Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Rok 1921: Útok granátem v nevěstinci v Olomouci: jeden mrtvý a několik zraněných: Za zavřenými dveřmi veřejných domů se určitě...
Za zavřenými dveřmi veřejných domů se určitě někdy dějí velmi podivné věci, nicméně smrtící výbuch granátu tam ani přesto nikdo neočekává. Přesně tohle se ale odehrálo v jednom nevěstinci v Olomouci v roce 1921. Více se o celé nešťastné události dozvíte v dobovém článku.
Velké prádlo v roce 1894 aneb jak se pralo bez automatických praček a moderních pracích prášků: Praní špinavého prádla je dnes díky moderním...

Velké prádlo v roce 1894 aneb jak se pralo bez automatických praček a moderních pracích prášků

[ Rodina, móda a životní styl ]
Praní špinavého prádla je dnes díky moderním automatickým pračkám a téměř zázračně účinným pracím práškům velmi snadné. Za časů našich prababiček ale znamenalo praní prádla něco zcela jiného. Článek z roku 1894 vám o tehdejším praní a žehlení prádla prozradí vše.
Česká kuchařka 1894, autorka Marie Axamitová.
Rok 1899: Jak odpůrci očkování a neschopná vláda málem způsobili epidemii moru: Před více jak sto lety bylo očkování proti...

Rok 1899: Jak odpůrci očkování a neschopná vláda málem způsobili epidemii moru

[ Lékařství a zdraví ]
Před více jak sto lety bylo očkování proti nebezpečným nemocem novinkou, kterou řada lidí pokládala za velmi nedůvěryhodnou. Článek z roku 1899 vás seznámí s obtížemi, které tehdy nastaly při očkování proti moru. Máte pocit, že je dnes důvěra pozitivní přínos očkování lepší?
Národní listy - 1899, autor neuveden.
Norský král Haakon a jedinečné království, od kterého by se mohl celý svět učit: Království, uznávající demokracii a rovná...

Norský král Haakon a jedinečné království, od kterého by se mohl celý svět učit

[ Významné osobnosti ]
Království, uznávající demokracii a rovná práva? Král, před kterým se nikdo nemusí klanět? To rozhodně není běžné ani dnes. Ale Norsko bylo už před sto lety velmi netypické království. Článek z roku 1907 vám ukáže, jaký jedinečný vztah měli tehdejší Norové ke svému králi Haakonu.
Národní listy - 1907, autor neuveden.
Rok 1899: Konec diváckých darů pro sólisty Národního divadla. Proč je ředitel divadla zakázal?: Obdarovat po konci divadelního představení...

Rok 1899: Konec diváckých darů pro sólisty Národního divadla. Proč je ředitel divadla zakázal?

[ Rodina, móda a životní styl ]
Obdarovat po konci divadelního představení umělce květinou patří k tradicím divadla. Přesto kdysi proti tomuto zvyku vystoupil sám ředitel Národního divadla v Praze a pokusil se ho na jevišti Zlaté kapličky zakázat. Důvod zákazu darů v Národním divadle vám prozradí článek z roku 1899.
Národní listy - 1899, autor neuveden.
Abyste mohli vydělat peníze, není nutné opustit domov: Žijeme v 21. století a vy musíte najít...

Abyste mohli vydělat peníze, není nutné opustit domov

[ Rodina, móda a životní styl ]
Žijeme v 21. století a vy musíte najít optimální, alternativní a zajímavé způsoby, jak doplnit svůj rozpočet. Jistě máte doma internet! Jak jinak byste mohli číst tento článek?
Skvělé zeleninové recepty našich prababiček, které zachutnají nejen vegetariánům: Milujete zeleninu? Nebo jste vegetarián či vegan a...

Skvělé zeleninové recepty našich prababiček, které zachutnají nejen vegetariánům

[ Recepty, vaření a jídlo ]
Milujete zeleninu? Nebo jste vegetarián či vegan a masu se proto přímo vyhýbáte? V tom případě určitě vyzkoušejte některý z našich historických zeleninových receptů z roku 1894. Zajisté si pochutnáte stejně, jako si na nich před více jak 120 lety pochutnávali naši předci.
Česká kuchařka 1894, autorka Marie Axamitová.
Zapomenuté myšlenky a citáty z roku 1889, které vás překvapí svou aktuálností: Máte rádi zajímavé myšlenky na téma rodina,...

Zapomenuté myšlenky a citáty z roku 1889, které vás překvapí svou aktuálností

[ Rodina, móda a životní styl ]
Máte rádi zajímavé myšlenky na téma rodina, přátelství nebo pravda a lež? Historický článek z roku 1889 vám nabídne více jak 30 důkazů toho, že dobrá myšlenka neztratí nic ze své pravdivosti ani po více jak 130 letech.
Pokrok západu - 1889, autor neuveden.
Rok 1924: Farář na Moravě zneužil desítky dívek. Co na to církev?: Média dnes řeší skandál se zneužíváním...

Rok 1924: Farář na Moravě zneužil desítky dívek. Co na to církev?

[ Rodina, móda a životní styl ]
Média dnes řeší skandál se zneužíváním dětí církví ve Francii za posledních 70 let, ale podobné případy se stávaly i mnohem dříve. Jeden případ z roku 1924, kdy moravský páter Theodor Stromer údajně zneužil nejméně 20 dívek, vám přiblíží dobový článek. Zajímá vás, jak tehdy reagovala církev?
Obzor - 1924, autor J. F. Karas.
Rok 1925: Lze nájemníkům zpětně zvyšovat nájem?: Problémy s bydlením jsou v naší zemi snad...

Rok 1925: Lze nájemníkům zpětně zvyšovat nájem?

[ Architektura a stavebnictví ]
Problémy s bydlením jsou v naší zemi snad odjakživa, stejně jako konflikty mezi majiteli nemovitostí a jejich nájemníky. V roce 1925 se například pronajímatelé snažili zpětně zvyšovat regulovaný nájem a chtěli tak po nájemcích doplatky. Dobový článek vám ukáže, jak na to zareagoval nejvyšší soud.
Lidové noviny - 1925, autor neuveden.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 | 5 další
Celkem 318 stránek, zobrazit poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.