Historické články: VÝZNAMNÉ OSOBNOSTI

Jaké to bylo dělat za války ochranku T. G. Masarykovi při jeho pobytu na Ukrajině?: Než se stal Tomáš Garrigue Masaryk prvním…
Než se stal Tomáš Garrigue Masaryk prvním československým prezidentem, tak byl hledaným disidentem, za jehož dopadení vypsaly úřady Rakousko-Uherska vysokou odměnu. I proto se mu naši legionáři za jeho pobytu v Rusku rozhodli zorganizovat osobní ochranku, která na něj měla nenápadně dohlížet. Zajímá vás, jak taková ochrana probíhala a jak na ní T.G.M reagoval?
Lidové noviny - 1930, autor Frant. Langer.
Proč ruský car zakázal, aby rodina básníka Alexandra Sergejeviče Puškina dál bohatla na autorských právech?: Někteří by autorská práva nejraději zrušili…

Proč ruský car zakázal, aby rodina básníka Alexandra Sergejeviče Puškina dál bohatla na autorských právech?

[ téma: 1886, autorská práva, Puškin, Rusko, car ]
Někteří by autorská práva nejraději zrušili úplně, jiní se naopak snaží o jejich maximální prodloužení a zpřísnění. Jak vám ale ukáže článek z roku 1886, tak už tehdy byla délka platnosti autorských práv aktuální. Zajímá vás, jak to v carském Rusku bylo s autorskými právy na díla, která napsal básník Alexandr Sergejevič Puškin, a proč do nich musel v zájmu celého ruského národa zasáhnout car Alexandr III. Alexandrovič?
Národní listy - 1886, autor neuveden.
Geniální a vtipný způsob, jak císař Karel IV. vyřešil vážný konflikt mezi dvěma ženami: Vyřešit konflikt dvou znepřátelených stran jako…

Geniální a vtipný způsob, jak císař Karel IV. vyřešil vážný konflikt mezi dvěma ženami

[ téma: 1922, Karel IV., soud, hádka, ženy, vtip, moudrost ]
Vyřešit konflikt dvou znepřátelených stran jako nestranný soudce je těžký úkol. A pokud jde o nesmiřitelnou hádku dvou žen šlechtického původu, tak je to téměř nemožné. Tedy, pokud nejste moudrý císař Karel IV., který si i za této situace věděl rady. Článek z roku 1922 vám ukáže, s jakou moudrostí, nadhledem a vtipem dokázal Karel IV. tento složitý problém vyřešit.
Lidové noviny - 1922, autor neuveden.
Proč americký velvyslanec označil hlavu svého prezidenta za králíkárnu?: Měl by velvyslanec za všech okolností hájit…

Proč americký velvyslanec označil hlavu svého prezidenta za králíkárnu?

[ téma: 1936, velvyslanec, Amerika, USA, prezident, Wilson ]
Měl by velvyslanec za všech okolností hájit kroky svého prezidenta? V ideální světě určitě, nicméně i diplomaté a politici jsou „také jenom lidi“. Historický článek z roku 1936 vás seznámí s tím, jaký zvláštní vztah byl tehdy panoval prezidentem Wilsonem a velvyslancem Bullitem.
Národní listy - 1936, autor R.M.
Co čeká malé země ve spojené Evropě? Takhle naši budoucnost předpovídal T. G. Masaryk: Dnes společenství evropský států říkáme…

Co čeká malé země ve spojené Evropě? Takhle naši budoucnost předpovídal T. G. Masaryk

[ téma: 1929, T.G.M., Masaryk, Evropa, EU, Panevropa ]
Dnes společenství evropský států říkáme Evropská unie, v době před druhou světovou válkou se používalo označení Panevropa. Zajímá vás, jak v roce 1929 viděl prezident Masaryk postavení malých evropských států ve spojené Evropě, jak vnímal riziko balkanizace a co byla podle něj nejdůležitější podmínka toho, aby se vůbec mohla Evropa spojit?
Lidové noviny - 1929, autor E.
Byl nalezen hrob Jana Amose Komenského? Čeští vědci hlásí úspěch, Holanďané nález zpochybňují: Patříte mezi fanoušky díla českého velikána…

Byl nalezen hrob Jana Amose Komenského? Čeští vědci hlásí úspěch, Holanďané nález zpochybňují

[ téma: 1929, Komenský, Naarden, Holandsko, Nizozemsko, hrob ]
Patříte mezi fanoušky díla českého velikána Járy Cimrmana? V tom případě jistě znáte postavu profesora Ericha Fiedlera z Vídně, který úspěchy českých cimrmanologů zpochybňoval. Jak vám ale ukáže článek z roku 1929, tak svého „profesora Fiedlera“ měli i skuteční čeští výzkumníci, zkoumající život Jana Amose Komenského.
Lidové noviny - 1929, autor neuveden.
Jak Napoleon Bonaparte řešil milostné pletky své krásné sestry?: Napoleon Bonaparte je dodnes znám jako vojevůdce,…

Jak Napoleon Bonaparte řešil milostné pletky své krásné sestry?

[ téma: 1911, Napoleon, Bonaparte, láska, milenci ]
Napoleon Bonaparte je dodnes znám jako vojevůdce, kterého nám také neustále popisují nové knihy a filmy. Jaký byl ale Napoleon v soukromém životě? Historický článek z roku 1911 vám přiblíží reálnou historku, jak tento dodnes uznávaný válečník dokázal řešit milostné záležitosti své volnomyšlenkářské sestry Marie Paoly Buonaparte, česky Pavlíny Bonapartové.
Lidové noviny - 1911, autor
Antonín Dvořák: Stačila jednoduchá operace a geniální skladatel mohl žít déle!: Antonín Dvořák se narodil 8. září 1841 v…

Antonín Dvořák: Stačila jednoduchá operace a geniální skladatel mohl žít déle!

[ téma: 1926, Antonín Dvořák, Thomayer, operace, hudba, smrt, skladatel ]
Antonín Dvořák se narodil 8. září 1841 v Nelahozevesi a zemřel 1. května 1904 v Praze. Za svůj relativně krátký život vytvořil skladatel Antonín Dvořák řadu nezapomenutelných hudebních děl, které oslovují i dnešní generaci. Jak vám ale ukáže článek z roku 1926, tak podle názoru legendárního lékaře a profesora Josefa Thomayera stačila malá operace a Dvořák mohl žít o hodně déle.
Pozor - 1926, autor neuveden.
Rok 1930: Velkolepé oslavy 100. narozenin císaře Františka Josefa I. : Mohou panovat spory, zda byl císař a král…

Rok 1930: Velkolepé oslavy 100. narozenin císaře Františka Josefa I.

[ téma: 1930, monarchie, císař, František Josef I., Rakousko, oslava, 100 let ]
Mohou panovat spory, zda byl císař a král František Josef I. z historického pohledu spíše kladná nebo záporná postava našich dějin, nicméně rozhodně byl významnou osobností a navíc rekordně dlouho panujícím vládcem. Článek z roku 1930 vám popíše, jak tehdy monarchisté v již samostatném Rakousku oslavili výročí jeho nedožitých stých narozenin.
České slovo - 1930, autor neuveden.
Tomáš Holomek - první Rom na české vysoké škole: Pověst Romů nebyla v časech Rakousko-Uherska a…

Tomáš Holomek - první Rom na české vysoké škole

[ téma: 1933, romové, Holomek, vysoká škola, advokát ]
Pověst Romů nebyla v časech Rakousko-Uherska a naší první republiky většinou moc dobrá. Historický článek z roku 1933 vám ale přiblíží příběh jednoho mladého muže romského původu, který se tento osud rozhodl změnit a nakonec se stal prvním romským advokátem v Československu.
České slovo - 1933, autor rd.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 | 5 další
Celkem 20 stránek, zobrazit poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.