Rok 1910: Nechceme pokrok! Jen ať všechno zůstane tak, jak to bylo dřív: Zdá se vám, že lidé často odmítají nové...
Zdá se vám, že lidé často odmítají nové myšlenky a místo toho jen vzpomínají na „staré dobré časy“? Nejste jediní, kdo má ten pocit. Níže si můžete přečíst zajímavý názor na téma lidský rozum a předsudky z roku 1910. Za těch více jak sto deset let se viditelně mnoho nezměnilo.
Pondělní zlý sen našich prababiček: Jak v roce 1916 probíhalo velké prádlo?: Dokáže si představit, kolik práce dalo před sto...

Pondělní zlý sen našich prababiček: Jak v roce 1916 probíhalo velké prádlo?

[ Rodina, móda a životní styl ]
Dokáže si představit, kolik práce dalo před sto lety vyprat špinavé prádlo bez pomoci moderních automatických praček a super účinných pracích prášků? Historický článek z roku 1916 vám podrobně popíše, jak složitě tehdy pondělní praní velkého prádla probíhalo.
Kniha vzorné domácnosti - 1916, autorka A. Kejřová.
Historie rýže: odkud pochází a jak se dostala do Evropy?: Máte rádi rýži a potraviny z rýže? Zajímá...

Historie rýže: odkud pochází a jak se dostala do Evropy?

[ Recepty, vaření a jídlo ]
Máte rádi rýži a potraviny z rýže? Zajímá vás, odkud tato důležitá a celosvětově oblíbená plodina pochází, jak se dostala k nám a kde se jí sní nejvíce? To všechno vám o rýži prozradí historický článek z roku 1927.
Lidové noviny - 1927, autor neuveden.
Rok 1920: Neúspěšné komunistické spiknutí, jehož cílem bylo připojení Československa k SSSR: Chtěli byste, aby se naše zem stala pouhou ruskou...

Rok 1920: Neúspěšné komunistické spiknutí, jehož cílem bylo připojení Československa k SSSR

[ Historické události ]
Chtěli byste, aby se naše zem stala pouhou ruskou kolonií, která slepě poslouchá příkazy z Moskvy? Jak vám ukáže článek z roku 1920, tak tehdejší komunističtí „odboráři“ se právě o takový stav ze všech sil snažili. Naštěstí ale jejich „revoluci“ zastavila jak policie, tak se proti ní postavila i většina dělníků.
Lidové noviny - 1920, autor neuveden.
Známý i neznámý ježek: nebojácný bojovník i přítulný domácí mazlíček: Dupající ježeček s jablky na bodlinách je...

Známý i neznámý ježek: nebojácný bojovník i přítulný domácí mazlíček

[ Životní prostředí, příroda a zemědělství ]
Dupající ježeček s jablky na bodlinách je nedílnou součástí řady dětských obrázků i pohádek. Sbírá ale ježek skutečně jablka? A jak to dopadne, když v přírodě narazí například na jedovatého hada nebo hladovou chytrou lišku? To vše vám prozradí zajímavý přírodovědný článek z roku 1863.
Obrazy z přírody - 1863, autor Karel Starý
Digitální marketing prochází neustálým vývojem, kterému se musíte přizpůsobit. Jak se neztratit? : Nejspíše každý podnikatel pozoruje současný...

Digitální marketing prochází neustálým vývojem, kterému se musíte přizpůsobit. Jak se neztratit?

[ Zajímavosti ]
Nejspíše každý podnikatel pozoruje současný fenomén, kdy se rok od roku postupně zvyšuje dosah online světa. Ten už neslouží pouze jako jakýsi vedlejší pomocník, ale stává se neoddělitelnou součástí práce, studia, komunikace, zábavy, bezpečnosti a dalších oblastí lidské činnosti. Z toho důvodu, chcete-li získávat zákazníky, musíte vhodně propagovat svou firmu rovnou na několika platformách.
Česká šlechta za časů Rakousko-Uherska. Kdo z nich byl největší český vlastenec?: Šlechtické rody, které kdysi měly majetek na...

Česká šlechta za časů Rakousko-Uherska. Kdo z nich byl největší český vlastenec?

[ Významné osobnosti ]
Šlechtické rody, které kdysi měly majetek na území Čech a Moravy, jsou známé dodnes. Který z oněch rodů se ale nejvíc hlásil ke svému češství? Jak velkým vlastencem byl kníže Thurn-Taxis, kníže Lobkovic (Lobkowicz), hrabě Kolovrat (Kolowrat), hrabě Harrach nebo hrabě Kounic? Zajímavý text z roku 1918 vám prozradí, kdo ze zástupců české šlechty měl tehdy k Čechům skutečně nejblíže.
Česká šlechta, výklady časové i historické - 1918, autor Josef Holeček
Rok 1925: Výzva lékařů mladým mužům: Počkejte se začátkem sexuálního života!: Jaký je v případě mužů nejlepší čas na...

Rok 1925: Výzva lékařů mladým mužům: Počkejte se začátkem sexuálního života!

[ Lékařství a zdraví ]
Jaký je v případě mužů nejlepší čas na zahájení sexuálního života? Je pro jejich zdraví a mužnost nejlepší „na nic nečekat“, nebo se mají naopak snažit o zdrženlivost? Kniha z roku 1925, určená právě mladým mužům, na to měla jednoznačný názor. Zda se tím tehdejší mladíci řídili, to už je věc jiná...
Pohlavní život před sňatkem pro mladé muže - 1925, autor Dr. J. M. Exner
Rok 1938: Mnichovská dohoda a české děti. Jak jim tuto zradu vysvětlit a dát jim naději do budoucna?: Mnichovská dohoda a další události roku 1938...

Rok 1938: Mnichovská dohoda a české děti. Jak jim tuto zradu vysvětlit a dát jim naději do budoucna?

[ Historické události ]
Mnichovská dohoda a další události roku 1938 zasáhly celou naši zem. Jak ale tyto události popsat dětem, které zrovna prožívaly své dětství? Takto se o to pokusila kniha, která měla původně českým a slovenským dětem přiblížit krásy naší vlasti. Pár dní před jejím vydáním ale přišlo září 1938 a její autor proto musel do knihy napsat novou úvodní kapitolu, kterou vám přinášíme.
Nejkrásnější země - 1938, autor Jan Novák.
Rok 1902: Pomoc bližnímu svému? Zapomeňte! Za sběr klestí v církevním lese skončíte před soudem: Par suchého klestí, chrastí nebo roští z lesa,...

Rok 1902: Pomoc bližnímu svému? Zapomeňte! Za sběr klestí v církevním lese skončíte před soudem

[ Zločin a trest, nehody ]
Par suchého klestí, chrastí nebo roští z lesa, to přece nemůže nikomu chybět a chudým lidem to přitom může pomoci zvládnout zimu. Tedy, pokud ten les zrovna není pod ochranou olomouckého arcibiskupa. Potom můžete i za pár suchých větviček skončit před soudem. Více v článku z roku 1902.
Hlas lidu - 1902, autor neuveden.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 | 5 další
Celkem 375 stránek, zobrazit poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.