Drzý útěk vlastizrádce z vězení, pomáhal mu v tom samotný Bůh
[ téma: 1865, Itálie, vlastizrada, víra, vězení, trik, podvod ]Vlastizrada je vážný zločin, za který člověk jistě patří do vězení. Jak vám ale ukáže článek z roku 1865, tak s velkou dávkou fantazie a drzosti může člověk uniknout z vězení i s takto vážným obviněním. Zajímá vás, co přesně se kdysi v jednom italském vězení odehrálo?
Národní listy - 1865, autor neuveden.Rok 1936: Smrt a zničený život jako tragický důsledek aprílového žertu
[ téma: 1936, apríl, vražda, smrt ]Aprílové vtípky mohou být veselé, ale někdy také dost zákeřné. A někdy mohou také vést k velmi tragickým koncům. Jeden takový smutný aprílový žert vám přiblíží historický článek z roku 1936.
Moravský večerník - 1936, autor n.Rok 1934: Smutný případ otevřel otázku existence vězení pro dlužníky
[ téma: 1934, vězení, dluh, peníze, Anglie, smrt ]Je správné zavírat lidi do vězení jen proto, že nedokážou zaplatit svůj dluh? V Anglii bylo něco podobného dlouhou dobu něčím zcela běžným. Historický článek z roku 1934 vás ale seznámí se smutným případem, díky kterému se o smyslu vězení pro dlužníky začalo v Anglii diskutovat.
Národní listy - 1934, autor neuveden.Rok 1931: Lynčování na Šumavě skočilo dvojnásobnou vraždou, viníci ale potrestání nebudou
[ téma: 1931, vražda, Šumava, trest, soud, lynč, lynčování ]Když se řekne lynč nebo lynčování, tak vás možná napadne doba pistolníků na divokém západu a nebo „spravedlnost“ v době otrokářství. Jak vám ale ukáže článek z roku 1931, tak podobné divoké popravy bez soudu se občas odehrávaly i u nás. Zajímá vás, kdo se tehdy na Šumavě stal obětí lynče a proč pravděpodobně nebudou žádní účastníci této vraždy potrestáni?
Lidové noviny - 1931, autor gelRok 1900: Krvavý konec návštěvy mladého muže u své tchyně
[ téma: 1900, přepadení, tchyně, rvačka, nůž ]Vztahy s tchyní jsou snad odjakživa námětem velké řady vtipů a nejrůznějších historek. Historický článek z roku 1900 vás ale seznámí s událostí, která rozhodně k smíchu nebyla. Jak to skončilo, když tehdy ve Střešovicích na rodinné návštěvě zeť vytáhl nůž na svou tchyni a následně i na švagrovou?
Národní listy - 1900, autor neuveden.Rok 1936: Vražedný zvyk afrického kmene, který zastavila až britská armáda
[ téma: 1936, Afrika, zvyky, vražda, tradice ]Život v Africe se může zdát jako romantické dobrodružství, ve skutečnosti tam ale často jde o život. A nemusí zdaleka jít jen o nebezpečné šelmy nebo jedovaté hady či hmyz. Článek z roku 1936 vás seznámí s tím, jaké problémy týkající se brutálních afrických tradic tehdy musel v africké kolonii řešit komisař Montgomery.
Pozor - 1936, autor neuveden.Legendární ženské vězení, ve kterém byla vězněna a popravena špionka Mata Hari
[ téma: 1938, vězení, ženy, poprava, Mata Hari, Paříž, Francie, revoluce ]Jak to fungovalo v ženské věznici Saint Lazare v Paříži, nechvalně známé už od dob Velké francouzské revoluce? Historický článek z roku 1938 vás s historií věznice, jejím fungováním i nejznámějšími vězněnými ženami seznámí.
Národní listy - 1938, autor L. H.Rok 1898: Opilecká rvačka, kterou skončila koleda „tří králů“ v Praze
[ téma: 1898, koleda, Tři králové, tradice, rvačka, výtržnost, ostuda, alkohol ]Tři králové, obcházející touto dobou města a vybírající peníze na nějakou dobrou věc, patří již dlouhá léta k naší národní tradici. Občas se to ale „trošku nepovede“. Historický článek z roku 1898 vás seznámí s tím, jak tehdy skončila koleda Kašpara, Melichara a Baltazara, kteří to při svém koledování trošku přehnali s alkoholem.
Národní listy - 1898, autor neuveden.Rok 1911: Pedofil propuštěný z vězení opět zabíjel, obětí byl malý chlapec
[ téma: 1911, vražda, zneužívání, pedofil, zločin, Litovel, Mírov, vězení ]Mnozí lidé mají díky médiím pocit, že dnešní doba je plná dříve neznámé zločinnosti. Jak vám ale ukáže článek z roku 1911, tak špatní lidé páchající špatné věci tu rozhodně byli i dříve. Text vám detailně přiblíží tragický případ z okolí Litovle, kdy pedofil propuštěný z Mírova zabil a pohlavně zneužil malého chlapce.
Pozor - 1911, autor neuveden.Jak Němci před 200 lety trestali nejtěžší zločince? Posílali je do ciziny na místo horší než nejtěžší vězení!
[ téma: 1890, zločin, trest, Sibiř, Prusko, Německo, car, gulag ]Jak potrestat ty nejhorší zločince, kteří jsou schopní utéct z vězení a znovu páchat své zločiny? V dávném Prusku (dnes Německu) to tehdejší král Fridrich Vilém III. moudře vyřešil dohodou s ruským carem a zločince posílal na místo ještě horší, než to nejhorší pruské vězení. Historický článek z roku 1890 vám o tom prozradí víc.
Lidové noviny - 1890, autor neuveden.