Vědci v roce 1934 objevili skutečnou „hvězdu smrti“. Co nás před ní ochrání?

rubrika: historické články / věda a výzkum, původně vyšlo: Pozor - 1934, autor neuveden.
Když se řekne „Hvězda smrti“, tak vás pravděpodobně jako první napadne legendární filmová série Hvězdné války / Star Wars. Článek z roku 1934 vám ale ukáže, že se tento termín používal minimálně deset let předtím, než se autor příběhů z daleké galaxie George Lucas narodil. Zajímá vás, co si tehdy od vědců vysloužilo pojmenování „hvězda smrti“?
Následující text pochází z roku 1934

Smrtící světlo hvězd

Objev »hvězd smrti«, jež vyzařují světlo, jehož paprsky by zničily veškeren život na zemi — kdyby k ní ovšem mohly proniknouti - byl učiněn v těchto dnech Smithsoceánským ústavem ve Washingtonu, v němž také pracuje — ovšem v jiném oboru (v antropologii) — také náš věhlasný čsl. americký učenec Aleš Hrdlička.

Ohromná sprcha těchto paprsků, vysílaná oněmi hvězdami, pozůstává ponejvíce z ultrafialových paprsků velmi krátkého výchvěvu. Podobné radiace jsou vyzařovány i sluncem. Smrtelné paprsky jsou ale vymýceny slojí ozonu, který leží vysoko v zemské atmosféře. Snad veškeré hvězdy, jež se nám jeví v modravé barvě, patří k tomuto smrtícímu typu.

Tyto hvězdy jsou třikrát tak žhavé jako slunce, poskytují však pramálo životodárných ultrafialových horských paprsků jako slunce, jež udržuje na zemi život. Tyto nové objevy byly učiněny na největší americké observatoři Mount Wilson ve státe Kalifornia doktorem Charles Abbottem, tajemníkem Smithsoceánského ústavu a jeho asistentem Aldrichem.

Za pomoci moderních přístrojů, jimiž se dají docíliti jemná měření, oba učenci zjistili energii výchvěvu různých délek a také zjistili barvy radiace různých druhů hvězd. Typickou »hvězdou smrti« na příklad je Rigel při levém úpatí v souhvězdí Orion.

Na této hvězdárně v Kalifornii jsou montovány další nejmodernější přístroje a celková vnitřní zařízení budou skončena r. 1935. Bude zde na příklad čočka, jež zachytí asi 2,000.000-kráte tolik světla jako lidské oko.


Původní zdroj historického článku:
Pozor - 1934, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
30. října 2023


Diskuze k článku „Vědci v roce 1934 objevili skutečnou „hvězdu smrti“. Co nás před ní ochrání?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.