Bejvávalo.cz
nejnavštěvovanější český server věnovaný historii
Rubrika: ZLOČIN A TREST, NEHODY
Rok 1937: Jakým způsobem poslala malá holčička svého zlodějského tatínka do vězení?
České slovo - 1937, autor zd.Děti by měly být vychovávány k pravdomluvnosti. Jak ale v roce 1937 zjistil člen jedné moravské zlodějské bandy, tak dětská pravdomluvnost může v rodině zloděje občas působit dost velké problémy. Více v dobovém článku.
Spravedlnost v roce 1910: Jak podle Američanů probíhá „civilizované“ lynčování černocha?
Lynč, při kterém zdivočelý dav vezme „spravedlnost“ do svých rukou a bez soudu popraví údajného viníka zločinu, patří k temné části americké historie. Článek z roku 1910 vám nabízí šokující popis účastníka jednoho takového lynčování, který tento akt barbarského násilí naopak popisuje jako důkaz civilizace.
Lidové noviny - 1910, autor neuveden.Rok 1936: Zoufalá matka opustila svou desetidenní dcerušku. Jak jí policie vypátrala?
Říká se, že zoufalí lidé dělají zoufalé činy. Článek z roku 1936 vás seznámí s příběhem nešťastné matky, která se ihned po porodu rozhodla opustit svou právě narozenou dceru a zanechala jí samotnou za vraty jednoho z brněnských domů. Zajímá vás, jak jí policie nakonec vypátrala?
Lidové noviny - 1936, autor vl.
Jak se před sto lety bojovalo proti zlodějům žárovek?
Myslíte, že se dříve kradlo méně než dnes? Historický článek z roku 1924 vás seznámí s tím, jak moc se v té době všude po světě kradly relativně drahé žárovky. Zajímá vás, jakými originálními způsoby se tehdy nejrůznější firmy bránily, aby se jim neustále žárovky „neztrácely“?
Lidové noviny - 1924, autor a.d.Rok 1929: Je zavražděná žena další obětí sériového vraha? Občany zachvátila panika a nevěří policii!
Odhalit pachatele sériových vražd je pro policii vždy mimořádně náročný úkol. Článek z roku 1929 vás s policejním vyšetřováním jednoho takového odporného zločinu seznámí.
České slovo - 1929, autor neuveden.Rok 1935: Sliboval jí věčnou lásku, ale svatbu nakonec odmítl. Soud ho za to poslal do vězení!
Co se stane, když muž po tři roky slibuje ženě věčnou lásku a manželství, ale potom jí s urážkami opustí? Historický článek z roku 1935 vám ukáže, že za nedodržený slib manželství může takový výtečník skončit i ve vězení. Myslíte, že by podobné zákony měly platit i dnes?
České slovo - 1935, autor ZK.Rok 1920: Na doživotí odsouzený zločinec, který si ve vězení žil jak v ráji
Měl by být pobyt ve vězení pro odsouzeného především trest, a nebo spíš cesta k jeho možné nápravě? Článek z roku 1920 vám ukáže, že v Dánsku bylo už tehdy vězení chápáno cesta k převýchově. Zajímá vás, jak tam před sto lety vypadal vězeňský život jednoho na doživotí odsouzeného žháře?
Lidové noviny - 1920, autor neuveden.Rok 1904: Zneužil dobroty chudé matky, aby jí mohl okrást o veškeré peníze
„Pro dobrotu na žebrotu,“ říká staré přísloví. A jak vám ukáže případ jednoho zloděje z roku 1904, tak někdy to platí skutečně doslova. Zde na svou dobrotu a pomoc bližnímu v nouzi tvrdě doplatila chudá matka, starající se o svou malou dceru.
Národní listy - 1904, autor neuveden.Rok 1932: Tajná okultně-erotická organizace, která podvedla desítky tisíc lidí
Pokud ve svém podnikání lidem slibujete tajné magické erotické přípravky a k tomu neskutečně vysoký finanční zisk, tak se o zákazníky nemusíte bát. Zato se musíte bát policie. Přesně jako v případu velkého mezinárodního podvodu s názvem „Bezduchá Hekáte“, který vám popíše článek z roku 1932.
Lidové noviny - 1932, autor E.Rok 1931: Nelidské scény při popravě čtyř zločinců na elektrickém křesle
Poprava elektrickým křeslem byla zaváděna jako něco, co mělo být humánnější variantou do té doby obvyklé popravy oběšením na šibenici. Jak to bylo ale ve skutečnosti? Historický článek z roku 1931 vám popíše, jak tehdy popravy zločinců na elektrickém křesle probíhaly v amerických věznicích.
Národní listy - 1931, autor neuveden.