Rok 1909: Zásoby uhlí dochází, co nejdříve za něj musíme najít náhradu!

původně vyšlo: Lidové noviny - 1909, autor neuveden.
Před sto lety bylo uhlí stejně důležité, jako je pro nás dnes důležitá ropa a plyn. Článek z roku 1909 vám ukáže, jak to tehdy vypadalo se světovými zásobami uhlí a proč už tehdy odborníci upozorňovali na nutnost hledat místo fosilních paliv alternativní zdroje energie.


Náhrada za uhlí.

Statistika vypočítává, že na celém světě dobude se okrouhle 941 milionů tun uhlí.

Stojí-li tuna uhlí průměrně 9 korun, obnáší hodnota celé produkce uhelné 8469 milionů korun. Při stále vzrůstající spotřebě namanuje se otázka, jak dlouho ještě vydrží zásoby uhlí, jak rozsáhlá jsou ložiska uhelná a jak hluboko jest možno uhlí dolovati.

Nejhlubší šachta měří 2000 m. Je v severním Slezsku. Za normální hloubku možno však považovati hloubku toliko 1500 metrů. Za těchto předpokladů tvrdí znalci, že uhlí bude vyčerpáno ve střední Francii, Čechách, Sasku a severní Anglii za 100 až 200 let v ostatních pánvích anglických, ve Waldenburgu, v revíru železářském v Čechách za 200 až 300 let, v Saarbrlickenu Belgii, Cáchách, revíru Rarském (Německo) a v severní Americe za 600-800 let a konečně v severním Slezsku za 1000 let.

Tato čísla ukazují, že jest nutno hledati náhradu za uhlí. Bude nutno používati vodních sil, aby elektřina byla přeměňována ve světlo a teplo. Musí se dále nalézti prostředky, aby mohlo býti zužitkováno světlo sluneční.

Mnozí tvrdí, že vzdor stálému ubývání uhlí jest oprávněná jistá naděje na nová ložiska uhlí optimismus. Technika, doufejme, v krajním případě najde jistě náhradu.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1909, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
6. ledna 2023


Diskuze k článku „Rok 1909: Zásoby uhlí dochází, co nejdříve za něj musíme najít náhradu!“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.