Historické články: AUTOMOBILY A MOTOCYKLY

Jaké to bylo, když se v Praze poprvé objevil automobil?: Dnes jsou pro nás automobily něčím běžným, v…
Dnes jsou pro nás automobily něčím běžným, v přeplněných městech možná někdy až otravným. Ale jaké to bylo, když byla auta v ulicích absolutní novinkou? Historický článek z roku 1909 vám ukáže, jak tehdy motorističtí novináři vzpomínali na první zjevení automobilu pana Benze v Praze.
Národní listy - 1909, autor neuveden.
Nezapomínejte na čištění interiérů aut : Každý majitel vozu touží po oslnivém a čistém…

Nezapomínejte na čištění interiérů aut

Každý majitel vozu touží po oslnivém a čistém interiéru, který nejenže zlepšuje celkový vzhled vozu, ale také poskytuje příjemné prostředí pro cestování.
Rok 1928: Příliš pomalá jízda autem je nebezpečná! Poučí se z toho naše města?: Sice to řada řidičů příliš nedodržuje, ale…

Rok 1928: Příliš pomalá jízda autem je nebezpečná! Poučí se z toho naše města?

[ téma: 1928, automobil, rychlost, provoz, nehoda, havárie, USA, Amerika, Chicago ]
Sice to řada řidičů příliš nedodržuje, ale dopravní předpisy nařizují maximální povolenou rychlost jízdy zcela jednoznačně. Minimální rychlost jízdy ale většinou přesně definována není. Přitom jak vám ukáže článek z roku 1928, tak příliš pomalá jízda může být podobně nebezpečná, jako jízda nepřiměřeně rychlá. Nemělo by se to změnit?
Lidové noviny - 1928, autor J. S.
Rady motoristům z roku 1915: Proč je dobré mít v autě tachometr a počítač? : Dnes je samozřejmou součástí vybavení…

Rady motoristům z roku 1915: Proč je dobré mít v autě tachometr a počítač?

Dnes je samozřejmou součástí vybavení moderního automobilu počítač, i když ještě před pár lety „nikomu nechyběl“. Jak vám ukáže článek z roku 1915, tak v té době byla podobná situace s tachometrem a počítadlem ujetých kilometrů. Zajímá vás, proč tehdejší motorističtí novináři radili vybavovat auta právě těmito zařízeními?
Národní listy - 1915, autor neuveden.
Motorismus v roce 1925: Praha bude mít první přechod pro chodce a na Václavském náměstí vznikne parkoviště: Dnes pokládáme přechody pro chodce za zcela…

Motorismus v roce 1925: Praha bude mít první přechod pro chodce a na Václavském náměstí vznikne parkoviště

[ téma: 1925, Praha, Václavské náměstí, silniční provoz, automobily, doprava, bezpečnost ]
Dnes pokládáme přechody pro chodce za zcela samozřejmou věc, která výrazně zvyšuje bezpečnost chodců. V roce 1925 šlo ale o úplnou novinky, kterou tu zatím téměř nikdo neznal. Historický článek vám popíše, jak instalace první „zebry“ v Praze probíhala. Zároveň vás seznámí i s tím, jak se snad konečně podařilo vyřešit parkování na Václaváku.
Národní listy - 1925, autor re.
Rok 1911: Nová revoluční pneumatika, díky které se řidiči už nemusí bát defektu: Automobily jsou tu s námi už více jak jeden a…

Rok 1911: Nová revoluční pneumatika, díky které se řidiči už nemusí bát defektu

[ téma: 1911, pneumatiky, defekt, automobily, vynález, Westinghouse ]
Automobily jsou tu s námi už více jak jeden a čtvrt století, ale jedna věc se za tu dobu vůbec nezměnila. I když jsou dnešní auta v mnoha ohledech zcela jiná než ta dávná, tak defektu pneumatiky za jízdy se řidiči bojí stále. Historický článek z roku 1911 vás seznámí s vynálezem George Westinghouse, který měl riziko píchlé pneumatiky definitivně vyřešit.
Lidové noviny - 1911, autor neuveden.
Rok 1923: Falešný žebrák si na Ostravsku vyžebral peníze na nový automobil: Pomáhat lidem v nouzi je jistě správné. Občas…

Rok 1923: Falešný žebrák si na Ostravsku vyžebral peníze na nový automobil

[ téma: 1923, žebrák, podvod, automobil, peníze ]
Pomáhat lidem v nouzi je jistě správné. Občas se ale bohužel najdou lidé, kteří rozhodně nouzí netrpí a svou chudobu a nemohoucnost jen předstírají. Jeden takový případ „bohatého žebráka“ z Ostravska vám představí článek z roku 1923.
Lidové noviny - 1923, autor neuveden.
Rok 1907: Doprava v Praze opět kolabuje, rozbitý koňský povoz zablokoval provoz na několik hodin!: Jak to bylo s dopravou po Praze v dobách, kdy…

Rok 1907: Doprava v Praze opět kolabuje, rozbitý koňský povoz zablokoval provoz na několik hodin!

[ téma: 1907, doprava, Praha, kolaps, povoz, kůň, nehoda ]
Jak to bylo s dopravou po Praze v dobách, kdy místo dodávek a nákladních aut veškeré zásobování zajišťovaly pouze povozy a kočáry tažené koňmi? Jestli myslíte, že to byla nějaká poklidná romantika, tak se velmi mýlíte. Zajímavý pohled do kolabující dopravy v Praze v roce 1907 vám nabízí dobový článek.
Národní listy - 1907, autor neuveden.
Rok 1933: Neustálé zdražování benzínu a nafty nás likviduje, protestují čeští motoristé: Vadí vám neustále stoupající cena paliv na…

Rok 1933: Neustálé zdražování benzínu a nafty nás likviduje, protestují čeští motoristé

[ téma: 1933, zdražování, benzín, nafta, motorismus, ceny, paliva ]
Vadí vám neustále stoupající cena paliv na našich čerpacích stanicích? Nebo dokonce jezdíte nakupovat benzín či naftu například do Polska, kde jsou ceny paliv výrazně nižší? Možná vás překvapí, že vůbec nejde o nový problém. Jak vám ukáže článek z roku 1933, tak proti vysokým cenám paliv protestovali motoristé v Československu už před devadesáti lety.
Národní listy - 1933, autor vhz.
Varování řidičům z roku 1911: V horkém počasí nezapomínejte chladit pneumatiky svých vozů!: V dnešních dobách, kdy je většina automobilů…

Varování řidičům z roku 1911: V horkém počasí nezapomínejte chladit pneumatiky svých vozů!

[ téma: 1911, pneumatiky, vedro, horko, chlazení, auto ]
V dnešních dobách, kdy je většina automobilů vybavena klimatizací, nepředstavují vysoké venkovní teploty pro řidiče žádný velký problém. V začátcích automobilismu to bylo ale jiné. Nejen, že první auta samozřejmě neměla žádnou klimatizaci, ale speciální zacházení vyžadovaly i tehdejší choulostivé pneumatiky. Více v článku z roku 1911.
Lidové noviny - 1911, autor neuveden.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 | 5 další
Celkem 18 stránek, zobrazit poslední stránku.

Nejčtenější články
za posledních 30 dní

Nákupem na Hapík.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.