Ti, co měli přijít, nepřišli... aneb komunistické sny z roku 1938 o tom, jak nás před Hitlerem ochrání Sovětský svaz
Přijde Rudá armáda na pomoc? - 1938, autor Julius FučíkPodpis Mnichovské dohody 29. září 1938 potvrdil dlouho tušené nebezpečí, jaké pro nás představovalo Německo vedené Adolfem Hitlerem. Mnoho lidí ale také doufalo v pomoc, jakou nám několikrát slíbil „přátelský a mocný“ Sovětský svaz. Jako zajímavou ukázky této iluze vám nabízíme text, který v roce 1938, jen několik měsíců před podpisem Mnichovské dohody, vydal známý komunistický novinář Julius Fučík.
Jaký měla naše šlechta podíl na vzniku Československé republiky?
Konec Rakousko-uherské monarchie a vznik Československé republiky znamenal obří změnu i pro naší šlechtu. Zajímá vás, jak „obyčejní lidé“ v roce 1918 tuto šlechtu vnímali a jak viděli její podíl na zániku starého režimu?
Národní listy - 1918, autor neuveden.Jak v roce 1920 dopadl komunistický pokus o státní převrat v Československu?
21. srpna každoročně plní naše média vzpomínky na rok 1968 a invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Přitom se ale často zapomíná, že v té době tu žádná svoboda nebyla už dvacet let. Proto je dobré připomenout, co dělali a hlásali sami čeští komunisté, když se v roce 1920 pokusili o státní puč v mladém Československu. Podrobností se dozvíte v dobovém článku.
Lidové noviny - 1920, autor Arnošt Heinrich.Mocenské zájmy Ruska v Čechách: Bolševici nebyli první, vládnout nám chtěl už car Mikuláš II.
Vztahy mezi námi a Ruskem byly vždy složité. Část Čechů hleděla obdivně k velkému slovanskému Rusku už za carských časů, stejně tak ale zdánlivě malé Čechy zajímaly i ruské vládce. Článek z roku 1929 vám přiblíží jedno zajímavé jednání Milana Rastislava Štefánika v roce 1917, podle kterého nám po skončení první světové války mohli místo Habsburků z Vídně vládnout Romanovci z Mosky.
Lidové noviny - 1929, autor r.Rok 1929: Bude Rusko konečně svobodné? Proti vládě bolševiků protestují dělníci, rolníci i studenti
Zajímá vás, jak to ve skutečnosti vypadalo v Sovětském svazu pár let po bolševické revoluci? Jakou podporu mezi „obyčejnými lidmi“ mělo tehdy Stalinovo komunistické vedení státu? Zajímavou ukázku nálad v tehdejším SSSR vám nabízí článek z roku 1929.
Národní listy - 1929, autor neuveden.Svědectví očitého svědka o děsivém masakru, při kterém bolševici v Rusku vyvraždili carskou rodinu
Vyvraždění carské rodiny ruskými bolševickými „revolucionáři“ byl takový masakr, že i po více jak sto letech svou brutalitou vyvolává v lidech odpor a zděšení. Článek z roku 1919 vám přináší jedinečné svědectví o této odporné vraždě, při které podle jejího provedení rozhodně nešlo o žádnou spravedlnost.
Vídeňské illustrované noviny - 1919, autor neuveden. Rok 1926: Prezident USA odmítá uznat Sovětský svaz, Německo se díky tomu bojí o peníze
Sovětský svaz se ve své propagandě často prezentoval jako vítěz nad „prohnilým kapitalistickým západem“. Článek z roku 1926 vám ale ukáže, že ve skutečnosti pro něj bylo uznání západních mocností důležité. Zajímá vás, proč tehdy americký prezident Calvin Coolidge odmítal vládu SSSR uznat?
Národní listy - 1926, autor neuveden.Jak se v Rusku psalo o výročí atentátu na Lenina a jak na to reagoval český tisk?
Když v roce 1918 Vladimira Iljiče Lenina v průběhu jeho projevu proti československým legionářům postřelila socialistka Fanny Kaplanová, tak tím bezpochyby šokovala celé bolševické Rusko. Článek z roku 1923 vám ukáže, jak tehdy na výročí atentátu na Lenina reagoval sovětský i náš tisk .
Národní listy - 1923, autor neuveden.Rusko v roce 1928: Stalin zahájil čistky mezi vcholnými komunisty. Kdo skončil na Sibiři?
Čistky ve vedení státu i komunistické straně byly v Sovětském svazu tradicí už od dob Lenina. Článek z roku 1928 vás seznámí s tím, jak probíhaly čistky mezi vrcholovými komunisty za vlády Josifa Vissarionoviče Stalina i jak na to tehdy reagovala ruská opozice v emigraci.
Národní listy - 1928, autor neuveden.Rok 1910: Zaostalá Čína se čím dál víc přibližuje modernímu světu
Čína byla po staletí velmi zaostalá a před světem uzavřená země. Zhruba před sto lety se vše ale začalo radikálně měnit a Čína se z řady ohledů začala radikálně přibližovat zemím v Evropě. Článek z roku 1910 vám o této změně prozradí víc.
Národní listy - 1910, autor neuveden.