Účinky hypnotismu.
V Norimberku pořádal as po tři neděle jakýs pan Theo Böllert z Heidelberku silně navštěvované produkce s úkazy tak zvaného „zvířecího magnetismu.“
Böllert, jenž dříve býval virtuosem na harfě a divadelním řiditelem, tvrdí, že se svému „umění“ přiučil od známého hypnotiséra Hansena, jehož svého času provázel na cestě po Německu a Rakousku. Brzy po započetí zdejších svých produkcí prováděl též produkce před odborníky lékařskými, aby jim dokázal, že experimenty jeho nejsou žádným švindlem, nýbrž zakládají se pouze na podivných účincích hypnosy.
Podobně jako Hansen, přiměl též Böllert svoje „objekty“, aby v hypnotickém spánku požívali surové brambory, surové listy salátové, ba i stearinové svíčky v domnění, že jedí koblihy, artyčoky a marcipán; několikráte dal též osobám, nalezajícím se v kataliptickém spánku, propíchnout špendlíky rukou, tvářemi atd., aneb dal ji dokonce i hřebíky přibit, aniž takto trýzněni jevili nějakou bolest, aneb i po probuzení, byli si vědomi nějaké bolesti.
Po několika takovýchto představeních Böllertových povstala pojednou oposice se strany lékařů. Několik lékařů uveřejnilo v časopisech prohlášeni, v nichž poukazovali ku nebezpečí hypnotismu pro soustavu nervovou, na možnost otrávení krve při zranění špendlíkem neb hřebíkem na škodlivost požívání nezáživných látek a varovali před dalším opakováním těchto pokusů.
Následek této výstrahy byla však toliko zvýšená návštěva představení Böllertových a to tím spíše, jelikož Böllert nezůstal dlužen odpověď. Lékaři zatím učinili další kroky u úřadů, následkem čehož Böllertovi především nařízeno, aby upustil od experimentů se syrovými brambory a steariuovými svíčkami, jakož i propichování špendlíky a hřebíky.
V páteční schůzi magistratu pak bylo usnešeno, aby Böllert, (jenž prý v jednom hostinci byl hypnotisoval mladého muže proti jeho vůli) byl vyzván, aby předložil svoje papíry a vykázal se úředním povolením, prozatím, aby produkce jeho byly zakázány a usnesení to, aby oznámeno bylo magistratům okolních měst a okresním úřadům.
„Zázračnému muži“, jehož co den navštěvují v jeho hotelu nemocni všeho druhu; usnesení toto as mnoho vadit nebude, neboť vydělal v Norimberce hezké peníze a byl by beztoho šel zas o dům dále.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1886: Lékaři žádají zákaz veřejných vystoupení úspěšného hypnotizéra“