4 výhody (a 4 nevýhody) zářivek

článek je inzerce, nejde o historický text
Zářivka je nízkotlaká rtuťová výbojka (uzavřená trubice naplněná směsí různých par a plynů), která se používá jako světelný zdroj. U uživatelů je oblíbená díky delší životnosti a menší energetické spotřebě, než nabízejí klasické žárovky. Posviťme si na tento světelný vynález.

Princip zářivky tkví v zářivkovém tělese – dlouhé skleněné trubici se žhavicími elektrodami, která je naplněná rtuťovými parami a vzácnými plyny (argonem a neonem).

Chemickou reakcí vzniká takzvaný doutnavý výboj, který produkuje neviditelné ultrafialové světlo. Stěna skleněné trubice je obvykle pokryta luminoforem, který absorbuje vzniklé UV záření a zpět propouští viditelnou světelnou záři. Jaké jsou výhody a nevýhody tohoto zdroje osvětlení?


Výhody zářivek:

1. Životnost je 5–75krát delší (záleží na druhu startéru) než u klasických wolframových žárovek.

2. Zářivky díky své energetické úspoře dosahují energetické třídy B, A a vyšší a uspoří o 80 % více energie než klasické žárovky.

3. V závislosti na druhu luminoforu nabízejí široké spektrum různých barevných modifikací (studená bílá, denní světlo, modrá obloha, teplá bílá, velmi teplá).

4. Neprodukují množství nadměrného tepla.


Nevýhody zářivek:

1. Časté zapínání výrazně snižuje životnost – 8 zapnutí během 24 hodin způsobí, že po 8 000 až 12 000 hodinách světelný tok poklesne o 15 %.

2. Méně kvalitní zářivky nedostatečně tlumí produkci UV záření, které může nevratně poškodit zrak.

3. Zářivky vytvářejí takzvaný stroboskopický jev, a proto je jejich užívání omezené v dílnách s obráběcími stroji. Frekvence světelného toku totiž kvůli přerušovanému světlu způsobuje optický klam, kdy se rotující předmět může jevit jako statický. Tento jev lze potlačit nastavením světel v místnosti na různé frekvence.

4. Zářivky jsou ekologicky závadné, jelikož obsahují rtuť a luminofor, který je toxický. S dosloužilými zářivkami je proto potřeba nakládat jako s nebezpečným odpadem.Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
16. května 2022


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.