Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Měly by děti chodit naboso?
původně vyšlo: Česká hospodyně 1901, autor neuveden.

Je pro děti zdravé a vhodné, aby chodily bez bot? Odpověď na tuto otázku vám pomůže najít článek z roku 1901.


Mají chodili děti bosy?

Není nikterak třeba, abychom byli přívrženci Kneippova učení a otázku tuto kladně zodpověděli. Přirozený pud, zhostiti se nevolného šatu, vězí již v dítěti.

Nebylo by moudré, pud tento potlačovati, neboť kam nemůže vzduch a slunce, tam přichází lékař. Nejlepším prostředkem proti pocení nohou a kuřím okám jest chůze na boso. Nejpřirozenějším prostředkem k docílení pěkné nohy jest chůze na boso a také k uvarování se studených nohou a nemocí z toho pocházejících není prostředku lepšího.

Místo toho, abychom veškery výhody chůze na boso vyjmenovali, důtklivě matkám radíme, aby jednou svým dětem požitek běhání na boso poskytly, poznají k plnému svému uspokojení dobrý účinek. Nesmí se arciť zapomenouti každodenní mytí nohou, než děti jdou spat.

Zajisté každá matka, jejíž děti vždy obuty chodí, pozorovala, s jakou rozkoší si bosy proskakují, když na chvilku se jim to dovolí. Zdá se spíše, že to nešťastné třídění společnosti na chudé a bohaté jest toho příčinou, že děti rodičů zámožnějších jsou zbaveni rozkoší choditi po jistý čas bosy a to proto, že jen děti chudé chodí bosy. A následek toho jsou různé mozoly a kuří oka, tito trapičové »lepších« tříd.

Proto pryč s předsudkem, touto zlou modlou! Známe zámožného nájemce dvorů, jehož děti v létě chodí bosy, jako děti jeho čeledínů; nic si z toho nedělá, že se mezi sebou k nerozeznání pomíchají. Šťastné to dítky!zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1901, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
9. srpna 2018

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým může oslovit statisíce našich čtenářů.Debata k článku 'Měly by děti chodit naboso?'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.