Proč ruský car zakázal, aby rodina básníka Alexandra Sergejeviče Puškina dál bohatla na autorských právech?

rubrika: historické články / významné osobnosti, původně vyšlo: Národní listy - 1886, autor neuveden.
Někteří by autorská práva nejraději zrušili úplně, jiní se naopak snaží o jejich maximální prodloužení a zpřísnění. Jak vám ale ukáže článek z roku 1886, tak už tehdy byla délka platnosti autorských práv aktuální. Zajímá vás, jak to v carském Rusku bylo s autorskými právy na díla, která napsal básník Alexandr Sergejevič Puškin, a proč do nich musel v zájmu celého ruského národa zasáhnout car Alexandr III. Alexandrovič?
Následující text pochází z roku 1886

Díla Puškinova.

V literárních kruzích ruských vzbuzuje neobyčejné účastenství okolnost, že v lednu 1887 díla Puškinova, jež až dosud dle ruského zákona padesát let po smrti básníkově byla majetkem jeho rodiny, stanou se obecným majetkem ruského lidu.

Za tou příčinou připravuje společnost ku podpoře spisovatelů nouzi trpících již po dlouhou dobu levné vydání spisů Puškinových pro lid za spolupůsobení sekce akademie věd pro ruskou literaturu.

Nebylo tudíž právě příjemným překvapením pro literární společnost, když se roznášela pověst, že dětem Puškinovým prodlouženo bude právo majetku spisů otcových na další dobu. Na štěstí se pověst ta neosvědčila.

Příčinou k této pověsti bylo následující:

Dcera Puškinova, provdaná v morganatickém sňatku za prince Mikuláše Nassavského, Natalie hraběnka Merenburgova, nemile dojata vyhlídkou, že příjmy její stenčí se tím, že nebude více dostávat za díla svého otce honoráře od nakladatele, zakročila prostřednictvím svého bratra, general-majora Puškina v Petrohradě, o prodloužení práva majetku.

Ministr vyučování Deljanov podal také carovi návrh v ten smysl, avšak Alexandr III. poznamenal k tomu: „Zamítá se. Považuju návrh za nevhodný.“

Díky tomuto carskému rozhodnutí bude umožněno, vydat nyní díla Puškinova tím spůsobem, aby přístupna byla vrstvám nejširším.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1886, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
1. března 2024


Diskuze k článku „Proč ruský car zakázal, aby rodina básníka Alexandra Sergejeviče Puškina dál bohatla na autorských právech?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.