Mocenské zájmy Ruska v Čechách: Bolševici nebyli první, vládnout nám chtěl už car Mikuláš II.
[ téma: 1929, Rusko, první světová válka, Štefánik, Habsburkové, car, království ]Vztahy mezi námi a Ruskem byly vždy složité. Část Čechů hleděla obdivně k velkému slovanskému Rusku už za carských časů, stejně tak ale zdánlivě malé Čechy zajímaly i ruské vládce. Článek z roku 1929 vám přiblíží jedno zajímavé jednání Milana Rastislava Štefánika v roce 1917, podle kterého nám po skončení první světové války mohli místo Habsburků z Vídně vládnout Romanovci z Mosky.
Lidové noviny - 1929, autor r.Rok 1929: Bude Rusko konečně svobodné? Proti vládě bolševiků protestují dělníci, rolníci i studenti
[ téma: 1929, Rusko, SSSR, protesty, revoluce ]Zajímá vás, jak to ve skutečnosti vypadalo v Sovětském svazu pár let po bolševické revoluci? Jakou podporu mezi „obyčejnými lidmi“ mělo tehdy Stalinovo komunistické vedení státu? Zajímavou ukázku nálad v tehdejším SSSR vám nabízí článek z roku 1929.
Národní listy - 1929, autor neuveden.Svědectví očitého svědka o děsivém masakru, při kterém bolševici v Rusku vyvraždili carskou rodinu
[ téma: 1919, Rusko, revoluce, car, vražda, poprava, bolševici, Mikuláš II. ]Vyvraždění carské rodiny ruskými bolševickými „revolucionáři“ byl takový masakr, že i po více jak sto letech svou brutalitou vyvolává v lidech odpor a zděšení. Článek z roku 1919 vám přináší jedinečné svědectví o této odporné vraždě, při které podle jejího provedení rozhodně nešlo o žádnou spravedlnost.
Vídeňské illustrované noviny - 1919, autor neuveden. Rok 1926: Prezident USA odmítá uznat Sovětský svaz, Německo se díky tomu bojí o peníze
[ téma: 1926, Sovětský svaz, Rusko, bolševici, Německo, USA, Amerika, komunismus, obchod ]Sovětský svaz se ve své propagandě často prezentoval jako vítěz nad „prohnilým kapitalistickým západem“. Článek z roku 1926 vám ale ukáže, že ve skutečnosti pro něj bylo uznání západních mocností důležité. Zajímá vás, proč tehdy americký prezident Calvin Coolidge odmítal vládu SSSR uznat?
Národní listy - 1926, autor neuveden.Jak se v Rusku psalo o výročí atentátu na Lenina a jak na to reagoval český tisk?
[ téma: 1923, Lenin, atentát, Rusko, SSSR, Sovětský svaz, komunismus, legionáři, legie ]Když v roce 1918 Vladimira Iljiče Lenina v průběhu jeho projevu proti československým legionářům postřelila socialistka Fanny Kaplanová, tak tím bezpochyby šokovala celé bolševické Rusko. Článek z roku 1923 vám ukáže, jak tehdy na výročí atentátu na Lenina reagoval sovětský i náš tisk .
Národní listy - 1923, autor neuveden.Rusko v roce 1928: Stalin zahájil čistky mezi vcholnými komunisty. Kdo skončil na Sibiři?
[ téma: 1928, Stalin, Rusko, politické čistky, Sibiř ]Čistky ve vedení státu i komunistické straně byly v Sovětském svazu tradicí už od dob Lenina. Článek z roku 1928 vás seznámí s tím, jak probíhaly čistky mezi vrcholovými komunisty za vlády Josifa Vissarionoviče Stalina i jak na to tehdy reagovala ruská opozice v emigraci.
Národní listy - 1928, autor neuveden.Rok 1910: Zaostalá Čína se čím dál víc přibližuje modernímu světu
[ téma: 1910, Čína, demokracie, změny ]Čína byla po staletí velmi zaostalá a před světem uzavřená země. Zhruba před sto lety se vše ale začalo radikálně měnit a Čína se z řady ohledů začala radikálně přibližovat zemím v Evropě. Článek z roku 1910 vám o této změně prozradí víc.
Národní listy - 1910, autor neuveden.Rok 1920: Nový zákon nařizuje odstranění pomníků minulého režimu. Proti jsou jen komunisté
[ téma: 1920, symboly minulosti, socha, propaganda ]Když se řekne „pomník z doby minulého režimu“, tak vás asi napadne socha Lenina nebo něco podobného. Po pádu monarchie a vzniku Československa lidé podobně vnímali sochy, symbolizující předcházející vládu Habsburků. Článek z roku 1920 vám představí zákon, který měl tyto sochy odstranit.
Vídeňské illustrované noviny - 1920, autor neuveden. Rok 1917: O velké zradě, který se v Rusku odehrála na carské rodině
[ téma: 1917, Rusko, bolševici, car, zrada, věrnost ]Revoluce v Rusku v roce 1917 proběhla ve znamení nemilosrdného teroru. Kromě schopnosti velkého násilí ale bolševická revoluce ukázala ještě jeden smutný rys ruské povahy, který tehdy na vlastní kůži poznal car Mikuláš II. se svou rodinou. Zamýšlí se nad ním dobový článek z roku 1917.
Národní listy - 1917, autor neuveden.Historie demokracie: od království až ke svobodné Americe
[ téma: 1899, demokracie, republika, Amerika, USA, křesťanství, svoboda, prezident, senát, parlament ]Co měla první předkřesťanská království společného s demokracií? Jak to bylo s demokracií v dávném Římu nebo u nás za časů husitů? A jak se americká demokracie liší do té, která je ve Švýcarsku či Francii? To vše vám popíše text z knihy, která v roce 1899 vyšla v USA pro české osadníky.
Americké právo - 1899, autor Josef Jiří Král.