Rok 1908: Kde v Evropě žijí nejhezčí ženy? Výsledek výzkumu univerzity v Německu byl jasný: jsou to Češky!

rubrika: historické články / věda a výzkum, původně vyšlo: Světozor - 1908, autor neuveden.
Mnoho národů si myslí, že právě jejich ženy jsou ty nejkrásnější na světě. Jistá německá univerzita se proto rozhodla tento problém prozkoumat vědecky a hledala, kde se rodí nejkrásnější Evropanky. Článek z roku 1908 vám ukáže, k čemu tehdy výzkumníci došli i co k tomu s ohledem na tehdejší napjaté vztahy mezi Čechy a Němci nezapomenuli dodat.
Následující text pochází z roku 1908

O ženské kráse

Cenou poctěná anglická kráska, jež společnou komisí Anglie i Ameriky — Amerika byla stranou vyzývající — mezi 15.000 uchazeček za nejkrásnější ženu celé Anglie byla prohlášena (Amerika tedy zde podlehla), ukazuje nám pravý ovšem velice zjemnělý a ušlechtilý typ anglický.

Mezi všemi podmínkami dokonalosti a krásy lidského těla jest, aby ráz národa při tom úplně byl zachován a representován, a ideál krásy značí jakési zjednodušení rázu národního až po nejzazší mez. Každý národ vidí ideál krásy v příslušníku svém — a čím zachovalejší race ta, tím rázovitější. Tím markantnější jsou národní rysy i při výslednici takovýchto závodů.

Se stanoviska absolutního nemusí tedy býti kráska taková ani jednou z nejpřednějších v pojmu krásy, a čím se pojem ten šíří, čím více národů do srovnání se béře, tím různější a zajímavější může býti výsledek.

Tak před několika lety podjala se lékařská fakulta berlínská měřením 1000 příslušníků ženských z každého národa, kteří se jí náhodou do rukou dostanou (zvláštního úmyslu a výběru již před tím býti nesmí), určití střední typ evropský a tak ukázati, která národnost jest vlastně nejkrásnější — aspoň pokud se týče jejích žen.

Výsledek je svrchovaně překvapující — byl to typ Češky, odpovídající nejvíce ideálu krásy středoevropské.

Její rozměry a linie obličeje i těla odpovídaly nejvíce průměru, střední číslici při výslednici měření - což lékařská fakulta berlínská veřejně prohlásila, nemohouc si odpustiti ovšem aspoň to, že tvrdila, že prý Češka taková musí míti v sobě alespoň trochu „ušlechtilé“ krve německé!!

Příliš pyšní však tím býti nemusíme — viděti, kterak náš ženský typ pozbyl již své rázovitosti a přizpůsobil se průměru.


Původní zdroj historického článku:
Světozor - 1908, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
31. května 2023


Diskuze k článku „Rok 1908: Kde v Evropě žijí nejhezčí ženy? Výsledek výzkumu univerzity v Německu byl jasný: jsou to Češky!“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.