První elektrická kalkulačka z roku 1910

původně vyšlo: Lidové noviny - 1910, autor neuveden.
Před několika dny zemřel Sir Clive Sinclair, legendární britský vynálezce, médii chybně označovaný za tvůrce první přenosné elektronické kalkulačky. Pokud vás zajímá praprapředek dnešních kalkulaček, tak vám ho představí článek z roku 1910.


Elektrická mathematika.

Logarithmické pravítko, kterým lze snadno a rychle násobit, dělit, umocňovat a odmocňovat, je přístrojem, který technikové už po léta používají při svých výpočtech a který není ani v jiných kruzích zcela neznám a může být používán i těmi, kteří nemají o logarithmech ani ponětí, byť by u nich s počátku tento jednoduchý aparát budil velký obdiv.

Mnohem většího obdivu zasluhuje však přístroj, o němž sděluje bližší zprávu anglická revue »Electricain«; přístrojem tím lze řešit elektrickou cestou rovnice vyššího stupně. Konstruktéři Rusell a Wright sestrojili aparát, který na základě principu Wheatstonova můstku, cestou zcela mechanickou podává reelní řešení algebraických rovnic.

Podrobné popisování aparátu vedlo by příliš daleko. Aparát může být v praxi prospěšný při řešení stejně stavěných a často se vyskytujících rovnic, ale v jednotlivých případech vede známé algebraické přibližné řešení rychleji k cíli.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1910, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
20. září 2021


Diskuze k článku „První elektrická kalkulačka z roku 1910“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.