Historické články: VÝZNAMNÉ OSOBNOSTI

Jaké aprílové vtípky vymýšlel Napoleon nebo ruský car Petr Veliký?: Když se řekne Napoleon Bonaparte nebo ruský car…
Když se řekne Napoleon Bonaparte nebo ruský car Petr Veliký, tak vás asi na prvním místě nenapadne jejich smysl pro humor. Jak vám ale ukáže článek z roku 1897, tak ani těmto historickým osobnostem nebyl humor cizí a dokázali si ze svého okolí tropit aprílové žerty.
Moravské noviny - 1897, autor D—x.
Vize Thomase Alvy Edisona ohledně budoucnosti Německa, Japonců v USA a možnosti světového míru: Thomas Alva Edison se svými vynálezy nesmazatelně…

Vize Thomase Alvy Edisona ohledně budoucnosti Německa, Japonců v USA a možnosti světového míru

[ téma: 1921, Edison, budoucnost, válka, vize ]
Thomas Alva Edison se svými vynálezy nesmazatelně zapsal do novodobé historie lidstva. Jak ale on sám viděl budoucnost světa? Článek z roku 1921 vás seznámí s tím, jakou budoucnost světu Edison předpovídal při oslavě svých 74. narozenin.
Národní listy - 1921, autor neuveden.
Jaké to bylo dělat za války ochranku T. G. Masarykovi při jeho pobytu na Ukrajině?: Než se stal Tomáš Garrigue Masaryk prvním…

Jaké to bylo dělat za války ochranku T. G. Masarykovi při jeho pobytu na Ukrajině?

[ téma: 1930, TGM, ochranka, Ukrajina, legionáři, Rusko, válka, Masaryk ]
Než se stal Tomáš Garrigue Masaryk prvním československým prezidentem, tak byl hledaným disidentem, za jehož dopadení vypsaly úřady Rakousko-Uherska vysokou odměnu. I proto se mu naši legionáři za jeho pobytu v Rusku rozhodli zorganizovat osobní ochranku, která na něj měla nenápadně dohlížet. Zajímá vás, jak taková ochrana probíhala a jak na ní T.G.M reagoval?
Lidové noviny - 1930, autor Frant. Langer.
Proč ruský car zakázal, aby rodina básníka Alexandra Sergejeviče Puškina dál bohatla na autorských právech?: Někteří by autorská práva nejraději zrušili…

Proč ruský car zakázal, aby rodina básníka Alexandra Sergejeviče Puškina dál bohatla na autorských právech?

[ téma: 1886, autorská práva, Puškin, Rusko, car ]
Někteří by autorská práva nejraději zrušili úplně, jiní se naopak snaží o jejich maximální prodloužení a zpřísnění. Jak vám ale ukáže článek z roku 1886, tak už tehdy byla délka platnosti autorských práv aktuální. Zajímá vás, jak to v carském Rusku bylo s autorskými právy na díla, která napsal básník Alexandr Sergejevič Puškin, a proč do nich musel v zájmu celého ruského národa zasáhnout car Alexandr III. Alexandrovič?
Národní listy - 1886, autor neuveden.
Geniální a vtipný způsob, jak císař Karel IV. vyřešil vážný konflikt mezi dvěma ženami: Vyřešit konflikt dvou znepřátelených stran jako…

Geniální a vtipný způsob, jak císař Karel IV. vyřešil vážný konflikt mezi dvěma ženami

[ téma: 1922, Karel IV., soud, hádka, ženy, vtip, moudrost ]
Vyřešit konflikt dvou znepřátelených stran jako nestranný soudce je těžký úkol. A pokud jde o nesmiřitelnou hádku dvou žen šlechtického původu, tak je to téměř nemožné. Tedy, pokud nejste moudrý císař Karel IV., který si i za této situace věděl rady. Článek z roku 1922 vám ukáže, s jakou moudrostí, nadhledem a vtipem dokázal Karel IV. tento složitý problém vyřešit.
Lidové noviny - 1922, autor neuveden.
Proč americký velvyslanec označil hlavu svého prezidenta za králíkárnu?: Měl by velvyslanec za všech okolností hájit…

Proč americký velvyslanec označil hlavu svého prezidenta za králíkárnu?

[ téma: 1936, velvyslanec, Amerika, USA, prezident, Wilson ]
Měl by velvyslanec za všech okolností hájit kroky svého prezidenta? V ideální světě určitě, nicméně i diplomaté a politici jsou „také jenom lidi“. Historický článek z roku 1936 vás seznámí s tím, jaký zvláštní vztah byl tehdy panoval prezidentem Wilsonem a velvyslancem Bullitem.
Národní listy - 1936, autor R.M.
Co čeká malé země ve spojené Evropě? Takhle naši budoucnost předpovídal T. G. Masaryk: Dnes společenství evropský států říkáme…

Co čeká malé země ve spojené Evropě? Takhle naši budoucnost předpovídal T. G. Masaryk

[ téma: 1929, T.G.M., Masaryk, Evropa, EU, Panevropa ]
Dnes společenství evropský států říkáme Evropská unie, v době před druhou světovou válkou se používalo označení Panevropa. Zajímá vás, jak v roce 1929 viděl prezident Masaryk postavení malých evropských států ve spojené Evropě, jak vnímal riziko balkanizace a co byla podle něj nejdůležitější podmínka toho, aby se vůbec mohla Evropa spojit?
Lidové noviny - 1929, autor E.
Byl nalezen hrob Jana Amose Komenského? Čeští vědci hlásí úspěch, Holanďané nález zpochybňují: Patříte mezi fanoušky díla českého velikána…

Byl nalezen hrob Jana Amose Komenského? Čeští vědci hlásí úspěch, Holanďané nález zpochybňují

[ téma: 1929, Komenský, Naarden, Holandsko, Nizozemsko, hrob ]
Patříte mezi fanoušky díla českého velikána Járy Cimrmana? V tom případě jistě znáte postavu profesora Ericha Fiedlera z Vídně, který úspěchy českých cimrmanologů zpochybňoval. Jak vám ale ukáže článek z roku 1929, tak svého „profesora Fiedlera“ měli i skuteční čeští výzkumníci, zkoumající život Jana Amose Komenského.
Lidové noviny - 1929, autor neuveden.
Jak Napoleon Bonaparte řešil milostné pletky své krásné sestry?: Napoleon Bonaparte je dodnes znám jako vojevůdce,…

Jak Napoleon Bonaparte řešil milostné pletky své krásné sestry?

[ téma: 1911, Napoleon, Bonaparte, láska, milenci ]
Napoleon Bonaparte je dodnes znám jako vojevůdce, kterého nám také neustále popisují nové knihy a filmy. Jaký byl ale Napoleon v soukromém životě? Historický článek z roku 1911 vám přiblíží reálnou historku, jak tento dodnes uznávaný válečník dokázal řešit milostné záležitosti své volnomyšlenkářské sestry Marie Paoly Buonaparte, česky Pavlíny Bonapartové.
Lidové noviny - 1911, autor
Antonín Dvořák: Stačila jednoduchá operace a geniální skladatel mohl žít déle!: Antonín Dvořák se narodil 8. září 1841 v…

Antonín Dvořák: Stačila jednoduchá operace a geniální skladatel mohl žít déle!

[ téma: 1926, Antonín Dvořák, Thomayer, operace, hudba, smrt, skladatel ]
Antonín Dvořák se narodil 8. září 1841 v Nelahozevesi a zemřel 1. května 1904 v Praze. Za svůj relativně krátký život vytvořil skladatel Antonín Dvořák řadu nezapomenutelných hudebních děl, které oslovují i dnešní generaci. Jak vám ale ukáže článek z roku 1926, tak podle názoru legendárního lékaře a profesora Josefa Thomayera stačila malá operace a Dvořák mohl žít o hodně déle.
Pozor - 1926, autor neuveden.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 | 5 další
Celkem 20 stránek, zobrazit poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.