Rok 1919: Jak se z bohaté princezny stala chudá a podvýživou trpící švadlena?

rubrika: historické články / zajímavosti, původně vyšlo: Vídeňské illustrované noviny - 1919, autor neuveden.
Narodit se jako dědička velkého bohatství se může zdát jako výhra v životní loterii. Jak vám ale ukáže článek z roku 1919 na příběhu jedné bohaté rumunské princezny, tak velké rodinné bohatství vám vůbec nemusí přinést štěstí.
Následující text pochází z roku 1919

Hladovící princezna.

Jsou osudy věru podivuhodné. Narodila se v kolébce milionáře, ale nyní je ubohou šičkou, jež bojuje jako ostatní s klopotami denního života.

Ptáte se kdo? — Jest to dcera známého knížete Sulkovského, hraběte z Lissy, který 73letý, žije ve Vídni. Jeho dcera, rozvedená dr. Taganyiová žije nyní v Berlíně úplně chudá, podvýživou trpící a chorobná. Před čtyřiceti lety páčilo se jmění kníž. Sulkovského na sto milionů.

Tehdejší jeho generální zmocněnec, Rumun jménem Teichmann, přemluvil knížete, aby provdal svou dceru za jeho syna, který byl advokátem v Budapešti a přijal příjemnější jméno dr. Taganyi. Teichmann dovedl různými intrikami postaviti knížete pod kuratelu a sám se ujal správy jeho jmění. Starý Teichmann skončil sebevraždou, prý pro podvody velkého stylu, které byly objeveny a za něž mu hrozil kriminal.

Manželství dr. Taganyiho s dcerou knížete nebylo šťastné. Po krátké době strčili princeznu co choromyslnou do blázince. Osoby jejího okolí tvrdily, že nebyla nikdy choromyslná, že pouze dr. Tagani se namáhá, aby získat její jmění. Po půl roce byla princezna propuštěna, zatím co manžel zadal o rozvod.

Princezna učinila nesčetná udání na svého bývalého manžela po většině v Německu, v nichž viní dr. Taganyiho, že provozoval pomocí jmění jejího otce nesčetné obchody, aby se obohatil a jmění skoro zničil. Německé úřady však věc po většině odmítly, poněvadž se tu většinou jedná o přečiny a zločiny spáchané v cizině.

Princezna bydlí nyní v berlínském předměstí ve skrovném obydlí. Bohatá dědička musí se nyní spokojiti měsíční apanáži 300 marek jimiž se protlouká životem. Je tudíž odkázána na milodary soucitných.


Původní zdroj historického článku:
Vídeňské illustrované noviny - 1919, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
2. února 2024


Diskuze k článku „Rok 1919: Jak se z bohaté princezny stala chudá a podvýživou trpící švadlena?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.