Rubrika: ZLOČIN A TREST, NEHODY

Rok 1907: Řádění nebezpečného šílence v kostele zastavili až hasiči: Napadlo by vás přespat v kostele? Dnes už to ani...
Napadlo by vás přespat v kostele? Dnes už to ani není možné, maximálně můžete mít možnost vyspat se na faře. Dříve to ale při nejrůznějších církevních událostech spalo v kostele celkem běžně. Článek z roku 1907 vás seznámí s tím, co se tehdy stalo v kostele na Velehradě.
Rok 1907: Policie zadržela starce, který zneužíval svou malou vnučku a další nevinná děvčátka: I v minulosti se stávaly věci, které by se...

Rok 1907: Policie zadržela starce, který zneužíval svou malou vnučku a další nevinná děvčátka

I v minulosti se stávaly věci, které by se rozhodně stávat neměly. Článek z roku 1907 vás seznámí s jedním takovým případem, ve kterém hrál svou zvrhlou roli téměř osmdesátiletý muž a řada velmi mladých dívek.
Pozor - 1907, autor neuveden.
Kdo zachránil malé dítě, unesené skupinou kočujících Romů?: Život někdy dokáže napsat tak zvláštní...

Kdo zachránil malé dítě, unesené skupinou kočujících Romů?

Život někdy dokáže napsat tak zvláštní příběhy, že je těžké jim vůbec uvěřit. Jeden takový, který v roce 1931 vyšel v Lidových novinách, vás seznámí s příběhem chlapce, který díky kočujícím Romům přišel o svůj domov v Německu, ale následně nalezl nový u nás v Bruntále.
Lidové noviny - 1931, autor neuveden.
Rok 1923: Rvačka, která pomohla vyřešit dávnou krádež velké sumy peněz z poštovního vozu: Někdy se může policie snažit sebevíc, ale...

Rok 1923: Rvačka, která pomohla vyřešit dávnou krádež velké sumy peněz z poštovního vozu

Někdy se může policie snažit sebevíc, ale jejich práci nakonec vyřeší až náhoda. Jako například v případě jedné velké loupež peněz z poštovního vozu, při které byli sice pachatelé odhaleni, ale ukradené peníze se záhadně ztratily. Článek z roku 1923 vám prozradí, co přesně se tehdy stalo.
Lidové noviny - 1923, autor neuveden.
Rok 1903: Boj Vídně proti českým školám stál malé české děvčátko život: Rakousko-Uhersko bylo teoreticky zemí, kde měli...

Rok 1903: Boj Vídně proti českým školám stál malé české děvčátko život

Rakousko-Uhersko bylo teoreticky zemí, kde měli Češi i Rakušané stejná práva. Reálný život v monarchii měl ale k takovému postavení daleko. Článek z roku 1903 vám ukáže, čemu tehdy museli Češi žijící ve Vídni čelit a jak za to jedno české šestileté děvčátko zaplatilo životem.
Hlas lidu - 1903, autor neuveden.
Rok 1916: Úředník se chtěl pobavit s mladými děvčaty, dopadlo to ale jinak než čekal: Každý si chce občas užít nějakou zábavu....

Rok 1916: Úředník se chtěl pobavit s mladými děvčaty, dopadlo to ale jinak než čekal

Každý si chce občas užít nějakou zábavu. Vždy je ale potřeba si pořádně rozmyslet, jak a s kým si tu zábavu užít. Jinak totiž můžete dopadnout podobně, jako se to kdysi stalo jednomu úředníkovi z Orlové. Článek z roku 1916 vám o jeho zážitku v Moravské Ostravě prozradí víc.
Lidové noviny - 1916, autor neuveden.
Rok 1905: „A nemohl by místo mě jít do vězení manžel?“: Soudci při své práci jistě vyslechnou nebo i...

Rok 1905: „A nemohl by místo mě jít do vězení manžel?“

Soudci při své práci jistě vyslechnou nebo i zažijí řadu zajímavých historek. Článek z roku 1905 vám ukáže, co se tehdy stalo po vynesení rozsudku v Bavorsku.
Národní listy - 1905, autor neuveden.
Rok 1929: Proč zubař zavraždil svou ženu? Důvodem byly brambory!: Brambory kdysi zachránily Evropu před hladomorem....

Rok 1929: Proč zubař zavraždil svou ženu? Důvodem byly brambory!

Brambory kdysi zachránily Evropu před hladomorem. Jak vám ale ukáže článek z roku 1929, tak kromě toho mají na svědomí i minimálně jednu mrtvou manželku. Zajímá vás, o co tehdy šlo a zda to byla zákeřná vražda (jak tvrdí svědci i důkazy), nebo jen nešťastná náhoda (jak tvrdí manžel)?
České slovo - 1929, autor neuveden.
Rok 1903: Tureckému velvyslanci nafackoval jeho osobní lékař. Proč k tomu došlo?: Řešit problémy násilím jistě není správné....

Rok 1903: Tureckému velvyslanci nafackoval jeho osobní lékař. Proč k tomu došlo?

Řešit problémy násilím jistě není správné. Ale jsou situace, kdy se člověk prostě již nedokáže udržet a „začnou létat facky“. Zajímá vás, proč dal tureckému velvyslanci čtyři pořádné facky jeho osobní lékař? Článek z roku 1903 vás s touto podivnou historkou seznámí.
Národní listy - 1903, autor neuveden.
Rok 1909: Smutná historka o chudém výherci loterie, bicyklu a spravedlnosti: Říká se, že spravedlnost je slepá. Také se ale...

Rok 1909: Smutná historka o chudém výherci loterie, bicyklu a spravedlnosti

Říká se, že spravedlnost je slepá. Také se ale říká, že šaty dělají člověka. Humoristický článek z roku 1909 o výhře v loterii, kole a policii vám ukáže, které z těchto dvou přísloví platí častěji.
Humoristické listy - 1909, autor Lapicr.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 | 5 další
Celkem 17 stránek, zobrazit poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.