4 výhody (a 4 nevýhody) zářivek

článek je inzerce, nejde o historický text
Zářivka je nízkotlaká rtuťová výbojka (uzavřená trubice naplněná směsí různých par a plynů), která se používá jako světelný zdroj. U uživatelů je oblíbená díky delší životnosti a menší energetické spotřebě, než nabízejí klasické žárovky. Posviťme si na tento světelný vynález.

Princip zářivky tkví v zářivkovém tělese – dlouhé skleněné trubici se žhavicími elektrodami, která je naplněná rtuťovými parami a vzácnými plyny (argonem a neonem).

Chemickou reakcí vzniká takzvaný doutnavý výboj, který produkuje neviditelné ultrafialové světlo. Stěna skleněné trubice je obvykle pokryta luminoforem, který absorbuje vzniklé UV záření a zpět propouští viditelnou světelnou záři. Jaké jsou výhody a nevýhody tohoto zdroje osvětlení?


Výhody zářivek:

1. Životnost je 5–75krát delší (záleží na druhu startéru) než u klasických wolframových žárovek.

2. Zářivky díky své energetické úspoře dosahují energetické třídy B, A a vyšší a uspoří o 80 % více energie než klasické žárovky.

3. V závislosti na druhu luminoforu nabízejí široké spektrum různých barevných modifikací (studená bílá, denní světlo, modrá obloha, teplá bílá, velmi teplá).

4. Neprodukují množství nadměrného tepla.


Nevýhody zářivek:

1. Časté zapínání výrazně snižuje životnost – 8 zapnutí během 24 hodin způsobí, že po 8 000 až 12 000 hodinách světelný tok poklesne o 15 %.

2. Méně kvalitní zářivky nedostatečně tlumí produkci UV záření, které může nevratně poškodit zrak.

3. Zářivky vytvářejí takzvaný stroboskopický jev, a proto je jejich užívání omezené v dílnách s obráběcími stroji. Frekvence světelného toku totiž kvůli přerušovanému světlu způsobuje optický klam, kdy se rotující předmět může jevit jako statický. Tento jev lze potlačit nastavením světel v místnosti na různé frekvence.

4. Zářivky jsou ekologicky závadné, jelikož obsahují rtuť a luminofor, který je toxický. S dosloužilými zářivkami je proto potřeba nakládat jako s nebezpečným odpadem.
Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
16. května 2022


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.