Ochrana proti zlodějům.
Bezpečnostní opatření vůči zlodějům a lupičům jsou v Americe mnohem rozšířenější nežli u nás.
To z té příčiny, že tam není dosti laciných sil ku hlídání, a také policejní zřízení neposkytuje valné bezpečnosti. Zvláště jsou to města na západě, jež vyvinutým lupičstvím jsou pověstná.
Jedno z nejnovějších zařízení bezpečnostních dal zhotoviti jistý zlatník v Chikagu. Na zdi domu, obrácené do ulice, umístěn jest veliký elektrický zvonek a pod ním nápis: »Zvon tento zazní v případě loupežného přepadení.«
Potřebný proud dodává silná baterie galvanická. Řada tlačítek v krámě umístěných jest s baterií a se zvonem ve vodivém spojení. Tlačítka jsou na různých místech upevněna, aby přepadený vždy měl dosti času stisknutím knoflíku zvonek v činnost uvésti. I při slabém stisknutí knoflíku dá se zvonek do hlasitého zvonění, že i v sousedních ulicích je ho slyšeti.
— Bližšího popisu celého zařízení jsme se nedověděli. Patrně však je věc tak zařízena, aby stisknutím kteréhokoli knoflíku byla otevřena cesta proudu baterie nejdříve k elektromagnetu, který přitáhnuv kotvu způsobí stálé spojení téže baterie se zvoncem. Zvonec pak zní tak dlouho, pokud s věcí obeznalý nevpraví kotvu do původní polohy.
Rozumí se, že dráty, proud vodící, baterie a elektromagnet s kotvou musí býti neznalci nepřístupně umístěny, aby jejich poškozením nebyl účel celého zařízení v nivec uveden.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1897: Jak může elektřina pomoci proti zlodějům?“