Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Měly by si děti hrát na písku?

původně vyšlo: Česká hospodyně 1902, autor neuveden.
Hraní si na písku je oblíbenou zábavou všech dětí snad odjakživa. Je ale tato aktivita dětem prospěšná, nebo jim spíš škodí? Odpověď na tuto otázku týkající se výchovy dětí vám prozradí článek z roku 1902.


Hraní v písku.

Již ty nejmenší děti rády se v písku hrabou. Jest nemožno jim větší radost udělati, než posaditi je do pisku, s nímž dle chuti mohou nakládati a není také zábavy zdravější.

Jak hraním v písku celý organismus sílí, když bosýma nohama v čistém suchém písku, teplem slunečním prohřátém, šlapeme, jest jak lékařům tak nelékařům známo. Mají proto rodiče, není-li poblíž domu písku, dáti několik vozů dobrého jemnozrnného písku navézti a ponechati dětem v kopec vyhozenou hromadu k volnému použití.

Jest rozkoš dívati se na ty drobné dětičky se zářícíma očima, z nichž zírá horlivost a živost. Jak nejraději s holými ručkami, bosy v šatečkách těch nejnutnějších, ničím neobtěžovány, s hromadou písku nakládají.

Toť není jen dětská hra, toť jest skutečná práce, jak tělesná tak duševní. Pracují, tělesně se namáhajíce, neboť kopou, lopatkou nabírají, vozí na kolečku a vlečou, plny horlivosti semo tam pobíhají, radí se, kde novou hromadu založiti, jaký tvar jí dáti a dělí se o práci mezi sebou. Jak to vývin těla v každém směru podporující a ducha napínající cvičení!

Povážíme-li, že nabývají naše ústroje mohutností cvikem a že k souměrnému vývinu těla jest potřeba i souměrně svalstvo veškeré napínající práce, poznáme, že není lepšího zaměstnání pro děti nejútlejší nad hraní v písku. Nemůže tu také nastati žádné přepracování, neboť břemeno může každé dítko snadno přiměřeně svým silám si upraviti.

Porovnejme z toho hlediska s hrou v písku ku př. hru s pannou neb pouhou procházku a hned nám bude jasno, že náleží přednost hře v písku, jak co do působnosti na tělo, tak i na ducha. Jest jen třeba poskytnouti dítěti plné volnosti. Oblečme je tak, abychom se nemuseli báti, že si šatičky zkazí a nechme jim také dost místa. Ani dítě nehubujme, když má vlásky plné písku ; arciť musíme postarati se o písek úplně čistý a suchý — písek říční.

Jest proto chvalitebným zvykem, že v městských parcích věnuje se kus místa dětem k volnému použití a že se jim tam naveze několik for písku.



zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1902, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
7. srpna 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.








Debata k článku Měly by si děti hrát na písku?


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.



Naše další projekty: