Co se dělo v Praze, když ostrov Štvanice ještě sloužil ke krvavé zábavě obyvatel?
[ rubrika: Zajímavosti | téma: 1923, Praha, lov, Štvanice, medvěd, šlechta, zábava ]Dnes je pražský ostrov Štvanice znám jako místo, kde si nejen Pražané mohou užívat nejrůznější sporty. Své jméno ale ostrov nezískal podle žádného sportu v dnešním smyslu tohoto slova. Historický článek z roku 1923 vás seznámí s jednou „veselou historkou“, která vám původní krvavé využití tohoto známého ostrovu v Praze přiblíží.
Lidové noviny - 1923, autor rč.Existují situace, kdy konzumace alkoholu prospívá lidskému zdraví?
[ rubrika: Lékařství a zdraví | téma: 1901, alkohol, alkoholismus, abstinence, zdraví ]Bez ohledu na právě probíhající akci „Suchej únor“ dnes snad o škodlivosti nadměrného pití alkoholu nikdo nepochybuje. Existují ale situace, kdy se dá o skleničce alkoholu skutečně říct, že je „Na zdraví“? Historický text z roku 1901 vám popíše případy, kdy může mít konzumace alkoholu na člověka pozitivní vliv.
Alkoholismus - 1901, autor Dr. Jan ŠimsaProč se rodí chlapci nebo děvčata? Text z roku 1904 hledá zkoumá tajemství volby pohlaví dětí při početí
[ rubrika: Lékařství a zdraví | téma: 1904, početí, děti, rodiče, pohlaví ]Co ovlivňuje, zda se dítě narodí jako holčička nebo chlapeček? Mohou rodiče svých chováním nějak ovlivnit pohlaví svého ještě nenarozeného dítěte? A je vůbec správné se o volbu pohlaví svého potomka snažit? Na všechny tyto otázky týkající se početí vám podrobně odpoví zajímavý text z roku 1904.
Život pohlavní - 1904, autor Dr. F. Schönenberger a W. Siegert, překlad Dr. Karel HelbichProč je důležité, aby rodiče vyprávěli svým dětem pohádky?
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1926, pohádky, děti, výchova, rodina ]Máte pocit, že dnešní rodiče svým dětem málo vypráví klasické pohádky? Asi vás to překvapí, ale podobný pocit měli lidé už před sto lety. Historický článek z roku 1926 vás seznámí s tím, proč je pro výchovu dětí vyprávění pohádek důležité a jaké pohádky volit s ohledem na věk dětí.
Domácí vševěd - 1926, autor Josef KafkaStaré dobré časy? Děsivě vysoká dětská úmrtnost v roce 1901 říká něco jiného
[ rubrika: Lékařství a zdraví | téma: 1901, děti, úmrtnost, zdravotnictví, přežití, očkování ]Jakou pravděpodobnost k přežití až do dospělosti měly malé děti na přelomu minulého století? Díky špatnému zdravotnictví, neexistujícímu očkování a chybám ve výživě dítěte i matky byly jejich vyhlídky mimořádně špatné. Děsivou statistiku úmrtnosti dětí vám představí článek z roku 1901.
Česká hospodyně - 1901, autor neuveden.Rok 1900: Krvavý konec návštěvy mladého muže u své tchyně
[ rubrika: Zločin a trest, nehody | téma: 1900, přepadení, tchyně, rvačka, nůž ]Vztahy s tchyní jsou snad odjakživa námětem velké řady vtipů a nejrůznějších historek. Historický článek z roku 1900 vás ale seznámí s událostí, která rozhodně k smíchu nebyla. Jak to skončilo, když tehdy ve Střešovicích na rodinné návštěvě zeť vytáhl nůž na svou tchyni a následně i na švagrovou?
Národní listy - 1900, autor neuveden.Rady motoristům z roku 1915: Proč je dobré mít v autě tachometr a počítač?
[ rubrika: Automobily a motocykly ]Dnes je samozřejmou součástí vybavení moderního automobilu počítač, i když ještě před pár lety „nikomu nechyběl“. Jak vám ukáže článek z roku 1915, tak v té době byla podobná situace s tachometrem a počítadlem ujetých kilometrů. Zajímá vás, proč tehdejší motorističtí novináři radili vybavovat auta právě těmito zařízeními?
Národní listy - 1915, autor neuveden.Historie módy – jak se v průběhu let změnila?
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl ]Svět módy je fascinujícím zrcadlem společenských, politických a kulturních změn. Odvěká touha po sebevyjádření prostřednictvím oblečení se proměňovala a vyvíjela po celá desetiletí. V tomto článku se podíváme na klíčové okamžiky v historii módy od počátků 20. století až po současný 21. století.
Rok 1938: Smutný konec sbírky na pomoc českým dětem: „Cizím vše, vlastní krvi téměř nic“
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1938, charita, sbírka, Češi, Němci, pohraničí ]Vztahy mezi Čechy a Němci, žijícími v našem pohraničí, byl v dobách před druhou světovou válkou složité. Historický článek z ledna roku 1938 vás seznámí s jednou charitativní akcí, která tomu stavu také příliš nepomohla. Tehdejší sbírka na pomoc chudým českým dětem totiž nakonec vůbec nepomohla těm, kterým chtěli přispěvatelé z celého Československa pomoci.
Národní listy - 1938, autor oš.Rok 1919: Jak se z bohaté princezny stala chudá a podvýživou trpící švadlena?
[ rubrika: Zajímavosti | téma: 1919, manželství, peníze, bohatství, chudoba, štěstí ]Narodit se jako dědička velkého bohatství se může zdát jako výhra v životní loterii. Jak vám ale ukáže článek z roku 1919 na příběhu jedné bohaté rumunské princezny, tak velké rodinné bohatství vám vůbec nemusí přinést štěstí.
Vídeňské illustrované noviny - 1919, autor neuveden.