Předpovědi leteckých odborníků z roku 1930: Kdy budeme létat rychlostí 1000 km/h a jak budou taková letadla vypadat?

rubrika: historické články / letectví a vzduchoplavba, původně vyšlo: Národní listy - 1930, autor vhz.
S rozvojem letectvím je nerozlučně spjatá snaha „výše a rychleji“. Jeden z cílů této snahy bylo v minulosti překonání rychlosti 1000 km za hodinu. Zajímavé názory leteckých odborníků na dosažení této rychlosti vám přináší článek z roku 1930. Sami si můžete srovnat, v čem měli pravdu. Dnes taková rychlost už není problém, nicméně po krátkém období nadzvukových strojů Concorde a Tupolev Tu-144 je stále vyhrazena jen nejrychlejším vojenským strojům.
Následující text pochází z roku 1930

K 1000 km v hodině: Kdy a jak bude dosaženo této rychlosti?

Oznámili jsme 8. února, že L. Blériot vypsal čestnou cenu v hodnotě 100.000 fr pro toho, kdo první dosáhne na avionu hodinové rychlosti 1000 km.

Připojili jsme i mínění francouzských znalců o tomto úkolu. Dnes zaznamenáváme další francouzské úsudky, které nejen, že problém uznávají za řešitelný, nýbrž i praví, kdy 1000 km bude možno dosáhnouti.

Henry Farman: „Jsme u 500 km. Stanoviti, kdy bude dosaženo 1000 km v hodině, jest nesnadno. Myslím, že to bude za deset let ve velkých výškách, 12—13.000 m nejméně.“

L. Bréguet napsal spis „Problém největších rychlostí na letadle“; myslí, že za dvě nebo tři leta bude dosaženo 1000 km v hodině. Je to otázkou peněz, a proto se tomu nikdo vážně nevěnuje už nyní. Předpokládajíc, že letadlo o měnitelné nosné ploše letí nízko a že váží 1 kg na 1 ks, možno dosíci za dnešního stavu 800 km/hod. Jestliže by šlo o letadlo s neměnitelnou nosnou plochou, dospělo by se k 600 km/hod.

Létá-li se výše a výše, díky suralimentaci motoru, rychlost vzrůstá. Ve výši 6000 m by byla 900 km a vystoupí-li se výše, 1000 km. Letadla schopná takových rychlostí, zdají se ještě poněkud excentrickými nezasvěcencům, kteří nevidí praktického zájmu. Vidím tato letadla spíše tvaru ryby s křídly než tvaru ptáka. Jakmile s velikými fondy se řádně bude řešiti problém konstrukcí speciálních letadel, rozluštění bude nalezeno velmi rychle.

Burgeois, ředitel administrativy Aerol. de France, praví: Za dnešního stavu aerodynamiky je možno pomýšleti na theoretické studování velmi dokonalého a silného letadla, schopného 1000 km. Z výměny mínění mezi členy aviatické komise (Aerol. de France) plyne — jak se zdá — že praktické uskutečnění takové rychlosti musí býti hledáno ve vysokých vrstvách atmosféry. Kde odpor vzduchu je velmi zmenšen. Konstrukce a seřízení takového letadla bude vyžadovati jistě doby (dvou nebo tří let nejméně).

Couhe, ředitel v ministerstvu vzduchoplavby, míní na základě vzrůstu rychlosti v posledních letech, že není nemožno v budoucnosti nepříliš daleké létali rychlostí 1000 km. Bude toho dosaženo, až bude zkonstruován motor, pracující normálně ve velmi velkých výškách, kde hustota vzduchu je menší. Bude třeba dbáti, aby motoru v těchto výškách byla zachována jeho síla a vytvořiti zvlášt ním způsobem kabinu letadla. „Myslím, že za nedlouho se bude létati ve velmi velkých výtkách.“

Základním motivem všech optimistických úsudků — jak vidno — jest let ve velmi vysokých vrstvách atmosféry.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1930, autor vhz.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
19. září 2023


Diskuze k článku „Předpovědi leteckých odborníků z roku 1930: Kdy budeme létat rychlostí 1000 km/h a jak budou taková letadla vypadat?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.