Proč při bouřce kysne mléko a kazí se jídlo
[ rubrika: Životní prostředí, příroda a zemědělství | téma: 1912, bouřka, jídlo ]Všimli jste někdy, že se při bouřce rychleji kazí potraviny? Historický článek z roku 1912 vám vysvětlí jaká je souvislost mezi bouřkou a kvalitou jídel.
Epocha 1912, autor Šk.Nepovedený důkaz otáčení Země kolem neexistující zemské osy
[ rubrika: Věda a výzkum | téma: 1934, astronomie, země ]Jak přesvědčit lidi, kteří nevěří vědě? Jak to dopadlo, když se o něco takového pokusil astronom Camille Flammarion, vám prozradí článek z roku 1934.
Hlasy mládí 1934, autor neuveden.Jak fotit se stativem a dodnes užitečný trik dávných fotografů na jeho náhradu
[ rubrika: Fotografie, film, rozhlas a televize | téma: 1918, foto, stativ, tip ]Jak správně používat stativ a co dělat, když potřebujete exponovat snímek na dlouhý čas ale nemáte žádný stativ k dispozici? To vám poradí článek o fotografování z roku 1918.
Fotografický obzor 1918, autor P. O.Překvapivý důvod konce mnohoženství v islámu
[ rubrika: Rodina, móda a životní styl | téma: 1914, harem, manželství, islám ]Co si myslíte o možnosti mít více manželek? Článek z roku 1914 vám prozradí nečekaný důvod, proč v Turecku přestalo být mnohoženství u pašů tak oblíbené.
Eva 1914, autor neuveden.Jak v Africe kdysi fungoval výměnný obchod mezi domorodci a cestovateli
[ rubrika: Zajímavosti | téma: 1910, afrika, cestování, obchod ]Jak dávní cestovatelé a dobrodruzi provozovali výměnný obchod s Afričany a jaký byl rozdíl při obchodování s tamními muži nebo ženami? To vám v článku z roku 1910 prozradí přímý účastník podobných výměnných obchodů.
Epocha 1910, autor E. M—D.Překvapující pevnost lidských vlasů a jejich využití ve vojenství
[ rubrika: Zajímavosti | téma: 1910, vlasy, móda, ženy ]Dlouhé ženské vlasy jako nezbytná součást historických zbraní? I k tomu se tento mimořádně odolný a přitom snadno dostupný materiál využíval. Více vám k tomu prozradí článek z roku 1910.
Epocha 1910, autor F.M.Meloun - zapomenutá a znovu objevená pochoutka, která stála německého císaře život
[ rubrika: Životní prostředí, příroda a zemědělství | téma: 1910, melouny, zelenina, ovoce, léto, osvěžení ]Dáte si v současném parnu rádi osvěžující meloun? Článek z roku 1910 vás seznámí se zajímavou historií této osvěžující zeleniny, která tu s námi byla ve střední Evropě už před několika stoletími, potom byla zapomenuta a relativně nedávno znovu objevena.
Epocha 1910, autor K. Č.Zdravotní rizika používání kosmetiky v dávných časech
[ rubrika: Lékařství a zdraví | téma: 1905, kosmetika, líčení, pudr, riziko ]Výrobci nás dnes ze všech sil přesvědčují, jak je právě jejich kosmetika, pudry a líčidla absolutně neškodná a pokud možno rovnou blahodárně působící na pleť. Jaké to ale bylo dřív? To se dozvíte v článku z roku 1905.
Česká hospodyně 1905, autor M. W.Originální a praktické řešení králíkárny
[ rubrika: Životní prostředí, příroda a zemědělství | téma: 1905, králíci, hospodářství ]Chováte králíky? V tom případě se vám třeba bude hodit zajímavé řešení králíkárny popsané v článku z roku 1905. A i když králíky nechováte, tak vás třeba zaujme tato ukázka praktičnosti našich předků.
Česká hospodyně 1905, autor neuveden.Kdo byl první úspěšný dobyvatel severního pólu
[ rubrika: Věda a výzkum | téma: 1908, výprava, pól, polárník, sever, Jára Cimrman ]Můžeme si sice spolu s Járou Cimrmanem říkat, že severní pól dobyl jako první náš Čech Karel Němec, ale svět vidí otázku prvenství dobytí severní točny jinak: Frederick Cook nebo Robert Edwin Peary? Více se o tom dozvíte v článku z roku 1908.
Světozor 1908, autor neuveden.