Rok 1928: Příliš pomalá jízda autem je nebezpečná! Poučí se z toho naše města?

rubrika: historické články / automobily a motocykly, původně vyšlo: Lidové noviny - 1928, autor J. S.
Sice to řada řidičů příliš nedodržuje, ale dopravní předpisy nařizují maximální povolenou rychlost jízdy zcela jednoznačně. Minimální rychlost jízdy ale většinou přesně definována není. Přitom jak vám ukáže článek z roku 1928, tak příliš pomalá jízda může být podobně nebezpečná, jako jízda nepřiměřeně rychlá. Nemělo by se to změnit?
Následující text pochází z roku 1928

Nebezpečí pomalé jízdy.

Přišla doba, kdy musí býti plné věnována pozornost jak nejvyšší, tak nejnižší dovolené rychlostí automobilů, to je tenor zprávy Chicagské Assocition of Commerce o automobilové frekvenci v tomto městě.

Po důkladném studiu velikosti frekvence a rychlosti na množství ulic v Chicagu a silnic v okolí tohoto města, prováděném Alb. Russell Ershinovou kanceláří pro výzkum pouličního ruchu, zpráva, která odsuzuje přemrštěné rychlosti a nedbalost šoférů, ukazuje, že vůz pomalu jedoucí nejen zadržme celou pasáž, ale stává se i příčinou vážných neštěstí.

Stejnoměrnost rychlosti jest velmi důležitý činitel v pravidelnosti dopravy, praví se doslovně ve zprávě, a pravidelnost a rychlost toku dopravního zajišťuje dopravu, Mírou Chicago a jeho okolí potřebuje. Řidič, který jede na důležitých silnicích nebo ulicích hlemýždí rychlostí 5 nebo 10 mil za hodinu (1½—15 km za hodinu), měl by se státi předmětem soudního řízení. Když ulice jsou naplněny vozidly, pomalý řidič zdržuje všechny následující a bezděky se stává příčinou mnoha neštěstí tím, že nutí ostatní jej předjížděli.

Zpráva ukazuje, že mezí výstředně pomalým řidičem a nebezpečně rychlým jest někde střední rychlost, umožňující klidný tok dopravy a minimum nehod.

Zdá se, že by nebylo na škodu, kdyby si tuto věc uvědomily mnohé venkovské obce naše a zrevidovaly svá nařízení, omezující rychlost automobilů na 5 nebo 10 km za hodinu.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1928, autor J. S.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. února 2024


Diskuze k článku „Rok 1928: Příliš pomalá jízda autem je nebezpečná! Poučí se z toho naše města?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.