Měly by si děti hrát na písku?

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Česká hospodyně 1902, autor neuveden.
Hraní si na písku je oblíbenou zábavou všech dětí snad odjakživa. Je ale tato aktivita dětem prospěšná, nebo jim spíš škodí? Odpověď na tuto otázku týkající se výchovy dětí vám prozradí článek z roku 1902.
Následující text pochází z roku 1902

Hraní v písku.

Již ty nejmenší děti rády se v písku hrabou. Jest nemožno jim větší radost udělati, než posaditi je do pisku, s nímž dle chuti mohou nakládati a není také zábavy zdravější.

Jak hraním v písku celý organismus sílí, když bosýma nohama v čistém suchém písku, teplem slunečním prohřátém, šlapeme, jest jak lékařům tak nelékařům známo. Mají proto rodiče, není-li poblíž domu písku, dáti několik vozů dobrého jemnozrnného písku navézti a ponechati dětem v kopec vyhozenou hromadu k volnému použití.

Jest rozkoš dívati se na ty drobné dětičky se zářícíma očima, z nichž zírá horlivost a živost. Jak nejraději s holými ručkami, bosy v šatečkách těch nejnutnějších, ničím neobtěžovány, s hromadou písku nakládají.

Toť není jen dětská hra, toť jest skutečná práce, jak tělesná tak duševní. Pracují, tělesně se namáhajíce, neboť kopou, lopatkou nabírají, vozí na kolečku a vlečou, plny horlivosti semo tam pobíhají, radí se, kde novou hromadu založiti, jaký tvar jí dáti a dělí se o práci mezi sebou. Jak to vývin těla v každém směru podporující a ducha napínající cvičení!

Povážíme-li, že nabývají naše ústroje mohutností cvikem a že k souměrnému vývinu těla jest potřeba i souměrně svalstvo veškeré napínající práce, poznáme, že není lepšího zaměstnání pro děti nejútlejší nad hraní v písku. Nemůže tu také nastati žádné přepracování, neboť břemeno může každé dítko snadno přiměřeně svým silám si upraviti.

Porovnejme z toho hlediska s hrou v písku ku př. hru s pannou neb pouhou procházku a hned nám bude jasno, že náleží přednost hře v písku, jak co do působnosti na tělo, tak i na ducha. Jest jen třeba poskytnouti dítěti plné volnosti. Oblečme je tak, abychom se nemuseli báti, že si šatičky zkazí a nechme jim také dost místa. Ani dítě nehubujme, když má vlásky plné písku ; arciť musíme postarati se o písek úplně čistý a suchý — písek říční.

Jest proto chvalitebným zvykem, že v městských parcích věnuje se kus místa dětem k volnému použití a že se jim tam naveze několik for písku.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1902, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
7. srpna 2018


Diskuze k článku „Měly by si děti hrát na písku?“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.