Ten slavný den, kdy k nám byl zaveden elektrický proud…

článek je inzerce, nejde o historický text
Život bez elektřiny nám nevadí, když několik dnů stanujeme, nebo sjíždíme řeku, ale dlouhodobě je takový život prakticky nemyslitelný. Přitom doba, kdy došlo k úplné elektrifikaci naší země není tak dávná, je to šedesát let.

Těšit nás může také to, že jsme za světem nijak nepokulhávali. Před druhou světové válce jsme na tom byl s elektrifikací jen o trochu hůře než Rakousko, nebo Německo, ale srovnatelně s Francií. V roce 1913 mělo přístup k elektřině dokonce třetina našeho obyvatelstva.

Ač by se tak podle známé písně Elektrický valčík mohlo zdát, není pravdou, že by obce to, že jsou připojené k elektrické síti, nějak slavily. Přesného data se z kronik doberete jen velmi těžce. Nešlo tedy o „ten slavný den, kdy nám byl přiveden elektrický proud.“ Elektřina se na začátku zaváděla kvůli osvětlení budov. U nás byla první osvětlenou budovou textilní továrna v Moravské Třebové, a to v roce 1878. O čtyři roky později se osvětlilo brněnské Mahenovo divadlo, později Národní divadlo.

Stejnosměrný, nebo střídavý?

Elektrifikace u nás byla spojena s dvěma velkými jmény, Emilem Kolbenem a Františkem Křižíkem. Zatímco Kolben byl přívržencem střídavého proudu, který lze dopravovat bez větších ztrát, Křižík chtěl rozšíření proudu stejnosměrného. První veřejnou elektrárnou se stala Žižkovská plynárna, kde v roce 1889 instalovali první dynamo. Nacházela se na místě, kde dnes stojí stadion Viktorky.

V roce 1918 po první světové válce bylo elektrifikováno 11 % měst a 34 % obyvatelstva. Ve vzniklém Československu na tom bylo mnohem hůře Slovensko. Elektrifikovalo se totiž jen podle zájmů konkrétních obcí, a tak československá vláda připravila zákon, který stanovil, že je elektrifikace veřejný zájem.

Díky zákonu z roku 1919 se vyčlenila na elektrifikaci suma 75 milionů korun, která šla z většiny na elektrifikaci v českých zemích.

Elektrifikovalo se hlavně na Moravě, ta měla v roce 1945 dokonce 90 % všech obcí, vedl industriální sever. V Čechách byly rozdíly ještě propastnější. Jižní Čechy zaostávaly dlouhodobě. Elektřinu ale chtěl každý, k osvícení budov, chlévů, k tomu, aby poháněla zemědělské stroje. Elektrifikace pokračovala i po druhé světové válce.

Došlo k spojení všech přenosových soustav do jedné centrální. V roce 1960 se připojila poslední obec v Československu, Zlatá Baňa na Prešovsku. Objekty, které nejsou připojeny k elektřině, lze stále najít, jde ale hlavně o izolovaná stavení ve velmi nepřístupných podmínkách.

Pozor na dodavatele elektřiny

Elektřina nám dnes naprosto běžně slouží. Po roce 2000 proběhla liberalizace trhu s energiemi a od té doby si mohou odběratelé vybrat některého ze stovek dodavatelů elektřiny, ale také plynu. To pochopitelně není zcela jednoduché.

Jak je možné se v tolika dodavatelích vyznat? Proto je výhodné si pomocí kalkulačky na webové stránce provést srovnání cen elektřiny, kdy se zadá několik parametrů a získají se nabídky jednotlivých dodavatelů. To samé platí o srovnání cen plynu. Elektřina, stejně jako plyn je stále stejná, v distribuční soustavě nelze rozlišit, od koho ji doopravdy odebíráte.

Lze ale změnit dodavatele, obchodníka, a tak ušetřit nemalé prostředky. Nedávný krach dodavatelů ukázal, že dodavatele je třeba si vybírat opravdu obezřetně, ale to je zase jiná kapitola…
Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
9. prosince 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.