Rus se po válce rozhodl žít v Československu, ale smutek po vlasti ho přiměl k návratu. V Rusku pak zažil peklo!

rubrika: historické články / historické události, původně vyšlo: Národní listy - 1938, autor B—ý.
Po druhé světové válce si mnoho lidí nasadilo růžové brýle a rozhodlo se vnímat život v Sovětském svazu jako ráj na zemi. Za první republiky byly ale podmínky v tehdejším SSSR často vnímány úplně jinak. Článek z roku 1938 vás seznámí se smutným osudem jednoho Rusa, který se po první světové válce vydal s legionáři k nám a rozhodl se žít v nově vzniklém Československu. Co zažil, když ho po deseti letech smutek po rodné zemi přiměl vrátit se do Sovětského svazu?
Následující text pochází z roku 1938

Svědek hromadného vraždění v SSSR.

Jeden z Rusů vrátil se ze světové války k nám. Přišel s legionáři v roce 1921. Našel si zaměstnáni jako zemědělský dělník a přes to, že se u nás uživil a byl spokojený, přece stupňovala se v něm touha spatřiti vlast. Po deseti letech se rozhodl a za uspořené peníze se vydal do Ruska.

Věděl, že v sovětském Rusku se mu tak nepovede, jako u nás, ale jaké bylo jeho zklamání, když i tyto chudé naděje se mu nesplnily.

Byl hned na hranicích ruskou stráži zajat a odvezen do Kyjeva, kde byl dán do vazby. Vyptávali se ho na poměry u nás a chtěli nemožné věci vědět, o kterých Lotocky neměl tušeni. Bili, vráželi jehly za nehty a když viděli, že nic nesvedou, hrozili zastřelením. Pak ho dali do cely, kde s ním spal tajný agent, který se pokoušel vyzvídati za spánku. Aby nahnali strach, odváděli trestance na dvůr, kde ostřelovali hromadně nevinné oběti.

Posléze ho bez soudu zařadili do pracovního tábora. Při nedostatečném jídle musili trestanci vykonávat vysilující těžké polní práce. K snídani o 6. bod. ranní dostali zelnou polévku a kus chleba, v poledne jenom polévku a večer čaj.

Kyjevské vězení je veliké. Je tam celkem 5000 vězňů a 2000 dozorců. Vězňů stále přibývá, proto se přebyteční neustále bez soudu, bez viny střílí.

Po pěti letech se Lotovskému podařilo při polní práci prchnout. Díky tomu, že kraj znal ještě z války a vyhýbal se městům, mohl se bez úhony dostat až k polským hranicím.

Domov, po kterém tak toužil, nespatřil. Není na cestě k Československu. S tím osudem se smířil — neboť byl rád, že vyvázl se zdravou kůží.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1938, autor B—ý.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
15. ledna 2024


Diskuze k článku „Rus se po válce rozhodl žít v Československu, ale smutek po vlasti ho přiměl k návratu. V Rusku pak zažil peklo!“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nejčtenější články
za posledních 30 dní

Nákupem na Hapík.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.