Rok 1906: Budou mít Židé vlastní stát? Winston Churchill podpořil jeho vznik v Africe, čeští křesťané ale židovský stát zesměšňují

rubrika: historické články / historické události, původně vyšlo: Čech - 1906, autor neuveden.
Vlastní židovský stát budí i po desítkách let od vzniku Izraele bouřlivé emoce po celém světě. Historický článek z roku 1906 vám přiblíží lokality, kde podle tehdejších plánů mohla země všech Židů vzniknout. Zároveň vám ukáže i posměšnou reakci, s jakou tehdy tyto snahy komentoval český katolický tisk.
Následující text pochází z roku 1906

Vlastní židovský stát.

Evropští židé, především ovšem ti, kteří nemají plné Wertheimky, jsou nespokojeni se svým stavem v evropských státech a chtějí se pokusiti založiti vlastní židovskou říši: Dr. Herzl byl pro Palestinu, Zangwill pro východní Afriku.

Sultán přál prý palestinskému podniku, pro něhož jest též většina pravověrných židů, Anglie zase fedruje kolonisaci židů ve své východní Africe.

Agitace Zangwillova se podařila: Státní podsekretář pro osady Vinston Churchill zaslal vůdci zionistů anglických israeli Zangwillovi list, v němž vyslovuje všecky sympatie projektu zříditi ve východní Africe židovskou osadu.

Pamatuje se na obtíže tohoto plánu, doufá však, že budou přemoženy a slibuje, že učiní vše nejmožnější, aby šlechetný sen Zangwillův o stálé vlasti židovské pod praporem snášelivosti a svobody uskutečnil.

— Nyní uvidíme, kolik ruských, polských a rumunských židů odebere se do Afriky založiti si tu vlastní stát. Že z našich židů a ze židů ve Francii, Anglii, Německu, Italii a Spojených státech do Afriky nepůjde nikdo, dá se přes všechen zionistický zájem snadně prorokovati.

Přes to, že je „utlačujeme“, daří se židům u nás výborně. A až prý jim bude lépe — tak se i s námi „zassimilují“...


Původní zdroj historického článku:
Čech - 1906, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
4. prosince 2023


Diskuze k článku „Rok 1906: Budou mít Židé vlastní stát? Winston Churchill podpořil jeho vznik v Africe, čeští křesťané ale židovský stát zesměšňují“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.