Rubrika: HISTORICKÉ UDÁLOSTI

Rok 1939: Kolona německých okupačních vojsk vyrazila ku Praze, jednotky cyklistů nezastavilo ani náledí: 14. až 16. března roku 1939 obsadila německá...

Rok 1939: Kolona německých okupačních vojsk vyrazila ku Praze, jednotky cyklistů nezastavilo ani náledí

14. až 16. března roku 1939 obsadila německá armáda pod vedením Adolfa Hitlera zbytek naší vlasti. Zajímá vás, jak tehdy kolona s technikou a vojáky německé armády postupovala naší zemí a jakým překážkám musela čelit? Článek, vydaný v Lidových novinách 15. března roku 1939, vás s tím seznámí.
Lidové noviny - 1939, autor od.
Proč nám Stalin v roce 1938 nepomohl proti Hitlerovi? Dobové vysvětlení se vám možná nebude líbit: Desítky let nám byl Stalin prezentován jako...

Proč nám Stalin v roce 1938 nepomohl proti Hitlerovi? Dobové vysvětlení se vám možná nebude líbit

Desítky let nám byl Stalin prezentován jako hrdina, který svou Rudou armádou zastavil dobyvatelské snahy Adolfa Hitlera a osvobodil Československo. Proč naši zem ale Stalin nechránil už v roce 1938? Článek z roku 1939 vám k tomu nabízí vysvětlení, které budete mít možná problém přijmout.
Národní listy - 1939, autor neuveden.
Rok 1921: Kde vzal Lenin peníze na revoluci v Rusku?: Provést revoluci, navíc v tak ohromné zemi jako...

Rok 1921: Kde vzal Lenin peníze na revoluci v Rusku?

Provést revoluci, navíc v tak ohromné zemi jako je Rusko, není levná záležitost. Článek z roku 1921 vám prozradí zajímavou informaci, jaká evropská velmoc ruské bolševiky před revolucí mimořádně štědře podporovala a svými penězi tak Leninovi umožnila revoluci v Rusku úspěšně realizovat.
Lidové noviny - 1921, autor neuveden.
Rok 1939: Projev prezidenta k událostem 17. listopadu a vyhlášení stanného práva v Praze: Při oslavách 17. listopadu se dnes mluví...

Rok 1939: Projev prezidenta k událostem 17. listopadu a vyhlášení stanného práva v Praze

Při oslavách 17. listopadu se dnes mluví především o Sametové revoluci z roku 1989. Co se ale dělo 17. listopadu 1939? Zajímavý úhel pohledu na tehdejší události v Protektorátu Čechy a Morava vám přináší projev prezidenta dr. Emila Háchy z 18. 11 . 1939, následované vyhlášením stanného práva.
Národní listy - 1939, autor ČTK.
Moskva po bolševické revoluci? Kdysi živé město se změnilo k nepoznání: Velká říjnová socialistická revoluce, která se...

Moskva po bolševické revoluci? Kdysi živé město se změnilo k nepoznání

Velká říjnová socialistická revoluce, která se v Rusku odehrála 7. a 8. listopadu 1917, bezpochyby ovlivnila celý svět. Jak se ale po převzetí moci Leninem změnil život běžných obyvatel Moskvy? Smutné svědectví o proměně atmosféry tohoto velkého města vám nabízí článek z roku 1920.
Lidové noviny - 1920, autor neuveden.
Rok 1920: Velký rozhovor s T. G. Masarykem k výročí vzniku naší republiky: Jak náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk...

Rok 1920: Velký rozhovor s T. G. Masarykem k výročí vzniku naší republiky

Jak náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk viděl první dva roku Československa, jak vnímal fungování tehdejších politických stran a nebo jak vnímal socialismus? To vše vám prozradí rozhovor, který v roce 1920 vyšel k výročí 28. října.
Lidové noviny - 1920, K. Z. Klíma.
Rok 1920: Výzva pražských komunistů k ignorování oslav vzniku Československa: Zdá se vám vznik Československa 28. října 1918...

Rok 1920: Výzva pražských komunistů k ignorování oslav vzniku Československa

Zdá se vám vznik Československa 28. října 1918 dostatečně významný důvod k oslavě? Podle předchůdců dnešních komunistů to za žádnou oslavu rozhodně nestálo. Historický článek z roku 1920 vám o jejich tehdejším postoji k situaci v naší mladé republice prozradí víc.
Národní listy - 1920, autor neuveden.
Vztah SSSR k hitlerovskému Německu a zbytku světa podle sovětského ministra zahraničí: 17. září 1939 se rudá armáda připojila k...

Vztah SSSR k hitlerovskému Německu a zbytku světa podle sovětského ministra zahraničí

17. září 1939 se rudá armáda připojila k německé invazi do Polska. Dodnes ale panují nejasnosti, jaký byl mezi SSSR, hitlerovským Německem a zbytkem světa vztah. Ve svém projevu z roku 1940 pro Nejvyšší sovět Sovětského svazu vám ho popíše ministr zahraničí Vjačeslav Michajlovič Molotov.
Národní listy - 1940, autor neuveden.
Rok 1920: Nečekaný jazykový problém, který na Slovensku vznikl při budování republiky: Čeština a slovenština jsou natolik podobné...

Rok 1920: Nečekaný jazykový problém, který na Slovensku vznikl při budování republiky

Čeština a slovenština jsou natolik podobné jazyky, takže si Češi a Slováci i bez znalosti druhého jazyka dokáží skvěle rozumět. Přesto při vzniku Československa docházelo na Slovensku k vážnému problému, vzniklého z neznalosti jazyka. Článek z roku 1920 vám o tom prozradí víc.
Národní listy - 1920, autor neuveden.
Byl to kůň nebo ne?: Historický příběh o Trójském koni je jedním z...

Byl to kůň nebo ne?

Historický příběh o Trójském koni je jedním z nejslavnějších, jaký kdy byl vyprávěn. Obří dřevěný kůň plný řeckých vojáků byl Trójanům představen jako dar, a ti bez jakéhokoliv podezření spolkli návnadu a zatáhli si koně do města. Pod pláštíkem tmy Řekové vyklouzli ven z koně, otevřeli brány svým druhům a o pár hodin později skončila mocná Trója v plamenech.
Listování: předcházející  | 1 [ 2 ]  3 | 4 | 5 další
Celkem 11 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.