českého velikána Járy Cimrmana? V tom případě jistě znáte postavu profesora Ericha Fiedlera z Vídně, který úspěchy českých cimrmanologů zpochybňoval. Jak vám ale ukáže článek z roku 1929, tak svého „profesora Fiedlera“ měli i skuteční čeští výzkumníci, zkoumající život Jana Amose Komenského.
Lidové noviny - 1929, autor neuveden.Jak Napoleon Bonaparte řešil milostné pletky své krásné sestry?
[ téma: 1911, Napoleon, Bonaparte, láska, milenci ]Napoleon Bonaparte je dodnes znám jako vojevůdce, kterého nám také neustále popisují nové knihy a filmy. Jaký byl ale Napoleon v soukromém životě? Historický článek z roku 1911 vám přiblíží reálnou historku, jak tento dodnes uznávaný válečník dokázal řešit milostné záležitosti své volnomyšlenkářské sestry Marie Paoly Buonaparte, česky Pavlíny Bonapartové.
Lidové noviny - 1911, autor Antonín Dvořák: Stačila jednoduchá operace a geniální skladatel mohl žít déle!
[ téma: 1926, Antonín Dvořák, Thomayer, operace, hudba, smrt, skladatel ]Antonín Dvořák se narodil 8. září 1841 v Nelahozevesi a zemřel 1. května 1904 v Praze. Za svůj relativně krátký život vytvořil skladatel Antonín Dvořák řadu nezapomenutelných hudebních děl, které oslovují i dnešní generaci. Jak vám ale ukáže článek z roku 1926, tak podle názoru legendárního lékaře a profesora Josefa Thomayera stačila malá operace a Dvořák mohl žít o hodně déle.
Pozor - 1926, autor neuveden.