Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Objev sněhové pokrývky na Měsíci
původně vyšlo: Epocha 1902, autor neuveden.

Víte, že je na Měsíci sníh a možná dokonce i život? Alespoň tak to podle našeho historického článku z roku 1902 tvrdil mezinárodně uznávaný vědec a profesor Pickering.


Sníh na měsíci.

Ačkoli je všeobecně přijat v učeném světě náhled, že na bledém průvodci naší země ustal veškerý život ústrojný i neústrojný, že na povrchu jeho není přeměn, tvrdí přec někteří hvězdáři, že by alespoň v některých končinách měsíčných, ve hlubokých údolích příkladně, bylo možno zjistit zbytky ústrojného života, vodu, snad sníh i řídký vzduch, zjevy to, které i někteří prohlašují za dokázané.

Slavný americký hvězdář Pickering pak na základě svých dlouholetých a nadmíru svědomitých studií tvrdí, že ani sopečná činnost na měsíci dosud zcela nezanikla; některé pozorované menší kratery tamní během naší doby zanikly, jiné se opět objevily.

Pickering dále dokazuje i přítomnost ne-li přímo vody, jistě aspoň sněhu na povrchu měsíce. Mnohé malé kratery jsou totiž pokryty bílým povlakem, jenž ozářen sluncem se jasně třpytí ; podobný zjev možno pozorovat i na kruhových valech a hrotech vysokých měsíčních horstev.

Bílé ony skvrny mění svoji podobu dle toho, se které strany jsou ozářeny sluncem, čímž vynucují přímo myšlenku, že jsou tvořeny spoustami ledu a sněhu. Dále upozorňuje Pickering na to, že v některých končinách měsíce pozorovány i změny povrchu jiného druhu, které nemožno vysvětlit pouze různým osvětlením nebo změnou polohy měsíce k naší zemi.původ historického článku:
Epocha 1902, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
9. srpna 2018Debata k článku 'Objev sněhové pokrývky na Měsíci'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.