Vynálezci TFT displeje obdrželi medaili až roku 2011

článek je inzerce, nejde o historický text
TFT displeje jsou dnes běžnou součástí našich životů. Pokud jste si nedávno kupovali monitor, jistě jste se setkali s označeními TN či IPS. Právě ty značí dvě kategorie TFT displejů. Kde se ale vzaly?

Technologie TFT LCD displeje (Thin-Film-Transistor Liquid Crystal Displej) se vyznačuje sendvičovou strukturou s tekutými krystaly mezi dvěma skleněnými deskami. Dva polarizační filtry, RGB barevné filtry a dvě zarovnávací vrstvy přesně určují, jaké množství světla může projít a jaké barvy vzniknou. Každý pixel v aktivní matici je spárován s tranzistorem obsahujícím kondenzátor, který dává pixelu schopnost držet si svůj náboj. Tolik k technickému popisu. Kde se ale nápad na takový displej zrodil?


TFT LCD vznikly v RCA Laboratories

Za prvním patentem, který dal vzniknout TFT displeji, stojí John Wallmark z RCA. Patent na tenkovrstvý MOSFET si podal v únoru 1957. Jeho myšlenky pak využil Paul K. Weimer, také z RCA, který roku 1962 vyvinul tenkovrstvý tranzistor. Displej s tekutými krystaly (LCD) na bázi TFT byl však vytvořen až roku 1968 Bernardem Lechnerem, opět z RCA Laboratories. A od té doby se TFT displeje začaly šířit do světa.

Zajímavostí ovšem je, že vynález TFT displeje v minulém století nikdo nedokázal plně docenit. Až roku 2011 jeho vynálezci obdrželi medaili IEEE Jun-Ichi Nishizawa. Dnes totiž zcela chápeme, o jak průlomovou novinku tehdy šlo.


Proč jsou TFT displeje dodnes tak populární?

  • Proč se zrovna technologie TFT tak ujala? Důvodů k tomu je mnoho:
  • Vynikající barvy – displej má skvělý jas, kontrast a zářivé barvy.
  • Dlouhá životnost – mnohem delší než u LED displejů.
  • Výběr dotykové technologie – TFT displej se dá sehnat s kapacitním či rezistivním dotykovým panelem.

Žádní duchové – u některých displejů při pohybu zůstává viditelný rozmazaný pohybující se objekt, TFT displeje tímto neduhem netrpí.

Kromě toho všeho jsou TFT displeje cenově dostupné. To z nich dělá skvělou technologii pro monitory, ale i pro nejrůznější projekty jednotlivců s vývojovými deskami.Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
11. dubna 2022


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.