Nástroje stavitelů pyramid.
Nechť i znamenité ty práce kamenické starých Egypťanů až na naše časy se zachovaly, přece nedostalo se nám ani sebe menší zprávičky, kterých pomocných prostředků a strojů upotřebovali, aby tvrdou tu látku v tak dokonalém způsobu spracovali, jaký až do dnes na nich spatřujeme.
Znamenitý jeden badatel, V. M. Flinders Petrie se o to pokoušel, i poštěstilo se mu z napolo hotových a nepodařených, odhozených kusů dokázati, že Egypťané tvrdé kameny jednak rovnými aneb obloukovitými pilami, jakož i silnými a rourovitými nebozezy spracovali, jichž zuby a ostří z drahokamů sestávaly.
Taktéž jsou hieroglify do kamene vryty nástrojem, jehož hroty musely býti tvrdší nežli kámen. Pokusy na zkoušku činěné dosvědčují, že k tomu pouze démant jest způsobilý.
Upotřebení diamantové pily poznáno bylo na žulové rakvi velké pyramidy v Gizehu, na níž viditelno jest, že pila dvakráte šikmo zajela.
Velmi krásné výtvory staroegyptského umělého soustruhování do kamene nalezají se dále v britském museu, mezi nimiž zvláště do očí pozorovatele padne vasa, jejíž stěnová tlouštka na krku pouze ¾ mm. obnáší, ačkoliv vasa z velmi tvrdého kamene jest vyrobena.
V nejnovější době vynalezeny do kamene vrtací stroje, jichž nebozezy dole na špičce černými démanty jsou posázeny a můžeme v ohledu tom poukázati na hlubokou díru v Čechách, kterou dala rakousko-uherská státní železniční společnost u Českého Brodu v pískovci t. zv. »červeného umrlce« provrtati.
— Jest, tudíž tento způsob vrtání vlastně obnovením vynálezu, již za nejstarších časů Egypťanům známého, avšak z dob těch ztraceného, čemuž dosvědčují jednotlivé hieroglify, na nichž nepopiratelně vrtání démantem poznati lze.
Pro horníky jest nález tento nesmírné ceny a upotřebení jeho na pravém místě poskytne ještě mnohý užitek a tak mnohý ještě důl nyní ladem ležící se jim otevře.
témata článku:
Diskuze k článku „Jaké je tajemství stavby egyptských pyramid? Diamanty!“