Rok 1900: Jak se bohatne na krvavých suvenýrech z války?

rubrika: historické články / válka, zbraně a vojenství, původně vyšlo: Národní listy - 1900, autor neuveden.
Válka je strašná věc, přesto ale fascinuje mnoho lidí, kteří jí mohou nezúčastněně pozorovat z bezpečné vzdálenosti. Dodnes fungujícím oborem, který této podivné lidské záliby využívá, je obchod s válečnými suvenýry. Zajímá vás, jak se památkami na smrt ve válce obchodovalo v roce 1900 a kolik peněz se na takových suvenýrech dalo už tehdy vydělat?
Následující text pochází z roku 1900

Válečné relikvie.

V Anglii vyvinul se již nyní čilý obchod s památkami z války v jižní Africe. Skorem všem raněným, vracejícím se z bojiště do Anglie, platí se značné ceny za válečné relikvie, na příklad za prostřelené šaty aneb součásti výstroje.

Jakýs obchodník s raritami má značné zakázky od hostinských v severní Anglii, rovněž docházejí četné zakázky od majitelů krámů v Londýně. »Rád bych koupil stokráte tolik válečných relikvií, než v tu chvíli lze dostat,« pravil jeden z agentů, byv tázán na tento obchod, »neboť mám vskutku neuvěřitelný počet zakázek.

Jediným mým přáním by bylo, abych měl vlastní svoje agenty v jižní Africe a vím, Že jiné londýnské firmy již tak učinily. Za polnici a revolver vojáka, o jehož hrdinském činu časopisy přinesly zprávu, byla telegraficky nabídnuta značná suma. Nejpodivnější však jest, že jsem dostal zakázky z Brusselu a z Paříže, jakož i velmi značnou zakázku od majitele tingl-tanglu v Antverpách.

Sluhovi důstojníka, jenž na počátku války padl, nabídnuto za uniformu, již jeho pán měl v osudný den na sobě, 20 l. št. Zakázky válečných relikvií, jež jsme, můj bratr a já, dostali, páčí se celkem as na 3000 l. št.«


Poznámka Bejvávalo.cz
Chcete mít lepší představu o tehdejších cenách válečných suvenýrů? Podle Bank of England odpovídá 1 libra šterlinků z roku 1900 zhruba dnešním 101 britským librám, což je podle aktuálního kurzu přibližně 3000 korun.

V dnešních cenách tedy nabídka kupce za prostřelenou uniformu, zmíněnou na konci historického článku, odpovídá zhruba částce 60 000 Kč. Celkový obrat za válečné suvenýry byl pak v dnešní hodnotě 9 milionů korun!


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1900, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
10. ledna 2024


Diskuze k článku „Rok 1900: Jak se bohatne na krvavých suvenýrech z války?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.