Rubrika: HISTORICKÉ UDÁLOSTI

Rok 1930: Drastické „definitivní řešení“ nezaměstnanosti v socialistickém Rusku: 7. listopad 1917 mnozí dodnes pokládají za datum,...

Rok 1930: Drastické „definitivní řešení“ nezaměstnanosti v socialistickém Rusku

7. listopad 1917 mnozí dodnes pokládají za datum, který v Rusku přinesl nový a šťastný svět pro všechny dělníky, rolníky a pracující inteligenci. Historický článek z roku 1930 vám ukáže, jak se v době celosvětové krize v SSSR žilo nezaměstnaným a jak jejich těžkou situaci „vyřešila“ komunistická vláda.
Český Lloyd - 1930, autor neuveden.
Utajovaný návrh prezidenta T. G. Masaryka na smíření s Němci: Československo vzniklé 28. 10. 1918 mělo být...

Utajovaný návrh prezidenta T. G. Masaryka na smíření s Němci

Československo vzniklé 28. 10. 1918 mělo být domovem Čechů, Slováků, ale i národnostních menšin. V Čechách žijící Němci ale s nově vzniklým státem často příliš spokojeni nebyli. Článek z roku 1919 vám prozradí, jak chtěl prezident Tomáš Garrigue Masaryk vztah Němců k Československu zlepšit.
Lidové noviny - 1919, autor neuveden.
Rok 1928: Stalin zákázal Rusko a ruskou národnost!: Pojmenování Rusko pro velkou zemi na východě a...

Rok 1928: Stalin zákázal Rusko a ruskou národnost!

Pojmenování Rusko pro velkou zemi na východě a Rus pro její obyvatele pochází minimálně ze začátku 16. století. Jak vám ale ukáže článek z roku 1928, tak za časů Sovětského svazu a vlády Josifa Vissarionoviče Stalina bylo toto označení země i národnosti zakázané. A co na tehdy naši politici?
Národní listy - 1928, autor neuveden.
Rok 1927: Rakousko bohatne na ruském teroru! Prodává starožitnosti, které bolševici ukradli svým třídním nepřátelům: Historie obsahuje řadu událostí, na které by...

Rok 1927: Rakousko bohatne na ruském teroru! Prodává starožitnosti, které bolševici ukradli svým třídním nepřátelům

Historie obsahuje řadu událostí, na které by dnes jejich účastníci asi rádi zapomenuli. Jeden takový případ vám ukáže článek z roku 1927, podle kterého dnes uznávaná aukční společnost Dorotheum ve spolupráci se SSSR se ziskem prodávala majetek, zabavený tehdejším nepřátelům bolševického Ruska.
Národní listy - 1927, autor neuveden.
Rok 1932: Česká média oslavují Hitlerovo vítězství ve volbách. Proč nechápou jeho nebezpečnost?: Jak mohou některá média podporovat politika,...

Rok 1932: Česká média oslavují Hitlerovo vítězství ve volbách. Proč nechápou jeho nebezpečnost?

Jak mohou některá média podporovat politika, jehož agresivní diktátorské chování ohrožuje celý svět? Historický článek z roku 1932, že takové věci se prostě stávají. Tehdy řada českých novin vnímala vítězství Adolfa Hitlera ve volbách jako pozitivní událost hodnou oslavy.
Národní listy - 1932, autor neuveden.
Rok 1920: Neúspěšné komunistické spiknutí, jehož cílem bylo připojení Československa k SSSR: Chtěli byste, aby se naše zem stala pouhou ruskou...

Rok 1920: Neúspěšné komunistické spiknutí, jehož cílem bylo připojení Československa k SSSR

Chtěli byste, aby se naše zem stala pouhou ruskou kolonií, která slepě poslouchá příkazy z Moskvy? Jak vám ukáže článek z roku 1920, tak tehdejší komunističtí „odboráři“ se právě o takový stav ze všech sil snažili. Naštěstí ale jejich „revoluci“ zastavila jak policie, tak se proti ní postavila i většina dělníků.
Lidové noviny - 1920, autor neuveden.
Rok 1938: Mnichovská dohoda a české děti. Jak jim tuto zradu vysvětlit a dát jim naději do budoucna?: Mnichovská dohoda a další události roku 1938...

Rok 1938: Mnichovská dohoda a české děti. Jak jim tuto zradu vysvětlit a dát jim naději do budoucna?

Mnichovská dohoda a další události roku 1938 zasáhly celou naši zem. Jak ale tyto události popsat dětem, které zrovna prožívaly své dětství? Takto se o to pokusila kniha, která měla původně českým a slovenským dětem přiblížit krásy naší vlasti. Pár dní před jejím vydáním ale přišlo září 1938 a její autor proto musel do knihy napsat novou úvodní kapitolu, kterou vám přinášíme.
Nejkrásnější země - 1938, autor Jan Novák.
Rok 1935: Skutečný důvod utiskování Židů v hitlerovském Německu?: Postoj společnosti k Židům býval v minulosti...

Rok 1935: Skutečný důvod utiskování Židů v hitlerovském Německu?

Postoj společnosti k Židům býval v minulosti často složitý, ale Německo pod vládou Adolfa Hitlera dalo státem řízenému antisemitismu zcela nový a děsivý rozměr. Historický článek z roku 1935 vám ukáže, jako to vše začalo a co se za tehdejší kampaní proti Židům ve skutečnosti skrývalo.
České slovo - 1935, autor neuveden.
Rok 1925: Nejasnosti kolem popravy ruského cara konečně vyřešeny: 17. července 1918 v Rusku bolševici popravili...

Rok 1925: Nejasnosti kolem popravy ruského cara konečně vyřešeny

17. července 1918 v Rusku bolševici popravili ruského cara Mikuláše II. a celou jeho rodinu. Kolem této politické vraždy ale dlouhá léta panovala řada nejasností, i sami bolševici o ní šířili řadu dezinformací. Článek z roku 1925 vám přiblíží, k čemu tehdy mezi 16. a 17. červencem 1918 skutečně došlo.
Lidové noviny - 1925, autor Z. K.
Rok 1926: Pravý katolík nemůže oslavovat mistra Jana Husa, tvrdí královéhradecký biskup: V dnešní významný den se na počest mistra Jana...

Rok 1926: Pravý katolík nemůže oslavovat mistra Jana Husa, tvrdí královéhradecký biskup

V dnešní významný den se na počest mistra Jana Husa odehrává řada církevních slavností. Článek z roku 1926 vám ale ukáže, že názor katolické církve na Husa ještě nedávno rozhodně nebýval jednoznačný. Podle biskupa královéhradeckého byl Jan Hus pouhý pobloudilec a husité teroristé.
Hus a jeho ovoce - 1926, autor Dr. Karel Kašpar, biskup královéhradecký.
Listování: předcházející  | 1 [ 2 ]  3 | 4 | 5 další
Celkem 12 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.