Rok 1935: První úspěšné testy vojenských dronů, schopných bombardovat vzdálené cíle

rubrika: historické články / válka, zbraně a vojenství, původně vyšlo: Lidové noviny - 1935, autor fk.
Bezpilotní letadla, dnes často označovaná jako drony, ukazují své velké vojenské využití v současném konfliktu na Ukrajině. Jak vám ale ukáže článek z roku 1935, tak dálkově navigované drony se schopností automatického letu řízeného „robotem“ nejsou žádnou novinkou. Zajímá vás, co tehdejší vojenské drony dokázaly a jaké se plánovalo jejich vojenské využití?
Následující text pochází z roku 1935

Bezdrátové řízení válečných strojů

Bezdrátové řízení letadel, se kterým se konají již delší dobu úspěšné pokusy, z nichž největší pozornost vzbudilo americké letadlo, opatřené robotem k řízení, které vydrželo půl deváté hodiny ve vzduchu.

Právě tato kombinace bezdrátového řízení letadla s automatickým řízením vzbudila oprávněnou pozornost, zvláště mezi vojenskými odborníky. Lidský materiál znamenal totiž ve válečných letadlech, zvláště bombardovacích, zbytečnou přítěž, a nejsnáze zranitelnější místo, skutečnou to Achillovu patu této nejmodernější zbraně!

Je nasnadě, že vyřaděním člověka z řízení bombardovacích letadel a jeho nahrazením »robotem«, přijímajícím bezdrátové rozkazy od pozorovatele, letícího třeba ve stratosférickém letadle, nezranitelném protiletadlovou obranou, zvýšila by se účinnost letectva neobyčejně.

Bombardovací letadla, řízená radiovými roboty, byla by vlastně řiditelnými vzdušnými torpédy, jejichž sestřelením nad místem cíle nemělo by vlastně obranného účinku, neboť pádem letadel s pumami na cíl byl by vlastně urychlen jejich úkol.

Nálet podobných bombardovacích letounů znamenal by sice zničení celé letky, ale zároveň i zkázu napadeného místa, o němž by přineslo zprávu stratosférické letadlo, vezoucí velitele útoku a příslušné vysílací přístroje.

Je nasnadě, že podobná kombinace je možná i s tanky, řízenými letadly pomocí radiových vln, s torpedy válečných lodí, ba i snad se střelami dalekostřelných děl, zkrátka, není skoro zbraně, která by se nedala automatickými obsluhovacími přístroji čili vhodnými roboty přizpůsobit k ovládání radiovými vlnami.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1935, autor fk.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
29. srpna 2023


Diskuze k článku „Rok 1935: První úspěšné testy vojenských dronů, schopných bombardovat vzdálené cíle“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.