Původní pohádky od Boženy Němcové: žádný šťastný konec, ale krvavý masakr!

Národní báchorky a pověsti od Boženy Němcové - 1887, autorka Božena Němcová
Původní pohádky od Boženy Němcové: žádný šťastný konec, ale krvavý masakr!: Mnoho lidí se zlobí, jak se v dnešní době…
Mnoho lidí se zlobí, jak se v dnešní době „upravuje“ řada starých příběhů. Něco podobného přitom v naší literatuře běžně funguje už sto let! Nevěříte? Nabízíme vám původní verzi pohádky od Boženy Němcové o neposlušných kůzlátkách, ve které například nenajdete žádného zlého vlka, ale jen hladovou lišku. Navíc původní konec této legendární a oblíbené pohádky by vašim dětem asi také žádnou radost neudělal.
Rok 1912: Stačila jediná chyba při šití kalhot a šílený krejčovský mistr „zaklekl“ a málem zabil svého učně!: Učit se řemeslu zdaleka nemusí být taková…

Rok 1912: Stačila jediná chyba při šití kalhot a šílený krejčovský mistr „zaklekl“ a málem zabil svého učně!

[ Zločin a trest, nehody ]
Učit se řemeslu zdaleka nemusí být taková idylka, jak to může někdy z vyprávění vypadat. Historický článek z roku 1912 vám ukáže těžkosti krejčovských učňů z Valašského Meziříčí, kteří měli opravdu nepříjemného mistra. Co se přesně stalo, že tento mistr jednoho ze svých učňů málem umlátil k smrti?
Lidové noviny - 1912, autor neuveden.
Rok 1923: Divoká zvířata vymírají a může za to člověk!: Mnoho lidí si myslí, že mizející volná…

Rok 1923: Divoká zvířata vymírají a může za to člověk!

[ Životní prostředí, příroda a zemědělství ]
Mnoho lidí si myslí, že mizející volná příroda a vymírající živočišné druhy trápí až dnešní „zhýčkanou“ generaci. Jak vám ale ukáže článek z roku 1923, tak nebezpečí vyhubení divokých zvířat člověkem si uvědomovali i lidé před sto lety.
Lidové noviny - 1923, autor neuveden.
Rodinné tajemství Adolfa Hitlera: jeho babička byla Židovka a pocházela z Čech: Nenávistný vztah diktátora Adolfa Hitlera k…

Rodinné tajemství Adolfa Hitlera: jeho babička byla Židovka a pocházela z Čech

[ Zajímavosti ]
Nenávistný vztah diktátora Adolfa Hitlera k Židům je všeobecně znám. Jak se ale dozvíte z články z roku 1933, tak židovský původ měl dokonce i sám Hitler. Zajímá vás, co tehdy novináři zjistili o jeho rodokmenu v Polné?
České slovo - 1933, autor rd.
Cesta k levnějším nákupům vede přes slevové kupóny: Vysoká míra inflace nutí Čechy šetřit. A to je…

Cesta k levnějším nákupům vede přes slevové kupóny

[ Rodina, móda a životní styl ]
Vysoká míra inflace nutí Čechy šetřit. A to je možné hned několika způsoby. Jedním z nich jsou slevové akce, slevové kupóny a kódy.
Módní poradna z roku 1893: Jak by měl vypadat dokonalý účes pro mladé dívky, ženy i starší dámy?: Volba ideálního účesu je pro mnoho žen (a…

Módní poradna z roku 1893: Jak by měl vypadat dokonalý účes pro mladé dívky, ženy i starší dámy?

[ Rodina, móda a životní styl ]
Volba ideálního účesu je pro mnoho žen (a jistě i pro mnoho mužů) důležitá otázka. Pokud máte pocit, že by se vám s tímto módním problémem hodila pomoc, tak jí tu pro vás máme. Níže uvedené rady týkající se vlasů, účesu a módy sice pochází už z roku 1893, ale ani sto třicet let od jejich napsání jim neubralo nic z jejich užitečnosti.
Co sluší a nesluší - 1893, autorka V. Lužická
Jaký měla naše šlechta podíl na vzniku Československé republiky?: Konec Rakousko-uherské monarchie a vznik…

Jaký měla naše šlechta podíl na vzniku Československé republiky?

[ Historické události ]
Konec Rakousko-uherské monarchie a vznik Československé republiky znamenal obří změnu i pro naší šlechtu. Zajímá vás, jak „obyčejní lidé“ v roce 1918 tuto šlechtu vnímali a jak viděli její podíl na zániku starého režimu?
Národní listy - 1918, autor neuveden.
Kdy muži začínají stárnout? Odpovědi žen z roku 1918 na téma mužského mládí vás pobaví i dnes!: Říká se, že muži nestárnou. Je to ale…

Kdy muži začínají stárnout? Odpovědi žen z roku 1918 na téma mužského mládí vás pobaví i dnes!

[ Rodina, móda a životní styl ]
Říká se, že muži nestárnou. Je to ale skutečně pravda? Jak dlouho jsou muži mladí a když už začínají stárnou? Jedny velké noviny se na to v roce 1918 zeptaly svých čtenářek a my vám přinášíme jejich originální a vtipné odpovědi. Sami uvidíte, že se svět mužů a žen za těch více jak sto let vlastně vůbec nezměnil.
Národní listy - 1918, autor neuveden.
Rok 1918: Jak vyzrát na cenzuru? Zkuste napsat cenzorovi hezký veřejný dopis: Myslíte si, že dnes panuje v médiích cenzura?…

Rok 1918: Jak vyzrát na cenzuru? Zkuste napsat cenzorovi hezký veřejný dopis

[ Rodina, móda a životní styl ]
Myslíte si, že dnes panuje v médiích cenzura? Historický článek z roku 1918 vám ukáže dobu první světové války, kdy byla tisková cenzura realitou. Stačilo napsat nevhodný článek - a místo něj se v novinách ukázalo čtenářům jen prázdné místo. Jeden novinář vymyslel vtipný a originální způsob, jak na cenzuru vyzrát. A jestli se mu to povedlo? Článek vyšel, přestože kolem něj je v novinách řada bílých míst. Takže rozhodně uspěl.
Národní listy - 1918, autor Zevloun.
Rok 1929: Proč se z lidí stávají zločinci? Mohou za to filmy a články v novinách!: Média i nejrůznější „odborníci“ rádi…

Rok 1929: Proč se z lidí stávají zločinci? Mohou za to filmy a články v novinách!

[ Zločin a trest, nehody ]
Média i nejrůznější „odborníci“ rádi pronášení názory, co může za zločinností ve společnosti. V dnešní době za to často mohou počítačové hry a internet, předtím za to mohla televize. A jak vám ukáže článek z roku 1929, tak před televizí za tím stály noviny, informující své čtenáře o zločinu. Co myslíte, může za „vzrůst zločinnosti“ skutečně nějaké médium?
Národní listy - 1929, autor neuveden.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 | 5 další
Celkem 432 stránek, zobrazit poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.