Rok 1900: Jak brzdí vlak? Originální test, kterým císař otestoval kvalitu nových vlakových brzd

rubrika: historické články / železnice, původně vyšlo: Hasičský kalendář rodinný na obyčejný rok - 1900, autor neuveden.
Rychle a bezpečně zastavit rozjetý vlak je důležitý úkol a proto je vždy potřeba nový typ vlakových brzd pořádně vyzkoušet. Článek z roku 1900 vám seznámí s originálním a odvážným způsobem, jakým se účinnost nových vlakových brzd tehdy rozhodl otestovat brazilský císař.
Následující text pochází z roku 1900

Vynálezcova zkouška ohněm.

Jistý mladý inženýr vyžádal si kdysi dovolení k audienci u brasilského císaře Don Pedra, jemuž sdělil, že vynalezl přístroj, jímž lze lokomotivu v nejrychlejší jízdě rázem zastaviti.

Císař svolil, aby s lokomotivou a s jeho salonním vozem byla učiněna zkouška, při čemž si vymínil, že sám dá při jízdě náhle znamení k zastavení. V určitý den císař vstoupil do svého salonního vozu, kdežto inženýr zaujal místo na lokomotivě, a jízda počala.

Z počátku šla volným tempem, brzy však rychlosti přibývalo až lokomotiva uháněla s větrem o závod. Ujíždělo se už hodnou dobu s touto báječnou rychlostí, císař však stále nedával znamení k náhlému zastavení, tak že inženýr už myslil, že vznešený jeho pasažér snad zdřiml.

Dojeli právě k zatáčce, když tu inženýr v největším záhybu náhle zpozoroval téměř málo kroků před sebou na kolejích ohromný balvan. Zachovav v leknutí přece duchapřítomnost, inženýr střelhbitě chopil se táhla brzdy a mocným trhnutím je převrátil, tak že supající obr zastavil se sotva metr daleko od hrozící katastrofy.

Tu vystrčil Don Pedro hlavu z okna a tázal se inženýra po příčině náhlého zastavení. Tento pod dojmem náhlého ohromení ukázal mlčky na překážku. Císař se usmál a pravil: »Dobře jste obstál při zkoušce. Ale teď jen skálu odhoďte s kolejí«.

Inženýr pustil tedy zvolna páru a vjel opatrně do skály, která k jeho velikému překvapení se rozpadla v hromadu prachu. Císař nechal totiž zhotovit umělou skálu z obyčejného škrobu, tu pak v noci před zkouškou dal podložiti na nejnebezpečnější místo na trati.

Za svůj vynález i za svoji duchapřítomnost byl pak inženýr náležitě odměněn.


Původní zdroj historického článku:
Hasičský kalendář rodinný na obyčejný rok - 1900, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
25. dubna 2023


Diskuze k článku „Rok 1900: Jak brzdí vlak? Originální test, kterým císař otestoval kvalitu nových vlakových brzd“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.