Nepovedený důkaz otáčení Země kolem neexistující zemské osy

původně vyšlo: Hlasy mládí 1934, autor neuveden.
Jak přesvědčit lidi, kteří nevěří vědě? Jak to dopadlo, když se o něco takového pokusil astronom Camille Flammarion, vám prozradí článek z roku 1934.


Jaká je zemská osa?

Pověstný francouzský hvězdář Flammarion, který se celý svůj život mimo vědecké práce věnoval tomu, aby s tajemstvími Vesmíru přístupným způsobem seznámil i prostý lid, jemuž nebylo ve školách naučiti se tolik, aby porozuměli učeným popisům a pojednáním, rád používal každé příležitosti, aby poučil své spoluobčany o záhadách nebeských těles.

Jednou bylo zapotřebí ve hvězdářově pracovně dát opravit kamna. Přišel kamnařský mistr a pustil se do práce; ten po očku stále pozoroval, co dělá Flammarion.

Učený hvězdář stál před velkým globusem (velká koule, znázorňující zemi) a bedlivě na něm něco hledal.

Po chvíli začal mistr: „Kdybyste mi, dovolili, rád bych se vás něco otázal. Nic nebylo pro mě tak těžké pochopit, jako to, že naše země má skutečně být také podobnou koulí, jako je tato a že se má otáčeti kolem nějaké osy, která ještě k tomu všemu ani prý neexistuje!“

„Ano, je tomu tak“, zasmál se učenec, otáčející globusem. „Tak, jako vidíte se otáčeti kouli, podobně otáčí se i naše země jedenkrát za 24 hodin.“

„Ano“, odpověděl kamnařský mistr, „vždyť touto koulí také prochází řádná železná osa, tedy rozumím, že se může kolem ní otáčeti. Nemá-li naše země žádné skutečné osy, kterak se tedy může otáčeti?“

Rozesmátý Flammarion, aby mistra přesvědčil, uvolnil šrouby globusu a vytáhl volnou kouli. „Podívejte se teď pane mistře“, pravil. „Odstranil jsem tu železnou osu, která vás tak mýlila a ukáži vám, že i bez ní se bude koule volně v povětří otáčeti jako naše země.“ Vyhodil kouli do povětří, dajíc jí rukou otáčivý pohyb.

Však, jako tomu obyčejně bývá, když chceme o něčem někoho přesvědčiti: milá koule letěla do kouta a rozbila se tam o stěnu na několik kusů.

Flammarion kysele se zasmál svoji neobratnosti, ale nepřesvědčený kamnařský mistr pravil: „Drahý pane, mně se přece jenom zdá, že na tu vaši vymyšlenou osu není spolehnutí! Já věřím více v železnou!“


Původní zdroj historického článku:
Hlasy mládí 1934, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
14. června 2019


Diskuze k článku „Nepovedený důkaz otáčení Země kolem neexistující zemské osy“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.