Historický obrázek kolorovaný serverem Bejvávalo.cz, původní autor neznámý.
Válečné relikvie.
V Anglii vyvinul se již nyní čilý obchod s památkami z války v jižní Africe. Skorem všem raněným, vracejícím se z bojiště do Anglie, platí se značné ceny za válečné relikvie, na příklad za prostřelené šaty aneb součásti výstroje.
Jakýs obchodník s raritami má značné zakázky od hostinských v severní Anglii, rovněž docházejí četné zakázky od majitelů krámů v Londýně. »Rád bych koupil stokráte tolik válečných relikvií, než v tu chvíli lze dostat,« pravil jeden z agentů, byv tázán na tento obchod, »neboť mám vskutku neuvěřitelný počet zakázek.
Jediným mým přáním by bylo, abych měl vlastní svoje agenty v jižní Africe a vím, Že jiné londýnské firmy již tak učinily. Za polnici a revolver vojáka, o jehož hrdinském činu časopisy přinesly zprávu, byla telegraficky nabídnuta značná suma. Nejpodivnější však jest, že jsem dostal zakázky z Brusselu a z Paříže, jakož i velmi značnou zakázku od majitele tingl-tanglu v Antverpách.
Sluhovi důstojníka, jenž na počátku války padl, nabídnuto za uniformu, již jeho pán měl v osudný den na sobě, 20 l. št. Zakázky válečných relikvií, jež jsme, můj bratr a já, dostali, páčí se celkem as na 3000 l. št.«
Poznámka Bejvávalo.cz
Chcete mít lepší představu o tehdejších cenách válečných suvenýrů? Podle Bank of England odpovídá 1 libra šterlinků z roku 1900 zhruba dnešním 101 britským librám, což je podle aktuálního kurzu přibližně 3000 korun.
V dnešních cenách tedy nabídka kupce za prostřelenou uniformu, zmíněnou na konci historického článku, odpovídá zhruba částce 60 000 Kč. Celkový obrat za válečné suvenýry byl pak v dnešní hodnotě 9 milionů korun!
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1900: Jak se bohatne na krvavých suvenýrech z války?“