Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Překvapující pevnost lidských vlasů a jejich využití ve vojenství

původně vyšlo: Epocha 1910, autor F.M.
Dlouhé ženské vlasy jako nezbytná součást historických zbraní? I k tomu se tento mimořádně odolný a přitom snadno dostupný materiál využíval. Více vám k tomu prozradí článek z roku 1910.


Nosnost lidského vlasu.

Již za starověku byla civilisovaným národům dobře známa pružnost a pevnost lidských vlasů a byla jimi též za různých příležitostí využitkována a prakticky upotřebena.

Tak hotovili sobě z dlouhých a tlustých pletenců ženských vlasů provazce ke katapultům, oněm velikým obléhacím prakům, jež byly tak důležité ve válečnictví starověku.

Je přirozeno, že pro takové účely nedávaly ozdobu svých hlav vznešené dámy, nýbrž že byla odňata otrokyním.

Jen když byla nouze nejvyšší, přestávaly také zde stavovské rozdíly. Tak si na př. při obležení Karthaginy ustřihaly vznešené patricijky onoho města vlasy, aby zachránily stát.

Pokud až sahá nosnost lidského vlasu, o tom nás poučují nejnovější výzkumy francouzských učenců. Podle nich může jednotlivý ženský vlas prostřední síly unést břemeno až 0,178 kg, než se přetrhne.

Dejme tomu, že lidská hlava má průměrně 30.000 vlasů, což však je číslo spíše příliš nízké; vychází pak, že ženská frisura má nosnost přes 5000 kg.

Tento výsledek se však ještě zvýší aspoň o třetinu tím, že vlas jest obyčejně zkroucený a stočený.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1910, autor F.M.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. června 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Překvapující pevnost lidských vlasů a jejich využití ve vojenství


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: