Naše projekty:
Obchod.Bejvávalo.cz
—
originální samolepky na stěnu Pieris.cz
—
magazín Příroda.cz
—
efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz
Bejvávalo.cz
nejnavštěvovanější český server věnovaný historii
Rubrika: HISTORICKÉ UDÁLOSTI
Rok 1918: Reportáž ze stržení Marianského sloupu v Praze
Zboření Marianského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze dodnes budí vášně. Článek z roku 1918 vám přináší jedinečný dobový popis toho, jak tehdy celá akce probíhala a jaký tehdy mezi lidmi vzbudila ohlas.
Národní listy - 1918, autor neuveden.Rok 1924: Jak ruský kníže viděl současnost a budoucnost bolševického Ruska
Zajímá vás, jak se podle bývalé ruské šlechty změnila situace běžných lidí v Rusku po převzetí vlády Leninem? Nabízíme vám zajímavý pohled ruského knížete Nikolaje Nikolajeviče Romanova, jak ho v roce 1924 zveřejnil tehdejší tisk.
Národní listy - 1924, autor neuveden.Česká chyba, která vedla ke vzniku Mnichovské dohody
O Mnichovské dohodě se často mluví jako o zradě západu. Ale neměli na těchto tragických událostech podíl i naši předci a dávní politici? Mohli udělat něco lépe a včas smlouvě o zabrání pohraničí Hitlerem předejít? Nad tím se zamýšlí dobový článek, který vyšel v říjnu roku 1938.
Volná myšlenka 1938, autor neuveden.Děsivý hladomor aneb Rusko v roce 1921
Sovětské Rusko zažilo na začátku své existence příšerný hladomor, na který podle odhadů zemřelo kolem 6 milionů lidí. Článek z roku 1921 vám popíše situaci a náladu, jaká v bolševickém Rusku krátce před plným propuknutím této tragédie panovala.
Lidové noviny - 1921, autor rp. První reakce Karla Čapka na smrt prezidenta TGM
Mezi prezidentem Osvoboditelem Tomášem Garriguem Masarykem a spisovatelem Karlem Čapkem byl velmi blízký vztah. Zajímá vás, co Karel Čapek v den úmrtí prezidenta Masaryka, tedy 14. září 1937, o této smutné události v Lidových novinách napsal?
Lidové noviny - 1937, autor Karel Čapek.Zpráva, která zaskočila celou republiku: zdravotní stav prezidenta je vážný
Prezident Tomáš Garrigue Masaryk byl v září roku 1937 nemocný, ale jeho stav se podle lékařů lepšil a očekávalo se uzdravení. V neděli 12. září ale rozhlas hlásil zprávu, která zastavila život v celé republice: zdravotní stav prezidenta se zhoršil! Jak na zprávu o stavu TGM obyvatelé Československa reagovali?
Lidové noviny - 1937, autor red.Byli Stalin a Hitler spojenci?
O spojenectví mezi Sovětským svazem a hitlerovským Německem v začátcích druhé války panuje řada nejasností. Posuďte ho sami podle prohlášení Joachima von Ribbentropa, který o něm v Moskvě v roce 1939 jednal s Josifem Vissarionovičem Stalinem a Vjačeslavem Michajlovičem Molotovem.
Moravský deník - 1939, autor neuveden.Sovětská bratrská pomoc: dobové vysvětlení, proč Rudá armáda přepadla Polsko
U příležitosti výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 vydáváme historický text z roku 1939, ukazující jak tehdejší český protektorátní tisk popisoval sovětskou invazi do Polska. Je zajímavé, jak se některé události a jejich vysvětlení od politiků v historii opakují.
Národní listy - 1939, autor neuveden.Proč bylo správné v roce 1918 zbořit Mariánský sloup?
Jak to v roce 1918 bylo se strhnutím Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze? Co tento sloup v dobách Rakousko-Uherska pro velkou část našich předků skutečně znamenal? Přečtěte si svědectví Franty Sauera - Kysely z roku 1923, který se na zbourání sloupu přímo podílel.
Naše luza jesuité a diplomaté - 1923, autor Franta Sauer - Kysela.Jazyk věrozvěstů Cyrila a Metoděje: dokážete mu rozumět?
Dnes křesťané po celé naší zemi slaví výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje, dříve zvaných Konstantin a Metoděj nebo Crha a Strachota. Dokázali byste ale ještě dnes porozumět jazyku, kterým Cyril a Metoděj vedli své bohoslužby? Vyzkoušet si to můžete v článku, který pochází z roku 1913.
Ječmínek - 1913, autor neuveden.