Rubrika: NÁMOŘNICTVO A LODĚ

Rok 1903: Jak dopadla výprava, hledající bájný pirátský poklad plný zlata?: Nejeden dobrodruh jistě někdy zatoužil vydat se...
Nejeden dobrodruh jistě někdy zatoužil vydat se na tajuplný ostrov a tam hledat zlatý poklad, ukrytý dávnými piráty. Historický článek z roku 1903 vás seznámí s tím, jak takové hledání piráty uloupeného zlata tehdy dopadlo na Kokosovém ostrově.
Rok 1912: Potopení Titanicu ve svědectví přímých účastníků: kdo byl hrdina a kdo zbabělec?: Přesně před 110 lety došlo k námořní...

Rok 1912: Potopení Titanicu ve svědectví přímých účastníků: kdo byl hrdina a kdo zbabělec?

Přesně před 110 lety došlo k námořní katastrofě, která mnohé fascinuje dodnes - 14. dubna 1912 narazil parník Titanic do ledovce a potopil se. Jak tehdy o této šokující události informoval tisk? Jaké byly osudy významných i obyčejných účastníků plavby, nebo jak na tragédii tehdy reagovali politici? To vše vám podrobně popíše text, který o zkáze Titanicu vyšel 21. dubna 1912 v Lidových novinách.
Lidové noviny - 1912, autor neuveden.
Rok 1929: Proč na českou loď odpálila americká pobřežní stráž torpédo?: Mnoho lidí pokládá cestu lodí po moři za velké...

Rok 1929: Proč na českou loď odpálila americká pobřežní stráž torpédo?

Mnoho lidí pokládá cestu lodí po moři za velké dobrodružství. Posádka české lodi Praha ale jistě nestála o dobrodružství, při kterém se snažila uprchnout před americkou torpédovou lodí. Více vám o této události i dalších dobrodružstvích české námořní lodě Praha prozradí článek z roku 1929.
Národní listy - 1929, autor neuveden.
Rok 1914: Rozdíly v maskování válečných lodí různých států: Naše armáda před několika dny oznámila novou...

Rok 1914: Rozdíly v maskování válečných lodí různých států

Naše armáda před několika dny oznámila novou kamufláž MAD21 pro vojenské oblečení. Jak ale zamaskovat velkou válečnou loď, která se na moři nemůže skrýt za žádný strom ani zeď? Historický článek z roku 1914 vám ukáže, jak to na začátku první světové války řešily různé válečné velmoci.
Hlas - 1914, autor neuveden.
Rok 1930: Překvapivě zdvořilé přepadení piráty: Být na moři přepaden piráty je mimořádně...

Rok 1930: Překvapivě zdvořilé přepadení piráty

Být na moři přepaden piráty je mimořádně nepříjemný a často život ohrožující zážitek. Někdy ale může pirátské přepadení proběhnout úplně jinak. A právě jedno takové atypické přepadení piráty vám popíše článek z roku 1930.
Národní listy - 1930, autor neuveden.
Rok 1912: Naše nejnovější bitevní loď není díky českým dělům schopná boje!: Dnes se nám to může zdát zvláštní, ale v...

Rok 1912: Naše nejnovější bitevní loď není díky českým dělům schopná boje!

Dnes se nám to může zdát zvláštní, ale v dobách Rakousko-Uherska bylo součástí naší armády i námořnictvo. Článek z roku 1912 vás seznámí s těžko pochopitelnou konstrukční chybou, díky které se z naší nejnovější a nejdražší válečné obrněné lodě mohla stát jen hromada velmi drahého šrotu.
Hlas lidu - 1912, autor neuveden.
Tragický osud člověka, který přežil ztroskotání Titanicu: Při potopení Titanicu v roce 1912 podle...

Tragický osud člověka, který přežil ztroskotání Titanicu

Při potopení Titanicu v roce 1912 podle oficiálních údajů zemřelo 1517 lidí. Skutečných obětí této dodnes legendární námořní katastrofy bylo ale mnohem více. Historický článek z roku 1920 vás seznámí s tím, jak tato událost poznamenala některé přeživší trosečníky z Titanicu.
Lidové noviny - 1920, autor neuveden.
Rok 1899: Hrozivá srážka velkého zaoceánského parníku s obřím ledovcem: Smutný příběh potopení Titanicu kvůli srážce...

Rok 1899: Hrozivá srážka velkého zaoceánského parníku s obřím ledovcem

Smutný příběh potopení Titanicu kvůli srážce s ledovcem zná asi každý. Článek z roku 1899 vám nabízí jiný příběh, kdy do podobně velkého ledovce narazila zaoceánská loď City of Rome s tisícem pasažérů na palubě. Zajímá vás, zda tato loď zvládla srážku s ledovcem lépe než Titanic?
Národní listy - 1899, autor neuveden.
Rok 1897: Jak být na moři neviditelný aneb ideální barva pro válečné lodě: Vidět a přitom nebýt viděl je v boji...

Rok 1897: Jak být na moři neviditelný aneb ideální barva pro válečné lodě

Vidět a přitom nebýt viděl je v boji mimořádně důležité. Jakou barvu ale zvolit pro loď, aby byla na moři co nejméně vidět ve dne i v noci? Článek z roku 1897 vás seznámí se zajímavými výsledky testů, které tehdy ohledně ideálního nátěru lodí podniklo americké námořnictvo.
Národní listy - 1897, autor neuveden.
Přepadení ruské lodě pirátskou ponorkou: Piráti už dávno nevyplouvají na širé moře jen...

Přepadení ruské lodě pirátskou ponorkou

Piráti už dávno nevyplouvají na širé moře jen na starých plachetnicích. Článek z roku 1937 vás seznámí s novodobými piráty, kteří ke svým útokům na civilní lodě využívali moderní ponorku vyzbrojenou torpédy. Zajímá vás, jak tehdy dopadl jejich pirátský útok na ruský tanker?
Lidové noviny - 1937, autor s. d.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 | 5 další
Celkem 7 stránek, zobrazit poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.