Motorismus v roce 1925: Praha bude mít první přechod pro chodce a na Václavském náměstí vznikne parkoviště

rubrika: historické články / automobily a motocykly, původně vyšlo: Národní listy - 1925, autor re.
Dnes pokládáme přechody pro chodce za zcela samozřejmou věc, která výrazně zvyšuje bezpečnost chodců. V roce 1925 šlo ale o úplnou novinky, kterou tu zatím téměř nikdo neznal. Historický článek vám popíše, jak instalace první „zebry“ v Praze probíhala. Zároveň vás seznámí i s tím, jak se snad konečně podařilo vyřešit parkování na Václaváku.
Následující text pochází z roku 1925

Bezpečnostní pásy v Praze.

Po vánocích získá Praha opět o jednu novinku více. Jak se dovídáme od p. policejního rady Přady, budou na Václavském nám. proti Můstku zřízeny ochranné pásy přechodní pro obecenstvo a to ve všech čtyřech směrech.

Na dlažbě ulice budou vyznačeny bílé pásy, mezi kterými jedině smí obecenstvo přecházeti s chodníku na chodník. Tím uvykne si naše obecenstvo také pořádku při přecházení na frekventovaných místech a doufá se také tím zameziti četným nehodám na křižovatkách.

Rovněž dopravní policie bude dbáti, aby auta přejížděla přes bezpečnostní pásy pomaleji a se zvýšenou pozorností. Tato myšlenka, dávno již praktikovaná v Americe a Německu, má u nás také své obtíže, a sice pro viditelnost pásů, značených na dlažbě.

Pražské bláto zajisté nebude jim prospívali a časem úplně je zakryje. Pomýšlí se proto na to, aby na místě nákladné olejové barvy užilo se obyčejného vápna a pásy se denně obnovovaly.

V nejbližších dnech za vedení pol. rady Přády a vrch. r. Polky budou se činiti zkoušky a pak přikročí se k znamenání i na jiných místech Prahy, jako u Masarykova nádraží, na rohu Spálené ulice a Národní třídy, Vodičkovy ul. a Václavského náměstí.

Zároveň přikročí se k vyznačení míst pro parkování aut na Václavském náměstí u Hvězdy, kde budou musiti státi všechna auta, která dnes stojí a překážejí pasáži v ulici Vodičkově, hlavně před peněžní bursou u České banky. I tento způsob je napodobením amerického zařízení.

Bude-li se takto dále pokračovati, budou jistě komunikační potíže v pražských ulicích zmenšeny.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1925, autor re.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
14. prosince 2023


Diskuze k článku „Motorismus v roce 1925: Praha bude mít první přechod pro chodce a na Václavském náměstí vznikne parkoviště“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.