Rubrika: HISTORICKÉ UDÁLOSTI

Svědectví očitého svědka o děsivém masakru, při kterém bolševici v Rusku vyvraždili carskou rodinu: Vyvraždění carské rodiny ruskými bolševickými...
Vyvraždění carské rodiny ruskými bolševickými „revolucionáři“ byl takový masakr, že i po více jak sto letech svou brutalitou vyvolává v lidech odpor a zděšení. Článek z roku 1919 vám přináší jedinečné svědectví o této odporné vraždě, při které podle jejího provedení rozhodně nešlo o žádnou spravedlnost.
Rok 1926: Prezident USA odmítá uznat Sovětský svaz, Německo se díky tomu bojí o peníze: Sovětský svaz se ve své propagandě často...

Rok 1926: Prezident USA odmítá uznat Sovětský svaz, Německo se díky tomu bojí o peníze

Sovětský svaz se ve své propagandě často prezentoval jako vítěz nad „prohnilým kapitalistickým západem“. Článek z roku 1926 vám ale ukáže, že ve skutečnosti pro něj bylo uznání západních mocností důležité. Zajímá vás, proč tehdy americký prezident Calvin Coolidge odmítal vládu SSSR uznat?
Národní listy - 1926, autor neuveden.
Jak se v Rusku psalo o výročí atentátu na Lenina a jak na to reagoval český tisk?: Když v roce 1918 Vladimira Iljiče Lenina v...

Jak se v Rusku psalo o výročí atentátu na Lenina a jak na to reagoval český tisk?

Když v roce 1918 Vladimira Iljiče Lenina v průběhu jeho projevu proti československým legionářům postřelila socialistka Fanny Kaplanová, tak tím bezpochyby šokovala celé bolševické Rusko. Článek z roku 1923 vám ukáže, jak tehdy na výročí atentátu na Lenina reagoval sovětský i náš tisk .
Národní listy - 1923, autor neuveden.
Rusko v roce 1928: Stalin zahájil čistky mezi vcholnými komunisty. Kdo skončil na Sibiři?: Čistky ve vedení státu i komunistické straně...

Rusko v roce 1928: Stalin zahájil čistky mezi vcholnými komunisty. Kdo skončil na Sibiři?

Čistky ve vedení státu i komunistické straně byly v Sovětském svazu tradicí už od dob Lenina. Článek z roku 1928 vás seznámí s tím, jak probíhaly čistky mezi vrcholovými komunisty za vlády Josifa Vissarionoviče Stalina i jak na to tehdy reagovala ruská opozice v emigraci.
Národní listy - 1928, autor neuveden.
Rok 1910: Zaostalá Čína se čím dál víc přibližuje modernímu světu: Čína byla po staletí velmi zaostalá a před...

Rok 1910: Zaostalá Čína se čím dál víc přibližuje modernímu světu

Čína byla po staletí velmi zaostalá a před světem uzavřená země. Zhruba před sto lety se vše ale začalo radikálně měnit a Čína se z řady ohledů začala radikálně přibližovat zemím v Evropě. Článek z roku 1910 vám o této změně prozradí víc.
Národní listy - 1910, autor neuveden.
Rok 1920: Nový zákon nařizuje odstranění pomníků minulého režimu. Proti jsou jen komunisté: Když se řekne „pomník z doby minulého...

Rok 1920: Nový zákon nařizuje odstranění pomníků minulého režimu. Proti jsou jen komunisté

Když se řekne „pomník z doby minulého režimu“, tak vás asi napadne socha Lenina nebo něco podobného. Po pádu monarchie a vzniku Československa lidé podobně vnímali sochy, symbolizující předcházející vládu Habsburků. Článek z roku 1920 vám představí zákon, který měl tyto sochy odstranit.
Vídeňské illustrované noviny - 1920, autor neuveden.
Rok 1917: O velké zradě, který se v Rusku odehrála na carské rodině: Revoluce v Rusku v roce 1917 proběhla ve znamení...

Rok 1917: O velké zradě, který se v Rusku odehrála na carské rodině

Revoluce v Rusku v roce 1917 proběhla ve znamení nemilosrdného teroru. Kromě schopnosti velkého násilí ale bolševická revoluce ukázala ještě jeden smutný rys ruské povahy, který tehdy na vlastní kůži poznal car Mikuláš II. se svou rodinou. Zamýšlí se nad ním dobový článek z roku 1917.
Národní listy - 1917, autor neuveden.
Historie demokracie: od království až ke svobodné Americe: Co měla první předkřesťanská království...

Historie demokracie: od království až ke svobodné Americe

Co měla první předkřesťanská království společného s demokracií? Jak to bylo s demokracií v dávném Římu nebo u nás za časů husitů? A jak se americká demokracie liší do té, která je ve Švýcarsku či Francii? To vše vám popíše text z knihy, která v roce 1899 vyšla v USA pro české osadníky.
Americké právo - 1899, autor Josef Jiří Král.
Rok 1930: Drastické „definitivní řešení“ nezaměstnanosti v socialistickém Rusku: 7. listopad 1917 mnozí dodnes pokládají za datum,...

Rok 1930: Drastické „definitivní řešení“ nezaměstnanosti v socialistickém Rusku

7. listopad 1917 mnozí dodnes pokládají za datum, který v Rusku přinesl nový a šťastný svět pro všechny dělníky, rolníky a pracující inteligenci. Historický článek z roku 1930 vám ukáže, jak se v době celosvětové krize v SSSR žilo nezaměstnaným a jak jejich těžkou situaci „vyřešila“ komunistická vláda.
Český Lloyd - 1930, autor neuveden.
Utajovaný návrh prezidenta T. G. Masaryka na smíření s Němci: Československo vzniklé 28. 10. 1918 mělo být...

Utajovaný návrh prezidenta T. G. Masaryka na smíření s Němci

Československo vzniklé 28. 10. 1918 mělo být domovem Čechů, Slováků, ale i národnostních menšin. V Čechách žijící Němci ale s nově vzniklým státem často příliš spokojeni nebyli. Článek z roku 1919 vám prozradí, jak chtěl prezident Tomáš Garrigue Masaryk vztah Němců k Československu zlepšit.
Lidové noviny - 1919, autor neuveden.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 | 5 další
Celkem 12 stránek, zobrazit poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.