Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Jaká nebezpečí hrozila mladým mužům od žen se špatnou pověstí?

původně vyšlo: Škola milenců 1910, autor Bohumil Vlasák.
Historický text z roku 1910 vás detailně seznámí s nebezpečím, které na mladé a nezkušené muže číhalo v podobě lehkých žen. Zajímá vás, zda se od té doby situace nějak změnila?

listování v kapitolách článku 'Jaká nebezpečí hrozila mladým mužům od žen se špatnou...'
  1. Kapitola 1
  2. Kapitola 2
  3. Kapitola 3
  4. Kompletní fotogalerie k článku
další »


Láska ve spodních vrstvách.

Mladý muž, obrněný poznáním života kolem sebe a pevnými zásadami životními, nejen nemusí, ale také nemůže odepříti si pohled do života nezdravého, který se čím dále tím více šíří, podrývaje půdu společnosti.

Jedná se tu především o ženy: chce tedy pozorovati demoralisované ženy.

Povrchní pozorovatel ovšem praví hned, ty že najde v nočních kavárničkách a vinárničkách, na pochybných maškarních plesích, v zákulisích menších divadel, na nočních promenádách.

Ano, najde je tam. Ale najde je také jinde, a skoro v témže množství. V elegantních salonech vznešeného světa, v útulném boudoiru měšťanské dámy, a v domech, kde by je nikdo nehledal. Tam všude můžeme zkoumati demoralisovanou ženu.

Hřích má obyčejně lesklý nátěr. Mladý muž jde po ulici, když mu tu padne do oka mladé, hezké děvčátko, v prostém, ale slušném šatě, ubírající se rychle za svým povoláním.

Muž mimoděk se ohlédne za ní, neboť harmonie forem a pohybu upoutá každého muže, ať se blíží s jistým úmyslem k ženě čili nikoliv. Krátký, ale prudký pohled z očí dívky spočine na něm. Mladý muž není takovým znalcem žen, aby hned věděl, s kým má co dělati.

Je mimoděk upoután a sleduje onu dívku. Náhoda jim přeje, že mohou dnes neb zítra zapřísti malý rozhovor, a jak to již bývá, je následkem toho nevinné dostaveníčko. Mladý muž, řídě se naším návodem, vyšel si vlastně pouze na výzkumnou cestu, jsa úplně dalek každého dobrodružství. Ale je přece jen mlád a nezkušen, a horká krev ho unese dále, než zamýšlel — pak teprve vystřízliví, když pozná, že měl co dělati s obyčejnou dámičkou z polosvěta, která dovede svoje výdělečné choutky skrývati výborně pod nevinnou maskou počestné švadlenky.


listování v kapitolách článku 'Jaká nebezpečí hrozila mladým mužům od žen se špatnou...'
  1. Kapitola 1
  2. Kapitola 2
  3. Kapitola 3
  4. Kompletní fotogalerie k článku
další »

Původní zdroj historického článku:
Škola milenců 1910, autor Bohumil Vlasák.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
9. srpna 2018


Diskuze k článku „Jaká nebezpečí hrozila mladým mužům od žen se špatnou pověstí?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru

Plakáty s údaji o narození - LoukaVšechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.

 

Doporučujeme i naše další projekty:   Obchod.Bejvávalo.cz  —  magazín Příroda.cz  —  efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz